Informace k tragédii na Filozofické fakultě UKAktuality

Prezident Petr Pavel navštívil zázemí studujících FF UK

V rámci akce Měsíc pro fakultu navštívil prezident Petr Pavel 29. ledna přítomné studující v prostorách komunitních mobilních místností na náměstí Jana Palacha. Prezident se zapojil i do tvorby kolektivní plastiky nazvané Společná krajina, jež vzniká tavením stovek svíček odklizených z pietních míst.

30. ledna 2024

Extra směny a rady zdravotníků. Jak točili Smysl pro tumor

V neděli na televizních obrazovkách skončil mimořádně sledovaný seriál Smysl pro tumor. Příběh o mladíkovi bojujícím s rakovinou upozornil veřejnost na problematiku onkologických onemocnění a možnosti jejich léčby. Česká televize záběry z lékařského prostředí natáčela předminulý rok i na vybraných pracovištích Fakultní nemocnice Hradec Králové.

1. března 2024

Podcast: O Expertní skupině ERC se Zdeňkem Strakošem

Granty ERC podporují výzkum na samé hranici lidského poznání. O fungování Expertní skupiny, která pomáhá českým vědcům a vědkyním na tyto granty dosáhnout, jsme si povídali v Technologickém centru Praha se Zdeňkem Strakošem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

28. února 2024

Vychází komentář k dokumentům EU v ukrajinštině. I díky PF UK

Smlouva o fungování EU, Smlouva o EU a Listina základních práv EU. Komentář k těmto třem základním dokumentům, kterými se řídí Evropská unie, nově vychází také v ukrajinštině. Na jeho vydání se podílel tým překladatelů a právníků napříč českými univerzitami v čele s Právnickou fakultou UK.

26. února 2024

Rektorka Králíčková: Věřím, že se můžeme vzájemně inspirovat

Od prvních dnů vojenského útoku Ruska na Ukrajinu poskytuje Univerzita Karlova podporu studentům a akademikům, kterým se Česká republika stala přechodným domovem. Karlovka pro ně dne 26. února 2024 zorganizovala pracovní setkání. Řešily se praktické poznatky a zkušenosti.

26. února 2024

Ukrajinští vědci a vědkyně na Karlovce bádají válce navzdory

Jsou to již dva roky, kdy 24. února 2022 nad ránem započal ruský útok na Ukrajinu. U příležitosti tohoto smutného výročí přinášíme několik příkladů působení ukrajinských vědců a vědkyň na Univerzitě Karlově, kteří navzdory okolnostem nadále pokračují ve své vědecké činnosti.

23. února 2024

Šír: Pokud Ukrajina padne, proč by se Rusové zastavovali?

Jan Šír z Fakulty sociálních věd UK se dlouhodobě zaměřuje na politický a bezpečnostní vývoj v postsovětských republikách. Podle něj je to teď především na Západu, jestli bude putinovskému Rusku porušování základních mezinárodních pravidel tolerovat, a dopustí překreslení systému vzájemných vztahů narýsovaného po druhé světové válce.

22. února 2024

Jak číst žebříčky škol? Význam mají, ale nepřeceňujme je

Akademiky nepříliš milované, ale veřejností hojně sledované „pořadí“ světových univerzit budí emoce. Rankingy, žebříčky, poměřování... Šestnáct univerzit včetně úspěšného Utrechtu či britské Loughborough University jim řeklo ne. Kritiky je zapotřebí, úsilí o zlepšení je nezbytné, ovšem následující text se snaží pro čtenáře nových a nových žebříčkových výsledků přidat též potřebný, méně zjevný kontext.

21. února 2024

Ambiciózní výzkumný projekt CoRe o dopadech krizí se rozbíhá

Univerzita Karlova nedávno představila rozsáhlý výzkumný projekt Beyond security: The role of conflict in building resilience (CoRe), v překladu Nad rámec bezpečnosti: Úloha konfliktů při budování odolnosti (CoRe). V rámci tohoto projektu, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie částkou půl miliardy korun a jehož cílem je prozkoumat dopady krizí, se uskuteční nesčetné množství studií mnoha účastníků napříč obory.

20. února 2024

Hokejoví Králové prohráli v Plzni, zápas zahájila i rektorka UK

V šestnáctém kole Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH) přivítali úřadující šampioni z Plzně náš tým UK Kings Prague. Karlovka sice vedla o dvě branky, ale nakonec si odvezla porážku 3:5. Zápas zahájila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a rektor Západočeské univerzity Miroslav Lávička.

20. února 2024

Doktor Klavír by oslavil stovku. UK si připomněla Jiřího Šlitra

Hudebnímu skladateli a výtvarníkovi Jiřímu Šlitrovi by bylo ve čtvrtek 15. února sto let. U příležitosti výročí narození Doktora Klavíra, jak se mu říkalo kvůli tomu, že vystudoval Právnickou fakultu UK, připravil autorský tým divadla Semafor v čele s Jiřím Suchým novou revue Šli tři Šlitři. Den po premiéře ji divadlo zahrálo také pro UK jako připomínku Šlitrových studií na univerzitě.

19. února 2024

Adam Gregor má jasno: Jsem rád, že se počítá i se mnou

Adam Gregor je student, který si ze všeho nejvíc přeje úspěšně dokončit magisterská studia na Filozofické fakultě UK. Rodilý Bratislavan se zhruba před dvěma lety rozhodl k radikální změně: vyměnit jistotu domáckého prostředí za neznámo, vzdálené tři stovky kilometrů. Jak se mu studuje v novém městě a jaká je jeho bezbariérová zkušenost s asistentem na univerzitě se dočtete v článku.

16. února 2024
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.Video


Kalendář
Březen 2024
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Akademická obec zraněná, ale ne zlomená

5. března 2024

STUDUJÍCÍ A ZAMĚSTNANCI/ZAMĚSTNANKYNĚ

Přednáška určená akademické obci spojená s tématem podpory a vyrovnávání se s prosincovou událostí na Filozofické fakultě.

MEDPLES 2024

5. března 2024 – 6. března 2024

Srdečně vás zveme na druhý ročník plesu studentů Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy MED PLES 2024. Těšit se můžete na bohatý program – předtančení studentů, profesionální taneční vystoupení, fotokoutek, soutěže o zajímavé ceny, půlnoční překvapení a mnoho dalšího. Vstupenky možno zakoupit zde. Více informací zde.

5. března od 18.30 do 24.00

Měšťanská Beseda, Kopeckého sady 13, Plzeň

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám