• UK
  • Povodně 2024

Povodně 2024

Univerzita Karlova nadále věnuje pozornost následkům povodní v České republice a prioritou je nyní okamžitá pomoc studujícím, zaměstnaným a podpora dobrovolnických aktivit. Níže najdete veškeré potřebné informace týkající se studujících, zaměstnaných, potřeby akutní pomoci a odkazy na dobrovolnické iniciativy. Pravidelně aktualizujeme doporučení, abychom co nejlépe reagovali na potřeby naší akademické obce i zasažených oblastí.


Studující

Univerzita Karlova podpoří studující, jejichž domácnost či domácnost jejich blízkých byla zasažena povodňovou událostí, a má k dispozici různé formy a nástroje podpory.

Ve spojitosti s povodňovou situací poskytujeme informační podporu prostřednictvím informační linky UK Point (+420) 224 491 850 nebo e-mailu .


Studující, jejichž domácnost byla zasažena povodňovou situací, mohou v případě finančních obtíží zažádat o stipendium v akutní tíživé situaci, které pro tyto situace univerzita nabízí. Dotazy k žádostem o stipendium lze směrovat na e-mail .


UK Point (Centrum Carolina) může poskytnou studujícím zasaženým aktuálními povodněmi zápůjčku technických pomůcek (notebooků, čteček, tabletů apod.) a zajišťuje také v případě potřeby socioekonomické poradenství.


Na nezbytně dlouhou dobu bude poskytnuta část kapacit univerzitních kolejí jako ubytování pro osoby postižené povodněmi (studující, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky), v případě zájmu se můžete obrátit na e-mail .


Zahájení akademického roku 2024/2025 se neposouvá, akademický rok začne podle plánu, tedy 1. 10. 2024, výuka začne dle harmonogramu dané fakulty.


  • Zkoušky a státní zkoušky: Pokud jste přihlášení na termín zkoušky/zápočtu či státní zkoušky (vč. státní doktorské zkoušky či obhajoby disertační práce) a z doložitelných důvodů se nemůžete dostavit, prosím kontaktujte svoji fakultu (studijní odd.) a z termínu se můžete omluvit. Případně je rovněž možné požádat o konání zkoušky v distanční formě. V každém případě je vždy nutné komunikovat svoji situaci s fakultou.


  • Přijímací řízení do AR 2024/25: Takřka všechny termíny přijímacích zkoušek (včetně náhradních termínů) již proběhly. Výjimkou je pouze několik termínů do doktorských studijních programů. Pokud se ze závažných důvodů nemůžete dostavit, můžete fakultu požádat o vykonání přijímací zkoušky online.


  • Zápis do studia: V případě, že jste byli přijati ke studiu, ale nemůžete se osobně dostavit k zápisu do studia, kontaktujte, prosím, svou fakultu (studijní odd.) a dohodněte se na dalším postupu (např. náhradní termín zápisu).


  • Poplatky za delší studium: Studující zasaženi povodní mohou žádat o poskytnutí úlevy na vyměřeném poplatku za delší studium. V případě, že se vlivem živelní pohromy dostanete do platební neschopnosti a rozhodnutí o vyměření poplatku je již pravomocné, řešte, prosím, svou situaci se studijním oddělením vaší fakulty či studijním odborem rektorátu, které jsou připraveny Vám nabídnout splátkový kalendář či jiné formy řešení.


  • Promoce: Pokud se z důvodu povodní nemůžete dostavit na promoci, kontaktujte prosím svou fakultu.



Pokud dojde v průběhu Vašeho studia vlivem povodní k jiným neočekávaným situacím, obraťte se, prosím, na Vaši fakultu či na odbor pro studium a záležitosti studentů rektorátu UK. Obrátit se můžete také na Centrum Carolina, které nabízí poradenství v náročných situacích.

Zaměstnaní

Univerzita Karlova je připravena pomoci všem zaměstnancům a zaměstnankyním, jejichž domácnost či domácnost jejich blízkých byla zasažena povodňovou událostí, a nabízí mnoho forem podpory.

Pro zaměstnance a zaměstnankyně Univerzity Karlovy je po dobu nutnou k překonání překážek v souvislosti s povodněmi umožněn výkon práce z domova, pokud to individuální situace dovoluje.


Pokud vy sami odstraňujete následky povodní či pomáháte někomu blízkému, potřebujete si vyřídit své osobní záležitosti, vaše dítě nemůže do školy či školky a nevíte, na co přesně máte nárok, informace přehledně naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.


V případě, že vám povodně způsobily materiální nebo finanční škody, můžete primárně žádat o státní dávku mimořádné okamžité pomoci na příslušných pracovištích Úřadu práce ČR, a to podle místa, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. V souvislosti s dotazy ohledně MOP je k dispozici infolinka ÚP na čísle +420 800 779 900 a dále informační portál MPSV (včetně formuláře) zde.


Pokud pro vás situace bude i nadále nepřehledná, obraťte se ve všední dny v době od 9:00-16:30 na naši informační linku UK Point (+420) 224 491 850 nebo na e-mail , kde vám poskytneme základní rozcestník a kontakty, jak dále postupovat.


V případě potřeby psychologické či právní pomoci v souvislosti s aktuální povodňovou situací, využijte rozcestník na webu poraden UK.


Na nezbytně dlouhou dobu bude poskytnuta část kapacit univerzitních kolejí jako ubytování pro osoby postižené povodněmi (studující, zaměstnance a jejich rodinné příslušníky), v případě zájmu se můžete obrátit na e-mail .


Další možnosti podpory budeme průběžně aktualizovat.

Psychologická podpora

Aktuální povodňová situace, která zasáhla Českou republiku, představuje mimořádnou zátěž nejen pro všechny, které živel postihl přímo, či ohrozil jejich blízké nebo majetek, ale může vyvolat nepříjemné reakce i u těch, kterých se situace přímo nedotkla.

Nabízíme také psychologickou podporu v souvislosti s aktuální krizovou situací. V případě potřeby se nebojte říct si o pomoc a obraťte se přímo na e-mail . V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví využijte kontakty dostupné zde.


I v této situaci lze učinit kroky, které podpoří vaši duševní kondici. Přečtěte si aktuálně připravená doporučení, jak pečovat o své duševní zdraví v zátěžové situaci.


Jak pomoci druhému v krizi? Přečtěte si klíčové tipy, jak podpořit druhé v obtížné situaci.


V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví (jako jsou psychické potíže, například šok, úzkost, nespavost, obavy, nebo při potřebě sdílet svou zkušenost z aktuálních událostí) se neváhejte obrátit na odbornou krizovou pomoc:

  • Linka první psychické pomoci: 116 123

  • Linka bezpečí (pro studenty do 26 let): 116 111 nonstop linka + chat (denně 9.00-13.00, 15.00-19.00)

  • Krizové centrum RIAPS: Chelčického 39, Praha 3, 130 00 – nonstop telefonická krizová pomoc: 222 586 768

  • Linka důvěry: 222 580 697, od pondělí do soboty možnost využít i chat

  • Centrum krizové intervence v Bohnicích: Ústavní 91, Praha 8, 181 02

  • Více kontaktů na krizovou psychologickou podporu mimo UK naleznete zde.

Dobrovolnictví

Děkujeme všem dobrovolníkům a dobrovolnicím z řad studujících, zaměstnaných i absolventek a absolventů, kteří chtějí pomáhat v souvislosti s aktuálními povodněmi na území ČR a jejich následky.

Dobrovolnické centrum Univerzity Karlovy zveřejnilo registrační formulář pro dobrovolníky a dobrovolnice z řad studujících, zaměstnanců i absolventek a absolventů, kteří chtějí pomáhat v souvislosti s aktuálními povodněmi na území ČR. Děkujeme moc za vaši ochotu pomáhat.


  • Univerzita Karlova také pomáhá prostřednictvím svého Dobrovolnického centra, kam se můžete registrovat prostřednictvím formuláře. V případě dalších dotazů se můžete obrátit na email .


  • Univerzita Karlova je ve spojení s Univerzitou Palackého v Olomouci, která hledá dobrovolníky v regionu Olomouckého kraje. Pokud se můžete zapojit v tomto regionu, více informací zde.


  • Dobrovolníky hledá i regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje. Pokud můžete pomáhat v této oblasti, vyplňte dotazník zde:

    https://msk.regionalnidobrovolnickecentrum.cz/hledame-dobrovolniky-povodne-2024/


  • Další formy a možnosti dobrovolnictví najdete na stránkách Národního dobrovolnického centra a organizací, jako jsou ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Charita ČR a Diakonie ČCE, kde můžete také finančně přispět.


Doporučení


V případě vašeho zájmu a ochoty pomoci lidem v zasažených oblastech, doporučujeme obrátit se skrze registrační formuláře na relevantní neziskové organizace. Cílem takto organizované pomoci je zajištění maximální bezpečnosti dobrovolníků a skutečně efektivní pomoc v zasažených místech. Dbejte pokynů dané organizace i IZS a nesnažte se dostat k rozbouřeným vodním tokům a rizikovým oblastem sami.


Průběžně aktualizovaná prohlášení Univerzity Karlovy k povodňové situaci naleznete zde.


Společně to zvládneme!


Poslední změna: 25. září 2024 14:25 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám