Program nabízí stipendia na pobyty v Rakousku pro přípravu diplomové, disertační nebo habilitační práce, dále stipendia k účasti na letních školách němčiny/češtiny v tandemu s rakouskými studenty (tzv. Sommerkollegs) a stipendia pro VŠ pedagogy pro absolvování výzkumného či přednáškového pobytu.
Studenti se mohou hlásit ke studijním pobytům v Rakousku na stipendijní pobyty v délce jeden až pět měsíců. Výše měsíčního stipendia pro české studenty činí 1 050 EUR, v Rakousku jsou navíc osvobozeni od poplatku za studium.
Stipendia jsou určena pro studenty magisterských a doktorandských studijních programů za účelem přípravy diplomové nebo disertační práce (s výjimkou pro studenty lékařských oborů).
Bližší informace k výběrovým řízením naleznete na webových stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Jedná se o třítýdenní jazykové kurzy, kde se skupina českých a rakouských studentů učí paralelně v dopoledních hodinách jazyk druhé země (vyučují čeští a rakouští lektoři) a odpoledne a o víkendech jsou pořádány přednášky zajímavých osobností, volitelné semináře, exkurze, promítání filmů, diskuse, a to v obou jazycích.
O stipendium se mohou ucházet studenti českých veřejných VŠ se střední a vyšší znalostí němčiny. Vybraní účastníci platí účastnický poplatek ve výši 3 000 Kč.
Vysokoškolští pedagogové veřejných vysokých škol v Česku mohou navázat spolupráci s rakouskými kolegy v rámci krátkodobých výzkumných pobytů. Pobyt mohou využít i k dokončení své habilitační práce nebo přednášení na hostitelské instituci.
Krátkodobé výzkumné pobyty pro vysokoškolské pedagogy jsou na jeden až tři měsíce. O měsíční pobyty je možné žádat opakovaně. Pobyty na přípravu habilitační práce pro postdoktorandy mohou trvat až pět měsíců. Ucházet se o ně je možné do deseti let po obhajobě disertační práce.
Výše měsíčního stipendia pro akademiky činí 1.150 EUR, pro postdoktorandy 1.200 EUR.
Bližší informace k výběrovým řízením naleznete na webových stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Program podporuje v rámci projektů studenty zapsané k řádnému studiu, vědecký personál (Rakousko) a akademické pracovníky (Česko) oprávněných institucí v obou státech. Těžištěm podpory jsou aktivity, jejichž témata se týkají bilaterálního nebo regionálního zájmu pro rozvoj, nebo zkoumání jejich historických kořenů.
Bližší informace k podávání návrhů projektů naleznete na webových stránkách Domu zahraniční spolupráce.
Mgr. