Mikrocertifikáty zaručí konkurenceschopnost na pracovním trhu a zvýší efektivitu i udržitelnost celé společnosti

English see below


Praha, 26. 11. 2024 – Jak se v českém vysokém školství daří zavádět nové druhy osvědčení o vzdělání, tzv. mikrocertifikáty? Jaký je jejich aktuální vývoj a možnosti jejich budoucího rozvoje v kontextu vzdělávání a zaměstnanosti v ČR? Tématu se věnuje konference Mikrocertifikáty v českém vysokoškolském prostředí organizovaná Univerzitou Karlovou.


Účastníci celodenní akce diskutují o aktuálním vývoji a dosažených úspěších v oblasti mikrocertifikátů, moderního způsobu osvědčování, v českém vysokoškolském prostředí.


„V září 2024 jsme úspěšně zakončili více než dvouletý projekt v rámci Národního plánu obnovy. Jsme tedy na jeho konci, a současně na začátku využívání konceptu mikrocertifikátů v České republice. Naším úkolem nyní je uvádět připravené kurzy vedoucí k zisku mikrocertifikátu do života a rozšiřovat povědomí o tomto typu programu. Klíčovým bude též navázání efektivní spolupráce se zaměstnavateli, aby kurzy vedoucí k zvyšování kvalifikace a rekvalifikace účastníků a účastnic dokázaly reagovat na poptávku trhu práce,“ uvedla Markéta Martínková, prorektorka pro studijní záležitosti Univerzity Karlovy.


Do projektu v rámci Národního plánu obnovy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, se zapojilo všech 26 veřejných vysokých škol v ČR. Nyní se postupně zapojují i mnohé soukromé vysoké školy. 


Jen Univerzita Karlova na základě pilotních kurzů, jejichž zavedení proběhlo v průběhu roku 2024, nabízí možnost získání příslušných mikrocertifikátů na svých fakultách a součástech v 49 různých programech. Do realizace programů se zapojilo již 12 fakult, Ústav jazykové a odborné přípravy UK a Centrum pro teoretická studia UK.

České vysoké školy se kontinuálně zaměřují na přenos zkušeností a spolupráci se zahraničními univerzitami do dobré praxe. Univerzita Karlova pak především těch partnerských v konsorciu 4EU+ (partnerství osmi předních evropských univerzit: Heidelberg Universität, Paris-Panthéon-Assas University, Sorbonne Université, University of Copenhagen, Université de Genève Università degli Studi di Milano, University of Warsaw a Univerzity Karlovy).


Zároveň vysoké školy vyjednávají o uplatnění a využití mikrocertifikátů s dotčenými ministerstvy, aby tak společně přispěly k rozvoji úrovně českého celoživotního vysokoškolského vzdělávání a současně jeho efektivitě na evropském trhu práce.  


UK nyní přichází s novou formou nabídky jednotlivých kurzů. „Díky zapojení Domu zahraniční spolupráce vzniká moderní portál obsahující nabídku mikrocertifikátů vysokých škol pro zájemce nejen z ČR, ale i ze zahraničí, což může být jedním z významných nástrojů jejich propagace,“ řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


Vzdělávání doložené mikrocertifikáty je úspěšně zaváděno jak v českém, tak v evropském akademickém prostředí. Svému držiteli, absolventovi vzdělávacího procesu, zvyšuje konkurenceschopnost: absolventi mohou k dokládání získaných kompetencí pomocí mikrocertifikátu využít platformu Europass; disponují výhradním přístupem do databáze a elektronicky je mohou zpřístupnit potenciálním zaměstnavatelům.


Podrobnosti o akci zde: https://cczv.cuni.cz/CCZV-732.html


Tisková zpráva ke stažení ZDE


Univerzita Karlova

· založena v roce 1348

· 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni)

· 8 800 zaměstnankyň a zaměstnanců

· 51 000 studentek a studentů

· 8 000 absolventek a absolventů ročně

· 16 000 účastnic a účastníků kurzů celoživotního vzdělávání ročně

· 79. místo v žebříčku QS World University Rankings: Europe 2024





Microcertificates will guarantee competitiveness in the labour market and increase the efficiency and sustainability of the whole company



Prague, 26 November 2024 - How is the Czech higher education system managing to introduce new types of education certificates, the so-called microcertificates? What is their current development and possibilities for their future development in the context of education and employment in the Czech Republic? This topic is the subject of the conference Microcertificates in the Czech Higher Education Environment organised by Charles University.


Participants of the day-long event discuss the current developments and achievements in the field of microcertificates, a modern method of certification, in the Czech higher education environment.


"In September 2024, we successfully completed a more than two-year project under the National Renewal Plan. We are therefore at the end of it, and at the same time at the beginning of the use of the microcertificate concept in the Czech Republic. Our task now is to bring the prepared courses leading to the microcertificate to life and to spread awareness of this type of programme. It will also be crucial to establish effective cooperation with employers so that the courses leading to the qualification and retraining of participants can respond to the demand of the labour market, " said Markéta Martínková, Vice-Rector for Student Affairs at Charles University.


All 26 public universities in the Czech Republic are involved in the project within the framework of the National Renewal Plan of the Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic. Now many private universities are also gradually joining in.


On the basis of pilot courses introduced during 2024, Charles University alone offers the possibility of obtaining relevant micro-certificates at its faculties and units in 49 different programmes. Already 12 faculties, the Institute of Language and Vocational Training and the Centre for Theoretical Studies of Charles University are involved in the implementation of the programmes.


Czech universities are continuously focusing on the transfer of experience and cooperation with foreign universities into good practice. Charles University in particular those partners in the 4EU+ consortium (a partnership of eight leading European universities: Heidelberg Universität, Paris-Panthéon-Assas University, Sorbonne Université, University of Copenhagen, Université de Genève Università degli Studi di Milano, University of Warsaw and Charles University).


At the same time, the universities are negotiating the application and use of microcertificates with the ministries concerned in order to jointly contribute to the development of the level of Czech lifelong higher education and its effectiveness on the European labour market.


"Thanks to the involvement of the House of Foreign Cooperation, a modern portal containing the offer of microcertificates of universities is being created for those interested not only from the Czech Republic but also from abroad, which can be one of the important tools for their promotion," said the Rector of Charles University Milena Králíčková.


Education evidenced by microcertificates has been successfully introduced both in the Czech and European academic environment. It enhances the competitiveness of its holder, the graduate of the educational process: graduates can use the Europass platform to prove their acquired competences by means of the microcertificate; they have exclusive access to the database and can make them electronically available to potential employers.


Details here: https://cczv.cuni.cz/CCZV-732.html



Charles University

- founded in 1348

- 17 faculties (14 in Prague, 2 in Hradec Králové and 1 in Pilsen)

- 8 800 employees

- 51 000 students

- 8 000 graduates per year

- 16 000 participants in lifelong learning courses per year

- 79th place in the QS World University Rankings: Europe 2024


Poslední změna: 26. listopad 2024 10:26 
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám