Praha, 24. 4. 2025 – Univerzita Karlova podepsala s Ministerstvem dopravy memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci v oblasti vzdělávání a propagace aktivit týkajících se vesmíru.
Memorandum má za cíl rozvíjet společné aktivity především v oblasti popularizace vědy a vzdělávání souvisejících s výzkumem vesmíru a zároveň podpořit zájem mladé generace o studium oborů spojených s kosmickými technologiemi a výzkumem.
Spolupráce obou institucí bude zaměřena nejen na rozvoj společných popularizačních projektů směrem ke studentům i širší veřejnosti, ale také na propojování akademického prostředí se státní správou, konkrétně s oblastí kosmické politiky, kterou Ministerstvo dopravy koordinuje, zejména v souvislosti s aktivitami a vizí národního projektu Česká cesta do vesmíru.
„Kosmické aktivity jsou jednou z nejrychleji rostoucích oblastí vůbec. Česká republika si zde díky mnohaletému úsilí vybudovala pevné místo a již dnes můžeme být na naše úspěchy právem hrdí. Před námi je nicméně řada výzev, které zvládneme, jedině když ještě více upevníme spolupráci s průmyslem, vzdělávací a výzkumnou sférou. Posílení spolupráce s Univerzitou Karlovou, jakožto naší největší vzdělávací institucí, ale i silným hráčem na poli vědy a výzkumu v České republice i v zahraničí, je tak pro úspěch národního projektu Česká cesta do vesmíru zásadní“ uvedl k této spolupráci ředitel Odboru kosmických aktivit a nových technologií Ministerstva dopravy a koordinátor národního projektu Česká cesta do vesmíru JUDr. Václav Kobera.
Národní projekt Česká cesta do vesmíru, koordinovaný Ministerstvem dopravy ČR chce prostřednictvím kosmických aktivit a jejich dalšího rozvoje přispět k transformaci českého hospodářství na ekonomiku založenou na aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. Právě v tomto směru hrají vysoké školy klíčovou roli v oblasti vědy a výzkumu a také ve vzdělávání dalších odborníků.
„Výzkum vesmíru není jen doménou technických univerzit a agentur. I Univerzita Karlova má v této oblasti co nabídnout – ať už jde o fyziku, matematiku, medicínu, biologii či právo a mezinárodní vztahy související s kosmickým právem a politikou,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy, prof. Milena Králíčková.
Univerzita Karlova se také zapojila do konsorcia CAERPIN (Czech Aerospace Research Institute), které propojuje české univerzity a výzkumné instituce v oblasti kosmického průzkumu a technologií. Na jeho webových stránkách https://www.caerpin.cz/vyzkumny-tym-uk/ prezentuje UK také některé ze svých týmů, které se touto oblastí zabývají.
Více o spolupráci a projektech UK, zabývajících se vesmírným výzkumem si můžete přečíst ZDE.
Tisková zpráva ke stažení ZDE
The Memorandum aims to develop joint activities, especially in the field of popularisation of science and education related to space research, and at the same time to promote the interest of the young generation in studying fields related to space technology and research.
The cooperation between the two institutions will focus not only on the development of joint popularisation projects towards students and the wider public, but also on linking the academic environment with the state administration, specifically with the area of space policy, which is coordinated by the Ministry of Transport, especially in connection with the activities and vision of the national project Czech Journey to Space.
"Space activities are one of the fastest growing areas ever. Thanks to many years of effort, the Czech Republic has built a strong position in this area and we can already be proud of our achievements. However, we have many challenges ahead of us, which we can only overcome if we further strengthen our cooperation with industry, education and research. Strengthening cooperation with Charles University, as our largest educational institution, but also as a strong player in the field of science and research in the Czech Republic and abroad, is therefore essential for the success of the national project Czech Journey to Space " said JUDr. Václav Kobera, Director of the Department of Space Activities and New Technologies of the Ministry of Transport and coordinator of the national project Czech Journey to Space.
The national project Czech Journey to Space, coordinated by the Ministry of Transport of the Czech Republic, wants to contribute to the transformation of the Czech economy into an economy based on activities with high added value through space activities and their further development. This is where universities play a key role in science and research and in the training of other professionals.
"Space research is not only the domain of technical universities and agencies. Charles University also has a lot to offer in this area - be it physics, mathematics, medicine, biology or law and international relations related to space law and policy, " said the Rector of Charles University, Prof. Milena Králíčková.
Charles University has also joined the CAERPIN (Czech Aerospace Research Institute) consortium, which links Czech universities and research institutions in the field of space exploration and technology. On its website https://www.caerpin.cz/vyzkumny-tym-uk/ the UK also presents some of its teams working in this field.
You can read more about the UK's space research collaborations and projects HERE.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208