Zápis ze zasedání Sociální komise AS UK ze dne 17. března 2025



Zápis ke stažení zde.


Přítomní: Bc. Jakub Čech (PF), Tereza Entlerová (3.LF), RNDr. Andrej Farkaš (MFF), Jakub Gogela (FF), Adam Karas (1.LF), Paul Lafogiannis (LFP), doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D. (PedF), Veronika Novotná (FSV), Leona Petlíková (2.LF), Arnošt Polák (PřF), Bc. Jan Tkáčik (ETF), Mgr. Veronika Vohlídková (PedF), Adam Zdráhal (LFP), Bc. Marek Boňko (FSV), Nina Bystrianska (FF), Bc. Richard Janeček (PřF), Karel Mikulčák (LFP)


Omluveni: Pavel Linzer (PF)


Hosté: Ing. Lenka Henebergová (KR), Mgr. Zuzana Poláková (UK Point), Mgr. Tomáš Konečný (UK Point), Kateřina Hovorková (UK Point), Mgr. et Mgr. Šárka Vohlídalová (UK Point), Bc. Vojtěch David (Fykos), Viktor Materna (Výfuk), Bc. Richard Hvizdoš (Studentský Majáles), Andrea Podrábská (Studentský Majáles), Ivan Kotlan (CC307), Jiří Klásek (CC307)


Program:

  1. Zahájení, představení a schválení programu

  2. Schválení zápisu z minulého zasedání

  3. Nominace studentského zástupce do poplatkové komise

  4. Podpora zájmové činnosti studentů na UK


      a. 

    Fykos, z.s.

      b. 

    Studentský majáles, z.s.

      c. 

    Spolek Výfuk

      d. 

    Consulting Club 307, z.s.

  5. Změna Přílohy č. 1 a Přílohy č. 2 OR č. 43/2023

  6. Knihovny na UK – kapacita a otevírací doba o víkendech

  7. Různé

1. Zahájení, představení a schválení programu

Jakub Gogela, předseda Sociální komise AS UK, zahájil jednání a seznámil přítomné s návrhem programu, který byl jednomyslně schválen.


Ing. Henebergová úvodem informovala o aktivitách UK pointu a představila Mgr. Polákovou. Pod UK Point nyní spadá velké množství aktivit, mj. i kariérní centrum či mají na starosti péči o studentské spolky. Byly představeny i aktivity nového Centra resilience. Snaží se prezentovat aktivity UK Pointu jak zaměstnancům, tak studentům, a starají se mj. i o klub Alumni.


Bc. Čech – Nabízí se otázka, jak efektivně komunikovat aktivity UK Pointu, např. je možné inzerovat ve FB skupinách jednotlivých fakult, popřípadě v ročníkových skupinách. Ještě větší výzvou by bylo dostat se na Discordy jednotlivých fakult.


Hovorková – Nyní zřizují nově Instagramový účet. Přes FB se snažili dostat do různých skupin a dílčích fakultních kanálů, ale studenti tam často nechtějí mít zaměstnance. Snaží se to proto propagovat přes spolky, které to postují svým jménem. Nad moderními nástroji pro komunikaci se určitě budou zamýšlet.


Dr. Farkaš – Přeje jim hodně sil s Discordem, jelikož i Discord MFF byl nad jeho síly. Zajímá jej však proč je komunikace rozdělena na jednotlivé odbory, nešlo by propagaci řešit centrálně? Proč mají odbory vlastní specialisty na komunikaci, když zde máme OVV? Proč to není centralizované právě na OVV?


Hovorková – Spolupracují s OVV velmi úzce, vše komunikují se správcem sociálních sítí. Spolupracují a funguje to.


Dr. Farkaš – Věří, že spolupráce tam je, ale proč daná osoba není primárně na OVV?


Mgr. Poláková – Centralizace funguje v redakci Fóra, kdy mají redaktoři odlišné okruhy zájmů. V rámci oddělení marketingu OVV je ale kladen důraz primárně na komunikaci ven a ne na komunikaci dovnitř UK. Proto to spadá pod UK Point, a ne pod OVV.

2. Schválení zápisu z minulého zasedání

Gogela uvedl, že k zápisu nebyly doručeny žádné připomínky.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK schvaluje zápis ze dne 20. ledna 2025.

Schváleno tichým souhlasem

3. Nominace studentského zástupce do poplatkové komise

Gogela – Tento bod je zařazeno na páteční plénum, komise může senátu doporučit jmenování konkrétní osoby. Dovoluje si proto navrhnout Bc. Čecha, který se této problematice dlouhodobě věnuje.


Bc. Čech – Agenda jej zajímá, odvolacím řízením se zabývá dlouhodobě a pomáhá studentům sepisovat odvolání. Zabýval se touto problematikou i při své praxi na soudě. Proti rozhodnutí o vyměření poplatku je možné se odvolat, o odvolání rozhoduje paní rektorka a následně je případně možné podat i správní žalobu.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje plénu AS UK nominovat do poplatkové komise Bc. Jakuba Čecha.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

4. Podpora zájmové činnosti studentů na UK

Entlerová se ujala moderace tohoto bodu – Nyní má komise k přerozdělení zhruba třetinu celkového objemu určených přorstředků, které ale nevystačí na všechny čtyři dnešní žádosti. Je zde šance, že pan kvestor navýší fond na podporu zájmové činnosti studentů UK, ale jedná se jen o možnost, pevně dané to není. Peníze jsou nyní vyčleněny do konce akademického roku, tedy do konce září.


Mgr. Konečný – Příležitostně se stane, že v květnu či červnu přijde ještě jedna či dvě žádosti, ale nebývá běžnou praxí mít jich vícero.


Dr. Farkaš – Běžně se to sice nestává, ale minulý rok nám přišla ještě žádost od spolku Charlie.

4.a. Fykos, z.s.

Mgr. Konečný – Žádost má kladné stanovisko PO RUK.


Vojtěch David, místopředseda spolku Fykos představil aktivity spolku.


Dr. Farkaš – Akce proběhla, ale stále je zde jen předběžný rozpočet. Už máte k dispozici vyúčtování?


David – Mají, v předloženém podkladu nejsou uvedeny pouze drobné výdaje či rozdíly způsobené měnovým kurzem. Zde jsou čísla zaokrouhlena, vyúčtování se příliš neliší od rozpočtu. V žádosti byla navíc uvedena vyšší částka, letos se jim povedlo mírně ušetřit.


Doc. Němec – Účastníci si tedy platí jen ubytování?


David – Účastníci mají vše na akci zdarma, včetně jídla. Platí si tedy skutečně jen ubytování, ale to se jim částečně snaží dotovat.


Doc. Němec – Nadace ČEZ přemýšlí i o podpoře tímto směrem. Kdyby byli zájemci, kteří nemají prostředky na účast, tak je možné odkázat je i na tuto podporu.


David – Předchozí 2-3 roky zde existovalo „Fyziklání Scholarship“, což byl soukromý sponzor, a předtím měli podporu od Erasmus+. Loni proplatili cestovné 15 týmům. Zvažují tedy všechny možné varianty. Často je zde praxe, že studentům cestu proplatí jejich školy. Kdyby na to měli prostředky, tak jim rádi zaplatí u ubytování, to ale vyjde pro všechny na cca 600 tisíc Kč, na což nemají.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Fyziklání 2025“ žadatele Fykos, z.s. částkou 150 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 13, proti 0, zdržel/a se 0

Schváleno

4.b. Studentský majáles, z.s.

Richard Vízl (místopředseda spolku) představil akci, která se bude pořádat 1. května.


Mgr. Konečný – I zde je kladné stanovisko PO RUK.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Studentský Majáles 2025“ žadatele Studentský Majáles, z.s. částkou 76 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 12, proti 0, zdržel/a se 1

Schváleno

4.c. Spolek Výfuk

Entlerová – Žádost zde byla projednávána už v prosinci, stačí proto krátká informace, proč došlo ke snížení původně žádané částky.


Materna – Dnes budou žádat jen o 140 tisíc Kč a ne o původně avizovaných 220 tisíc Kč. Mají více řešitelů než v minulých letech, proto shánějí podporu. Celkově shánějí od sponzorů 840 tisíc Kč, část z toho má sloužit pro financování tábora pro nejúspěšnější řešitele. V mezičase se povedlo získat podporu od sponzorů, proto došlo k snížení původně žádané částky. Ze žádaných 140 tisíc se 40 použije na ubytování, 50 na stravování organizátorů a na jejich cestovné a zbylých 50 tisíc Kč se využije na materiálové náklady.


Mgr. Konečný – Taky je zde již kladné stanovisko PO RUK, avšak s výhradou doplnění účetní závěrky za rok 2024.


Entlerová – Tato žádost byla v prosinci odložena, jelikož na ni nebyly prostředky. Problém byl také ten, že spolek je „mladý“ a nemohl si tak zažádat o všeobecnou podporu. Části členů komise navíc připomínala akce typem seznamovací kurzy, byť se jedná o akci pořádanou za jiným účelem.


Dr. Farkaš – Vadí mu na akci zejména poměr počtu účastníků k nákladům. Rozumí, že je to akce „za odměnu“ pro úspěšné řešitele, ale raději by podporoval přímo samotný seminář, a ne tento výjezd. Odměny mohou mít rozdílnou formu. Chválí sice zisk dalších financí od sponzorů, ale stále je proti podpoře této akce s ohledem na poměr počtu účastníků ku nákladům. Nelíbí se mu argument, že je to odměna i pro organizátory. Podpora spolků by neměla být přidělována na teambuildingové akce.


Entlerová – Kdyby byla žádost vypsaná na samotný seminář, tak je to podle ní v pořádku, ale i jí to připomíná seznamovací kurz, a proto žádost nepodpoří.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Letní tábor Výfuku“ žadatele Spolek Výfuk částkou 140 000 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 2, proti 3, zdržel/a se 7

Neschváleno

4.d. Consulting Club 307, z.s.

Ivan Kotlan, event manager, a Jirka Klásek, prezident klubu, představili aktivity spolku – Cílem akce je propojit studenty s business světem a umožnit jim snazší kariérní přesun. Nyní je ve spolku 50 členů, scházejí se každý čtvrtek na workshopech po dobu dvou semestrů. Studenti mají možnost požádat si o pohovory v zapojených firmách, tradičně si 10-15 % studentů získá nabídku na práci již v průběhu roku.

Žádají o podporu na Mentoring Night, která již proběhla. Mají již přes 300 alumni a chtěli propojit bývalé a současné členy, aby každý nový člen mohl mít svého mentora, který mu bude v průběhu LS předávat zkušenosti. Žádají o podporu ve výši 51 900 Kč, tedy necelých 60 % nákladů akce.


Mgr. Konečný – Stanovisko od PO RUK kladné, ale na smlouvě bude s ohledem na celkové vyúčtované náklady podpora do výše 1 898 Kč, tedy o 2 Kč méně.


Dr. Farkaš – U mnoha akcí je podpora z tohoto fondu potřeba proto, aby vůbec spolek mohl akci uspořádat. U této akce je však potenciál podpory od zapojených společností, které to mohou vnímat jako ideální příležitost pro nábor nových zaměstnanců. Jsou zde akce, které by si dle něj zasloužily podporu spíše.


Kotlan – Mentoring Night je mimo standardní strukturu spolupráce s firmami. Ne všichni jejich alumni pracují jen v některé ze zapojených firem, tato akce naopak ukazuje členům, jaké mají další možnosti mimo consultingu. Proto nás společnosti v případě této akce nechtějí příliš podporovat. Navíc firmy chtějí vyúčtování jejich obecné podpory, i proto ji nejde využít na tento event.


Mgr. Konečný – Kontakt studentů se soukromým sektorem je pozitivní, zde jde navíc o podporu pro samotné zahájení programu, což spolku umožní realizovat další aktivity, dle něj tato akce naplňuje účel podpory. Spolek začal již minulý rok spolupracovat s UK Pointem, např. na Kariérním dni.


Bc. Čech – Podpora bude tedy využita na celý program nebo jen na mentoringovou noc?


Kotlan – Podpora bude využita jen na tu noc, která je základem pro celý program. Jedná se o jednodenní akci.


Bc. Čech – Akci rád podpoří, byť chápe názor dr. Farkaše ohledně shánění externí podpory. Je však vidět, že se spolek aktivně snažil získat sponzory jinde, ale neúspěšně. Dle něj si podporu zaslouží.


Návrh usnesení:

Sociální komise AS UK doporučuje J. M. paní rektorce podpořit akci „Alumni & Mentoring Night“ žadatele Consulting Club 307, z.s. částkou 51 900 Kč, a to v souladu s čl. 3 odst. 1 Opatření rektora č. 43/2023 a Pravidly podpory zájmové činnosti studentů.

Hlasování: pro 8, proti 0, zdržel/a se 4

Schváleno


Mgr. Konečný – Do příště dodají komisi i tabulku se stavy vyúčtování a zpracování jednotlivých žádostí pro přehled.

5. Změna Přílohy č. 1 a Přílohy č. 2 OR č. 43/2023

Moderace se ujal opět Jakub Gogela, předseda sociální komise.


Hovorková – Na základě komunikace a připomínky Sociální komise AS UK navrhli dílčí změny Příloh předmětného OR. V důsledku projednávání novely ZVŠ došlo k odložení prací na novelizaci, ale plánují jej upravit co nejdříve. Rozhodli se nyní zrevidovat pouze formuláře žádostí o podporu, nikoliv samotný text OR. Budou rádi za připomínky od sociální komise, které tam zapracují. Změny se týkají mimo jiné odstranění vyplňování duplicitních údajů či zpřesnění různých formulací.


Dr. Farkaš – Jelikož dojde k odsunu úpravy samotného OR, tak kdy lze čekat jeho novou textaci?


Mgr. Poláková – Nové OR bude vydáno na podzim. Koncepční úpravy mohou být ale zasílány a zapracovávány i průběžně.


Mgr. Konečný – Řešili s PO změnu předpisů o zájmové podpoře již v minulém roce, avšak nyní jsou priority PO upřené na změnu vnitřních předpisů UK. Nyní se tedy mění alespoň to, na čem je dlouhodobá shoda a není to problematické.


Gogela – Oceňuje, že je tam doplnění kolonky, kdo jedná za žadatele. Objevil však menší chybu na str. 3, kde by měla být „jednorázová“ a nikoliv „všeobecná“ podpora. Bylo by zároveň vhodné zveřejnit vzorově vyplněnou žádost. Stejně tak by byl rád, aby se Sociální komise AS UK mohla vyjádřit i k samotné změně předpisů, až na to přijde čas.


Hovorková – Budou nejprve předkládat obecné teze pro debatování, aby nové předpisy dávaly smysl všem. K vysvětlování pojmů v žádosti je spolkům k dispozici Mgr. Konečný a připravují se návody, aby nám nechodily stále stejné otázky. Návod tedy bude k dispozici.

6. Knihovny na UK – kapacita a otevírací doba o víkendech

Bc. Čech – Jedná se o dlouhodobě řešenou problematiku. Otevřené knihovny vítá a rád by, aby víkendová knihovna zůstala otevřena i nadále. Bylo by vhodné informovat o otevření studovny na PF UK o víkendech pro všechny student(k)y UK i na sociálních sítích UK.

Ke studovně FSV a její přístupnosti pro další fakulty: předal podnět Komisi pro IT AS UK aby se zabývala prostupností UK infrastruktury. Je to totiž problém nejen na FSV, ale i u vstupního mechanismu PF. Zvonění na vrátnici považuje za nedůstojné a nešťastné. Budovu MFF na Malostranském náměstí přitom jde odemknout i studentům z jiných fakult, možnosti zde tedy jsou. Rád by, aby se využívala jednotná infrastruktura. Zajímá jej proto, co v tomto může RUK podniknout, co plánují pro zvýšení prostupnosti všech prostor UK.


Mgr. Hurný – Opakovaně žádali děkany, aby knihovny otevřeli v maximální možné míře. RUK jim slíbil proplácení vícenákladů za podmínky, že je otevřou pro všechny studenty UK. Na PF se to povedlo, na FSV otevřou noční studovnu i pro studenty z jiných fakult, kteří se však budou muset dopředu registrovat. Budou však hledat centrální řešení, aby se daly nahrát všechny účty studentů a odebrala se tato překážka. ÚVT na to chystá materiál pro IT komisi. Problém je v roztříštěnosti systémů, každá fakulta má svůj vlastní. Vypadá to však, že nebude tak složité nahrát tam všechny identity.

Výzvy k otevření studoven se chytily i další fakulty: ETF, 1.LF a FHS. Nejdále jsou v jednání s ETF, která chce nyní víkendový provoz zkoušet. V nejbližší době bude dostupná všem studentům. Zaměřují se na provoz studovny, tedy nebude možné si o víkendech půjčovat si knihy.

Zájem o studovnu na Krystalu je nyní vyšší, ale i tak kapacita není naplněna, obvykle je tam okolo 5 osob. Není tam však žádný čip a neevidují se vstupy, takže se jedná o orientační údaj.

K propagaci: rádi by poslali všem studentům informaci o otevření studoven přes sociální sítě, tedy že PF bude mít i nadále otevřeno ve stávajícím režimu, a to společně i s informací o dostupnosti studovny na FSV. Považují za dobré komunikovat to i se studijními proděkany, informační mail odejde v průběhu tohoto týdne.

Poslali dotaz i Městské knihovně, která plánuje otevření dvou poboček v neděli, avšak stále se tak nestalo. Zajímá nás, zda k tomu dojde v nejbližší době, na reakci však stále čekáme.

Co se týče budoucích kapacit pro víkendové studium: v Kampusu Albertov má být studovna dostupná i o víkendu pro všechny studenty UK, kapacita bude 55 osob.

Na KR padl návrh, aby se při stavbě/rekonstrukci budov myslelo na možnost zpřístupnění kapacit pro studentské účely (studovny). Je však problematické toto vynucovat, zvláště pokud se bude jednat o rekonstrukci financovanou čistě z peněz fakulty. Zvažují zakotvení tohoto požadavku do pravidel Mikuláše, ale zatím je to pouze nápad a nemají to detailně promyšlené.


Lafogiannis – Studovna na LFP byla dříve otevřená 24/7, ale již není, přestože na to má fakulta potřebnou infrastrukturu. Podle něj je důležité tlačit na znovuzpřístupnění, jelikož studenti v Plzni nemají jiné prostory, kde by mohli studovat.


Bc. Čech – V Plzni je také možné bezobslužné používání knihovny, na PF s tím počítají v rámci rekonstrukce. U ETF vidí potenciál pro studium v tom, že je v centru Prahy, dobře dostupná a je tam i kavárna, jež je nyní otevřená i v soboty. Kdyby se povedlo otevřít knihovnu/studovnu na FHS, tak by bylo dobré poslat cílený mail i studentům ubytovaným na Koleji 17. listopadu, kteří to mají na FHS blízko. Je každopádně rád za všechny posuny, které se dělají.


Dr. Farkaš – Zaujala jej poznámka o FHS, protože na Koleji 17. listopadu bývaly dvě studovny, přičemž jedna z nich byla otevřená 24/7.


Mgr. Konečný – Tyto prostory na kolejích nejsou vždy ideální pro studium s ohledem na přístupnost, obsazenost, světelnost apod. Studovny KaM jsou navíc dostupné pouze pro ubytované, nikoliv pro všechny studenty UK. Jejich seznam je ale v rámci nabídky studijních míst také zveřejněn a upozorňuje se na jejich existenci.


Gogela – Souhlasí s Bc. Čechem ohledně nutnosti propagace těchto změn. Má však dotaz ohledně SKC: v lednu se na komisi řešilo prodloužení otevírací doby, ale nešel žádný hromadný e-mail.


Hovorková – Je to zveřejněné na webových stránkách jako aktualita a také na sociálních sítích. Šlo to i v newsletteru. Mohou to samozřejmě poslat v budoucnu i napřímo spolkům.


Novotná – V budoucnu by bylo možné se spojit i napřímo s fakultami, které mají své vlastní IG profily. Ty jsou studentům blíže než newslettery.


Bc. Čech – Bylo by dobré budovat si sít spolkových influencerů.


Hovorková – Přemýšlí o programu studentských ambasadorů, který funguje u zahraničních studentů, ale pro české studenty zatím nic takového nemáme.

7. Různé

Bc. Tkáčik – Byla zde dříve debata o tom, jaké spolkové aktivity (ne)mají být podporovány. Je zde letitá praxe, že komise nepodporuje plesy a seznamovací kurzy. Chybí však garant transparentnosti, tedy pravidlo, které by jasně řeklo, co je možné podpořit a co nikoliv.


