V druhém článku z tohoto cyklu se dozvíte základní informace o dalších možnostech financování veřejných vysokých škol, a tedy i možnostech týkajících se naší univerzity.
Mezi další zdroje financování patří rozvojové a dotační programy, které jsou poskytovány z MŠMT. Jedná se o dotace, které jsou účelově zaměřené. Jednotlivé programy a výzvy jsou koncipovány tak, aby co nejvíce pomáhaly ke stabilitě a rozvoji vysokých škol v činnostech, pro které byly zřízeny (tedy především vzdělávání a výzkum). Tyto zdroje mají za cíl jak přímo podpořit samotné činnosti, tak rozvoj personálního i technického a technologického zázemí, tedy vybavení či prostor.V současné době jsou tyto prostředky poskytovány především v rámci Národního plánu obnovy (NPO) s časovou osou 2022–2024. Koordinaci projektů z těchto dotačních titulů MŠMT se na univerzitě primárně věnuje Odbor projektové podpory RUK, který má ve své kompetenci a odpovědnosti jejich řízení vně i uvnitř UK.
Fakulty a součásti využívají i dalších možností dotačního financování v rámci výzev ČR, které nabízejí ostatní resorty ministerstev ČR a agentury zřízené za tímto účelem. Jde především o účelově určené financování vědy, výzkumu a vývoje oborově zaměřené na oblast v gesci daného resortu. Fakulty a součásti dále využívají i přímých dotací z EU a ostatních zemí, které umožňují financování aktivit UK v ČR.
Další zdroje financování poskytují také územně správní celky, a to v rámci jejich výzev a účelového zaměření. Tyto finanční zdroje bývají velice často poskytovány v režimu de minimis. Jde o režim, u něhož je vymezen celkový finanční strop (200 000 Eur za 3 roky), který může příjemce v tomto časovém úseku obdržet, aniž by se dostal do kolize s předpisy regulujícími poskytování veřejné podpory.
Příjmy z poplatků za studium jsou pro fakulty také jedním ze zdrojů, které pomáhají financovat jejich činnosti v rámci vzdělávání. Příjmy za nadstandardní dobu studia tvoří Stipendijní fond, z něhož jsou následně vyplácena stipendia studentům.
Ostatní příjmy z hlavní činnosti, které nemají charakter dotace, daru, dědictví, fondu či poplatku, představují další zdroj financování, který je ale nutno zpětně použít k financování hlavní činnosti univerzity, pro který byla veřejná vysoká škola zřízena.
Dary a dědictví představují další druh příjmu, který svojí podstatou připomíná dotace, avšak čas a způsob užití je u nich vymezen jen rámcově.
Tvorba fondů představuje další možnost financování v čase. Tvorba a užití fondů je vymezena zákonem o VŠ a detailní nastavení každé VŠ je pak specifikováno v Pravidlech hospodaření, která patří mezi základní vnitřní předpisy vysokých škol.
Mezi další zdroje financování patří také zdroje z doplňkové činnosti, které napomáhají pokrývat nejen vlastní chod univerzity a její primární činnosti, ale i aktivity zaměřené na reprezentaci univerzity na společenských akcích nebo pomoc studentským spolkům.
Všechny druhy příjmů jsou popsány v Pravidlech hospodaření UK.
Všechny výše uvedené zdroje financování musí být z pohledu účetního výkaznictví zařazeny do zakázek odpovídajících charakteru daného příjmu (a označeny kódem zdroje financování, podle něhož se rozliší konkrétní poskytovatelé financí) a musí se vázat na konkrétní nákladová střediska.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208