Univerzita Karlova nadále věnuje pozornost následkům povodní v České republice a prioritou je nyní okamžitá pomoc studujícím, zaměstnaným a podpora dobrovolnických aktivit. Níže najdete veškeré potřebné informace týkající se studujících, zaměstnaných, potřeby akutní pomoci a odkazy na dobrovolnické iniciativy. Pravidelně aktualizujeme doporučení, abychom co nejlépe reagovali na potřeby naší akademické obce i zasažených oblastí.
Ve spojitosti s povodňovou situací poskytujeme informační podporu prostřednictvím informační linky UK Point (+420) 224 491 850 nebo e-mailu .
Studující, jejichž domácnost byla zasažena povodňovou situací, mohou v případě finančních obtíží zažádat o stipendium v akutní tíživé situaci, které pro tyto situace univerzita nabízí. Dotazy k žádostem o stipendium lze směrovat na e-mail .
UK Point (Centrum Carolina) může poskytnou studujícím zasaženým aktuálními povodněmi zápůjčku technických pomůcek (notebooků, čteček, tabletů apod.) a zajišťuje také v případě potřeby socioekonomické poradenství.
Na nezbytně dlouhou dobu bude poskytnuta část kapacit univerzitních kolejí jako ubytování pro osoby postižené povodněmi (studující, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky), v případě zájmu se můžete obrátit na e-mail .
Zahájení akademického roku 2024/2025 se neposouvá, akademický rok začne podle plánu, tedy 1. 10. 2024, výuka začne dle harmonogramu dané fakulty.
Zkoušky a státní zkoušky: Pokud jste přihlášení na termín zkoušky/zápočtu či státní zkoušky (vč. státní doktorské zkoušky či obhajoby disertační práce) a z doložitelných důvodů se nemůžete dostavit, prosím kontaktujte svoji fakultu (studijní odd.) a z termínu se můžete omluvit. Případně je rovněž možné požádat o konání zkoušky v distanční formě. V každém případě je vždy nutné komunikovat svoji situaci s fakultou.
Přijímací řízení do AR 2024/25: Takřka všechny termíny přijímacích zkoušek (včetně náhradních termínů) již proběhly. Výjimkou je pouze několik termínů do doktorských studijních programů. Pokud se ze závažných důvodů nemůžete dostavit, můžete fakultu požádat o vykonání přijímací zkoušky online.
Zápis do studia: V případě, že jste byli přijati ke studiu, ale nemůžete se osobně dostavit k zápisu do studia, kontaktujte, prosím, svou fakultu (studijní odd.) a dohodněte se na dalším postupu (např. náhradní termín zápisu).
Poplatky za delší studium: Studující zasaženi povodní mohou žádat o poskytnutí úlevy na vyměřeném poplatku za delší studium. V případě, že se vlivem živelní pohromy dostanete do platební neschopnosti a rozhodnutí o vyměření poplatku je již pravomocné, řešte, prosím, svou situaci se studijním oddělením vaší fakulty či studijním odborem rektorátu, které jsou připraveny Vám nabídnout splátkový kalendář či jiné formy řešení.
Promoce: Pokud se z důvodu povodní nemůžete dostavit na promoci, kontaktujte prosím svou fakultu.
Pokud dojde v průběhu Vašeho studia vlivem povodní k jiným neočekávaným situacím, obraťte se, prosím, na Vaši fakultu či na odbor pro studium a záležitosti studentů rektorátu UK. Obrátit se můžete také na Centrum Carolina, které nabízí poradenství v náročných situacích.
Pro zaměstnance a zaměstnankyně Univerzity Karlovy je po dobu nutnou k překonání překážek v souvislosti s povodněmi umožněn výkon práce z domova, pokud to individuální situace dovoluje.
Pokud vy sami odstraňujete následky povodní či pomáháte někomu blízkému, potřebujete si vyřídit své osobní záležitosti, vaše dítě nemůže do školy či školky a nevíte, na co přesně máte nárok, informace přehledně naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
V případě, že vám povodně způsobily materiální nebo finanční škody, můžete primárně žádat o státní dávku mimořádné okamžité pomoci na příslušných pracovištích Úřadu práce ČR, a to podle místa, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. V souvislosti s dotazy ohledně MOP je k dispozici infolinka ÚP na čísle +420 800 779 900 a dále informační portál MPSV (včetně formuláře) zde.
Pokud pro vás situace bude i nadále nepřehledná, obraťte se ve všední dny v době od 9:00-16:30 na naši informační linku UK Point (+420) 224 491 850 nebo na e-mail , kde vám poskytneme základní rozcestník a kontakty, jak dále postupovat.
V případě potřeby psychologické či právní pomoci v souvislosti s aktuální povodňovou situací, využijte rozcestník na webu poraden UK.
Na nezbytně dlouhou dobu bude poskytnuta část kapacit univerzitních kolejí jako ubytování pro osoby postižené povodněmi (studující, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky), v případě zájmu se můžete obrátit na e-mail .
Další možnosti podpory budeme průběžně aktualizovat.
Nabízíme také psychologickou podporu v souvislosti s aktuální krizovou situací. V případě potřeby se nebojte říct si o pomoc a obraťte se přímo na e-mail . V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví využijte kontakty dostupné zde.
I v této situaci lze učinit kroky, které podpoří vaši duševní kondici. Přečtěte si aktuálně připravená doporučení, jak pečovat o své duševní zdraví v zátěžové situaci.
Jak pomoci druhému v krizi? Přečtěte si klíčové tipy, jak podpořit druhé v obtížné situaci.
V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví (jako jsou psychické potíže, například šok, úzkost, nespavost, obavy, nebo při potřebě sdílet svou zkušenost z aktuálních událostí) se neváhejte obrátit na odbornou krizovou pomoc:
Linka první psychické pomoci: 116 123
Linka bezpečí (pro studenty do 26 let): 116 111 nonstop linka + chat (denně 9.00-13.00, 15.00-19.00)
Krizové centrum RIAPS: Chelčického 39, Praha 3, 130 00 – nonstop telefonická krizová pomoc: 222 586 768
Linka důvěry: 222 580 697, od pondělí do soboty možnost využít i chat
Centrum krizové intervence v Bohnicích: Ústavní 91, Praha 8, 181 02
Více kontaktů na krizovou psychologickou podporu mimo UK naleznete zde.
Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy zveřejnilo registrační formulář pro dobrovolníky a dobrovolnice z řad studujících, zaměstnanců i absolventek a absolventů, kteří chtějí pomáhat v souvislosti s aktuálními povodněmi na území ČR. Děkujeme moc za vaši ochotu pomáhat.
Univerzita Karlova také pomáhá prostřednictvím svého Dobrovolnického centra, kam se můžete registrovat prostřednictvím formuláře. V případě dalších dotazů se můžete obrátit na email .
Univerzita Karlova je ve spojení s Univerzitou Palackého v Olomouci, která hledá dobrovolníky v regionu Olomouckého kraje. Pokud se můžete zapojit v tomto regionu, více informací zde.
Dobrovolníky hledá i regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje. Pokud můžete pomáhat v této oblasti, vyplňte dotazník zde:
https://msk.regionalnidobrovolnickecentrum.cz/hledame-dobrovolniky-povodne-2024/
Další formy a možnosti dobrovolnictví najdete na stránkách Národního dobrovolnického centra a organizací, jako jsou ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR a Diakonie ČCE, kde můžete také finančně přispět.
Doporučení
V případě vašeho zájmu a ochoty pomoci lidem v zasažených oblastech, doporučujeme obrátit se skrze registrační formuláře na relevantní neziskové organizace. Cílem takto organizované pomoci je zajištění maximální bezpečnosti dobrovolníků a skutečně efektivní pomoc v zasažených místech. Dbejte pokynů dané organizace i IZS a nesnažte se dostat k rozbouřeným vodním tokům a rizikovým oblastem sami.
Průběžně aktualizovaná prohlášení Univerzity Karlovy k povodňové situaci naleznete zde.
Společně to zvládneme!
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208