Dr. Farkaš – Souhlasí s tím, že je dobré si dlouhodobou praxi někam napsat. S tím souvisí i úprava OR, kde by se mohlo jasně vydefinovat, které akce komise dlouhodobě nepodporuje (např. plesy). Nemusí to být přímo v OR, protože jsou i jiné orgány UK, které mohou tyto aktivity podpořit: máme zde Radu sportu, zelené projekty, minigranty 4EU+ atd. Když bude rozcestník různých aktivit, který bude odkazovat na relevantní zdroj financování, tak bude pro spolky snazší se zorientovat.


Mgr. Konečný – UK Point a PO nyní nemohou říct, že nějakou žádost komisi nepředloží, i když má komise dlouhodobější dojem, že nemá být podporovaná. Pokud je formálně vše v žádosti v pořádku, tak to přijde na Sociální komisi AS UK, a tedy garantem toho, co se nepodpoří, je právě sociální komise. Souhlasí však s tím, že je dobré si to vydefinovat explicitně, již nyní v OR jsou některé kategorie akcí, na něž nelze podporu využít: např. výuková činnost či akce komerčního rázu. Takové na sociální komisi neposílají. Uvítají však, pokud se stávající výčet zpřesní, případně rozšíří.


Doc. Němec – Rozumí podnětu, taky by byl raději, kdybychom měli jasně daná pravidla. Letos to vyšlo dobře, máme rozpočet na všechny podpořené akce, ale nerad by se dostal do situace, kdybychom museli vybírat jen některé žádosti. Bylo by také dobré si říct, zda máme žádosti, které bychom si přáli primárně podporovat (např. v případě střetu více akcí a nedostatku rozpočtu).


Mgr. Poláková – V případě jiných soutěží, např. na udržitelnost, parametry pro prioritizaci máme, také protože jsou podporovány z účelově určených prostředků. Např. spolupráce se SŠ, mezioborovost, mezifakultní spolupráce. Je možné to zapracovat i do tohoto OR, ale chtěla by apelovat za určitou míru volnosti. Bylo by nemilé zjistit, že jsme si až příliš svázalli ruce.


Mgr. Konečný – Přichází často žádosti na akce, které mají dlouhou historii, ale přišly o původní podporu, a jsou fakultou odeslány sem. Jedná se tedy také o záchranu „poslední instance“, kdy např. vypadla podpora od fakulty či od města a spolky na poslední chvíli řeší výpadek financování. Suma vyčleněná na spolky je nyní dopředu počítána dle očekávaných trendů. Po mnoho let se původně alokovaná částka nevyčerpala, teprve nyní se druhým rok po sobě blížíme k stanovování sumy, která se téměř zcela vyčerpá. Pokud je však zájem podporovat dlouhodobě konkrétní strategické akce, tak je dobré s tím pracovat také jinými způsoby. Máme všeobecný typ podpory pro etablované spolky s širokým počtem akcí, máme jednorázovou pro mimořádné situace nebo skutečně jednorázové akce. Vedení UK je ke spolkům velmi vstřícné a příspěvky uvolňuje, pokud je potřeba rozpočet navýšit, jak se stalo letos.


Dr. Farkaš – Bylo by dobré mít na UK jeden typ žádosti, který přijde centrálně, a který bude dle typu žádosti přerozdělen relevantnímu orgánu. Přijde mu to lepší, než podávat několik žádostí a doufat, že některá z nich někde projde.


Mgr. Poláková – Různé podpory mají ale i různé podmínky použití prostředků a harmonogramy, bylo by proto potřeba sjednotit i to.


Ing. Henebergová – Každé financování má jiná pravidla, je těžké to sjednotit, protože není možné získat dvojí podporu, aby nedošlo k zdvojení financování.


Dr. Farkaš – Hovoří o žádostech, které podporuje UK, nikoliv o externích financích.


Ing. Henebergová – Např. podpora udržitelnosti je hrazena z projektů, pravidla proto obvykle nejsou stanovena na UK.


Gogela – Je potřeba si minimálně vymezit, které akce nechceme podporovat. Připomíná, že pokud komise žádost nepodpoří, přestože to pravidla zájmové podpory umožnují, tak to může vyvolat i negativní emoce. Druhá věc je rozpočet. Pokládá si otázku, zda je nynější maximální jednorázová podpora dlouhodobě udržitelná. Žádostí přibývá, a to i z důvodu lepší propagace. Problémem totiž nejsou malé žádosti, ale ty velké okolo 200 tisíc Kč, které dovedou rozpočet velmi rychle vyčerpat.


Mgr. Konečný – Hodní limit pro financování 250 tisíc Kč je záměrně vysoká částka, standardní spolek se ani za mnoho let fungování nepřiblíží u klasické akce k tomuto obratu. Limit je zde velmi velkorysý, ale je o to víc třeba, aby komise prioritizovala, co podporovat chce a v jaké výši. Starý limit byl okolo 50 tisíc.


Bc. Čech – Je dobré se o tomto pobavit koncepčně, ale nemyslí si, že řešení je v předpisech. Pozitivní vymezení nevymyslíme, můžeme tam ale napsat vymezení negativní, tedy že nechceme dávat podporu na seznamovací kurzy a na plesy. Bude i pro žadatele dobře, když to bude v předpise. Spolková činnost je každopádně pestrá a nebylo by dobré si příliš svazovat ruce. Co se však řeší každý rok je finanční podpora každoročních akcí u příležitosti výročí 17. listopadu, která by neměla jít z této kapitoly, ale mělo by to jít z kapitoly na podporu propagace.

Hlavní faktor ohledně studijní (ne)úspěšnosti nám ukazuje na nutnost zapojení se do komunity, seznamovací kurzy jsou proto extrémně důležité, pomáhají studentům s integrací. Je tedy otázka, zda nemít nějakou „podporu spolkových seznamováků“ v rámci samostatné kapitoly.


Dr. Farkaš – Je možná i alternativní podpora, např. zvýhodněnou cenou za zázemí. Mohl by také existovat fond nebo jiné účelově vymezené finance pro studenty, kteří si účast na seznamovacích akcích nemohou dovolit. Mnoho studentů nedosáhne na sociální stipendia, ale i tak na tom nejsou finančně dobře.


Mgr. Konečný – Pokud chcete specifický finanční nástroj, tak je možnost si toto definovat, například vytknout jako další písmenko do Principů. To už ale není účelem podpory zájmové činnosti, která pokrývá jeden segment spolkové činnosti, pořádání akcí na UK.


Mgr. Hurný – Souhlasí s tím, že spolky a support centra v zahraničí mají ten největší dopad na studijní (ne)úspěšnost. Co se týče podpory sociálně slabých: nemůžeme plošně podpořit všechny studenty, ale můžeme se pokusit vytipovat si ty, kteří by tu podporu potřebovali.

Při minulém projednání padalo několik argumentů, proč je podpora problematická: část seznamovacích kurzů se pořádá ve chvíli, kdy účastníci ještě nejsou studenty UK, a tak na ně nemůžeme využít naše prostředky. Je tam několik komplikací, ale osobně souhlasí, že práce se studenty prvních ročníků se fakultě dlouhodobě vyplatí a mělo by proto být snahou všech fakult s těmito studenty pracovat.


Ing. Henebergová – Když se uspořádá akce jen na 2-3 dny, tak bude i levnější. Lze také dělat nízkonákladové varianty, např. jednodenní akci v Praze, která podpoří vznik komunity. Ne vždy se jedná jen o problém s financemi, ale například termín seznamovacího kurzu se může střetnout s plánovanou dovolenou v zahraničí a student se tak nemůže zúčastnit.


Gogela závěrem informoval, že další jednání Sociální komise AS UK se bude kvůli překryvu s Velikonočním pondělím konat výjimečně až 28. dubna, tedy až po zasedání pléna AS.



Do rozpravy se již nikdo další nepřihlásil a jednání bylo ukončeno v 18:14 hod.

Zapsala: Amáta Vohradská, tajemnice AS UK

Za správnost: Jakub Gogela, předseda Sociální komise AS UK


Poslední změna: 22. červen 2025 16:15 
Za obsah stránky zodpovídá: Kancelář akademického senátu
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám