Informace k tragédii na Filozofické fakultě UKAktuality

Prezident Petr Pavel navštívil zázemí studujících FF UK

V rámci akce Měsíc pro fakultu navštívil prezident Petr Pavel v pondělí 29. ledna 2024 přítomné studující v prostorách komunitních mobilních místností na náměstí Jana Palacha. Prezident se zapojil i do tvorby kolektivní plastiky nazvané Společná krajina, jež vzniká tavením stovek svíček odklizených z pietních míst.

30. ledna 2024

Ukrajinští vědci a vědkyně na Karlovce bádají válce navzdory

Jsou to již dva roky, kdy 24. února 2022 nad ránem započal ruský útok na Ukrajinu. U příležitosti tohoto smutného výročí přinášíme několik příkladů působení ukrajinských vědců a vědkyň na Univerzitě Karlově, kteří navzdory okolnostem nadále pokračují ve své vědecké činnosti.

23. února 2024

Šír: Pokud Ukrajina padne, proč by se Rusové zastavovali?

Jan Šír z Fakulty sociálních věd UK se dlouhodobě zaměřuje na politický a bezpečnostní vývoj v postsovětských republikách. Podle něj je to teď především na Západu, jestli bude putinovskému Rusku porušování základních mezinárodních pravidel tolerovat, a dopustí překreslení systému vzájemných vztahů narýsovaného po druhé světové válce.

22. února 2024

Jak číst žebříčky škol? Význam mají, ale nepřeceňujme je

Akademiky nepříliš milované, ale veřejností hojně sledované „pořadí“ světových univerzit budí emoce. Rankingy, žebříčky, poměřování... Šestnáct univerzit včetně úspěšného Utrechtu či britské Loughborough University jim řeklo ne. Kritiky je zapotřebí, úsilí o zlepšení je nezbytné, ovšem následující text se snaží pro čtenáře nových a nových žebříčkových výsledků přidat též potřebný, méně zjevný kontext.

21. února 2024

Ambiciózní výzkumný projekt CoRe o dopadech krizí se rozbíhá

Univerzita Karlova nedávno představila rozsáhlý výzkumný projekt Beyond security: The role of conflict in building resilience (CoRe), v překladu Nad rámec bezpečnosti: Úloha konfliktů při budování odolnosti (CoRe). V rámci tohoto projektu, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie částkou půl miliardy korun a jehož cílem je prozkoumat dopady krizí, se uskuteční nesčetné množství studií mnoha účastníků napříč obory.

20. února 2024

Hokejoví Králové prohráli v Plzni, zápas zahájila i rektorka UK

V šestnáctém kole Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH) přivítali úřadující šampioni z Plzně náš tým UK Kings Prague. Karlovka sice vedla o dvě branky, ale nakonec si odvezla porážku 3:5. Zápas zahájila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a rektor Západočeské univerzity Miroslav Lávička.

20. února 2024

Doktor Klavír by oslavil stovku. UK si připomněla Jiřího Šlitra

Hudebnímu skladateli a výtvarníkovi Jiřímu Šlitrovi by bylo ve čtvrtek 15. února sto let. U příležitosti výročí narození Doktora Klavíra, jak se mu říkalo kvůli tomu, že vystudoval Právnickou fakultu UK, připravil autorský tým divadla Semafor v čele s Jiřím Suchým novou revue Šli tři Šlitři. Den po premiéře ji divadlo zahrálo také pro UK jako připomínku Šlitrových studií na univerzitě.

19. února 2024

Adam Gregor má jasno: Jsem rád, že se počítá i se mnou

Adam Gregor je student, který si ze všeho nejvíc přeje úspěšně dokončit magisterská studia na Filozofické fakultě UK. Rodilý Bratislavan se zhruba před dvěma lety rozhodl k radikální změně: vyměnit jistotu domáckého prostředí za neznámo, vzdálené tři stovky kilometrů. Jak se mu studuje v novém městě a jaká je jeho bezbariérová zkušenost s asistentem na univerzitě se dočtete v článku.

16. února 2024

O srdcích mezi Prahou a Londýnem: dětský kardiolog Jan Marek

Dětský kardiolog světové úrovně, Jan Marek, absolvent někdejší Fakulty dětského lékařství UK, strávil polovinu profesního života v Dětském kardiocentru FN Motol a tu druhou v Great Ormond Street Hospital for Children v Londýně. Jeho životní příběh, v němž se střetává historie, věda i medicína, přetavil do knižního interview Petr Andreas z 2. LF UK.

14. února 2024

Pietní vzpomínka a společný projev úcty u Filozofické fakulty UK

U pamětní desky Jana Palacha se dne 14. února 2024 v doprovodu Mileny Králíčkové setkaly Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropského parlamentu, a Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Položením květin společně uctily památku obětí z 21. prosince 2023.

14. února 2024

Podcast Superhrdinka přibližuje fyziku dětem, baví i dospělé

Rádio Junior spustilo nový podcast, který prostřednictvím superschopností hlavní hrdinky přibližuje fyzikální jevy. „Snažili jsme se vybrat takové jevy a experimenty z fyziky, které lze zprostředkovat audio formou, děti je pochopí a zvládnou samy,“ shodují se Vojtěch Žák a Jitka Houfková z MFF UK, kteří připravovali podklady k doprovodným textům.

13. února 2024

Na PřF UK proběhla konference “Let’s transfer science”

Šestého února se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy sešly špičky řady oborů na konferenci Let’s transfer science, za jejímž pořádáním stál docent Vladimír Krylov, proděkan pro vědu, výzkum, vědecké informace a akademické kvalifikace, přenos poznatků a technologií. Účelem konference bylo zvednout povědomí o transferu technologií.

12. února 2024
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.Video


Kalendář
Únor 2024
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

International středa, mezinárodní Wednesday

28. února 2024

STUDUJÍCÍ + Ph.D. STUDUJÍCÍ

Pravidelný seriál akcí pro české a zahraniční studující! Každý středeční večer proběhne v Kampusu Hybernská neformální setkání, kde můžeš potkat nové tváře z celého světa.

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám