• Archiv
  • Archiv 2017
  • Akademická obec apeluje na navýšení rozpočtu vysokých škol

Akademická obec apeluje na navýšení rozpočtu vysokých škol

TISKOVÁ ZPRÁVA

Akademická obec apeluje na navýšení rozpočtu vysokých škol

Praha, 8. září 2017


My, akademičtí pracovníci a pracovnice a doktorští studenti a studentky vyzveme v pondělí 11. září 2017 Vládu České republiky, aby v souladu se schváleným usnesením Poslanecké sněmovny ČR a vlastním usnesením navýšila výdaje určené na financování vysokých škol. V průběhu happeningu budeme oslovovat přicházející ministry a ministryně a budeme jim rozdávat upomínkové předměty, aby zkrátka na vysoké školství nezapomněli. “Cílem happeningu je upozornit, že české vysoké školství stále čeká na naplnění závazků politické reprezentace. Proto jsme se rozhodli oslovit přímo vládní představitele,” říká svolavatelka akce a členka Akademického senátu UK Sára Vidímová.


Reagujeme tak na návrh Ministerstva financí alokovat na vysoké školy částku 700 milionů korun, která se diametrálně liší od částky 4,5 miliardy korun, kterou požaduje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, a z níž má být jedna miliarda vyčleněna na zdvojnásobení doktorských stipendií ze stávajících 7.500 Kč na 15.000 Kč. Další přibližně tři miliardy by měly pokrýt zvýšení platů vysokoškolských pedagogů o 15 procent v souladu s požadovaným navýšením platů učitelů dalších stupňů vzdělávání.


Resort vysokého školství trpí dlouhodobým podfinancováním. Cílem pondělního happeningu je připomenout, že jen dobře zaplacení pedagogové jsou garancí kvalitního školství, vědy a výzkumu,” říká druhý z pořadatelů, místopředseda Akademického senátu UK David Hurný.


Nelze však zapomínat ani na doktorandy, na které dopadá neutěšená situace v akademické sféře nejvíce, jelikož jsou těmi nejníže postavenými na pomyslném akademickém žebříčku. Prezenční doktorandi dostávají za svou vysoce kvalifikovanou práci finanční ohodnocení, které je nejen nižší než minimální mzda v ČR, ale které je dokonce nižší než stanovená hranice příjmové chudoby. Je ostudné a hlavně nemožné požadovat po doktorandech kvalitní vědecký a pedagogický výkon za peníze nižší, než je minimální mzda. Zvýšení výdajů na vysokoškolské pedagogy a doktorandy je efektivní investici do lidského kapitálu, díky níž se zvýší šance Česka na to se stát vyspělou znalostní ekonomikou a sebevědomou vzdělanou společností, což se odrazí na životní úrovni všech obyvatel České republiky. Přestože to snad všechny politické strany uvádějí jako jednu ze svých priorit, činy tomu neodpovídají. ” dodává Lukáš Dvořáček, místopředseda České asociace doktorandů a doktorandek.


Akce proběhne v pondělí 11. září 2017 od 7:15 před Strakovou akademií, sídlem Úřadu vlády ČR. Vyzýváme tímto nejen ministry a ministryně, ale také všechny, komu nejsou podmínky českého vysokého školství lhostejné, aby se připojili.


Kontakt pro média:


Sára Vidímová, , 725 571 598


Lukáš Dvořáček, , 777 977 959


David Hurný, d , 724 598 712


Podepsaní:


Česká asociace doktorandek a doktorandů, z.s. ( )


Fórum Věda Žije!, z.s. ( )


Sára Vidímová, členka Akademického senátu UK


David Hurný, místopředseda Akademického senátu UK
Poslední změna: 8. září 2017 09:11 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


ALIANCE UK


Jak k nám