Zapomínají stárnout
Doba se mění. Ještě na konci devatenáctého století byl padesátiletý muž nazýván ctihodným kmetem. Pro stejně starou ženu oslovení stejného významu pro jistotu ani neexistovalo. V minulém století, (alespoň v jeho první polovině) byl šedesátiletý člověk považován za bytost, která již ukončila svůj duševní vývoj a má právo pouze na očekávání svého konce. Ovšem doba se opravdu mění, a proto s nástupem moderních vědeckých poznatků, postupného prodlužování lidského věku a přibýváním starších lidí na světě si společnost stále více uvědomovala, že sice vyšší věk s sebou přináší nižší fyzickou výkonnost, ovšem bez většího vlivu na duševní svěžest. A tak ve světě, konkrétně ve Francii v městě Toulouse z popudu Pierra Vellase vznikla Univerzita, které se přiléhavě říká "třetího věku", vzhledem k svému zaměření na starší občany. Tyto univerzity se díky svému významu začaly šířit ze své kolébky i do světa.
|
|
|
Je potěšitelné, že mezi průkopníky tohoto způsobu studia na Univerzitě 3. věku v naší republice patří Univerzita Karlova. A tak jsme již mohli v těchto dnech přivítat v jejím ukončeném 13. ročníku další úspěšné absolventy. Bilancujeme-li její třináctiletou existenci, přemýšlíme-li nad její potřebností a účinností, nad její možností ulehčit a zpříjemnit lidem psychicky zrovna ne nejlehčí údobí jejich života, lze konstatovat, že Univerzita 3. věku je právě to, co naši starší i nejstarší spoluobčané potřebují. Představuje možnost zvolit si činnost, která odpovídá možnostem, potřebám a aspiracím lidí poproduktivního věku, majících ve svém hodnotovém žebříčku vzdělávání ne-li na prvním, tak na čestném místě. Při tomto studiu je pedagogicky využíváno motivace těchto lidí a jsou respektovány psychické zvláštnosti, charakteristické pro toto životní období.
|
O Univerzitu 3. věku na Univerzitě Karlově projevuje široká veřejnost veliký zájem. Ti mladší s určitou dávkou skepticizmu, protože si nechtějí připustit, že jejich rodiče, popřípadě prarodiče i praprarodiče jsou schopni takového studia, pro které je synonymem mládí, a ti starší proto, že se jich to týká. Každoročně se kurzů, které organizuje většina fakult UK, účastní kolem tisíce studentů - seniorů. Jsou hodnoceni jako mimořádně seriózní posluchači, s velkým zájmem o vybranou látku, jsou pozorní a i vděční za to, co jim univerzita, prostřednictvím svých nejlepších pedagogů, poskytuje ze širokých luhů vědy a poznání. Úroveň vědomostí a znalostí této skupiny studentů je až překvapivě vysoká a mnohdy se vyrovnají či dokonce předčí svými studijními výsledky své o padesát i více roků mladší kolegy. Bylo zjištěno, že studenti Univerzity 3. věku se stávají spokojenějšími, zlepšuje se jim nejen psychický, ale i fyzický stav - jednoduše řečeno - zapomínají stárnout.
K. Vašíček