Gaudeamus 2001
Osmý ročník veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus 2001 byl slavnostně zahájen 30. října 2001 v 11 hodin v přednáškovém sále pavilonu G2, za účasti primátora města Brna RNDr. Petra Duchoně, rektora VUT v Brně Prof. RNDr. Ing. Jana Vrbky, DrSc, ředitele odboru vysokých škol MŠMT pana Ing. Josefa Beneše, CSc., ředitelky CSVŠ ing. Heleny Šebkové, CSc. a dalších čestných hostů. První den veletrhu vyvrcholil společenským večerem a diskuzním setkáním představitelů vystavujících škol, které se konalo v dvoraně rektorátu VUT v Brně. Společenský večer navštívil pan Doc. Ing. K. Průša, CSc, náměstek ministra MŠMT, RNDr. Petr Duchoň, primátor města Brna, rektor VUT v Brně Prof. RNDr. Ing. Jan Vrbka, DrSc, rektor MU v Brně Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc, rektoři dalších univerzit a vysokých škol České republiky a řada dalších čestných hostů.
I přesto, že studenti středních škol měli 30. října prázdniny, navštívilo veletrh v zahajovací den přibližně 5000 studentů, a to nejenom z Brna a jeho okolí. Studenti projevili největší zájem o přednášky vystavujících škol, které probíhaly souběžně s veletrhem v přednáškovém prostoru pavilonu G2. Druhý den veletrh navštívilo přibližně 8000 návštěvníků a zájem o prezentace jednotlivých vystavovatelů neustal ani ve čtvrtek a v pátek, kdy veletrh končil.
Větší, modernější a lépe vybavené prostory nového pavilonu G2 byly důstojným prostředím pro návštěvníky i vystavovatele a plně odpovídaly významu této akce. Letos se veletrhu zúčastnilo 59 samostatných vystavovatelů (o 13 více než v roce 2000), z toho bylo 38 univerzit, vysokých škol nebo samostatných fakult (o 9 více proti roku 2000), 11 vyšších odborných škol (o 2 více než v roce 2000), 10 jiných vzdělávacích institucí a nadací (o 3 více než v roce 2000). O neoficiální označení mezinárodní se zasloužili dva vystavovatelé ze Slovenska a jeden ze SRN. Celkem bylo na veletrhu zastoupeno 142 fakult, což je o 34 více než v roce 2000. Kromě veřejnoprávních univerzit, vysokých a vyšších odborných škol se veletrhu zúčastnily soukromé vysoké školy, vyšší odborné školy a jiné vzdělávací instituce. Možnosti vzdělání nabízely i jazykové školy a agentury zajišťující studium jazyků i jiných oborů v zahraničí. Je potěšitelné, že největší vysoká škola v České republice, Univerzita Karlova, nezůstala nic dlužna své pověsti, a proto její stánek byl nejenom největší, ale samozřejmě i nejnavštěvovanější.
První den veletrhu prezentaci UK zahájila paní doc. RNDr. Jaroslava Svobodová, CSc., prorektorka pro studijní záležitosti. Po všechny dny se prezentací zúčastňovali proděkané fakult, pracovníci studijních oddělení fakult a pracovníci studijního odboru rektorátu UK a Informačního poradenského centra.
Zájem adeptů o studium na UK trval od otevření pavilonu G2 do jeho uzavření pro veřejnost a byl tak velký, že pracovnice, hlavně studijního odboru, neměly šanci mít přes den chvilku volna, mimo doby na oběd, o čemž svědčí i následující údaje. Jestliže za první tři dny navštívilo veletrh 19000 návštěvníků a v pátek byl předpoklad 6000, navštívilo veletrh asi 25000 lidí. A z nich se určitě čtyři pětiny zajímaly o studium na Univerzitě Karlově, takže za hodinu navštívilo náš stánek okolo 570 zájemců. Zatímco na prezentacích jsou skoro všichni zamlklí a snad se i stydí, ke stánku přistupovali již s jasnými představami o tom, na co se chtějí zeptat, a nezůstávalo pouze u jedné otázky. Takže jednomu zájemci se věnovali pracovníci naší univerzity většinou několik minut. A všichni odcházeli informováni a spokojeni. Na druhou stranu svědčí tato čísla o tom, že jsme byli na veletrh dobře připraveni, nic nebylo ponecháno náhodě a protože informace jsou zboží, tak toto zboží bylo velmi efektivně a ekonomicky "prodáno".
Závěrem lze konstatovat, že 8. veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus 2001 byl úspěšný jak pro organizátory, tak i pro naši univerzitu a nezbývá, než se těšit na ten příští.
kv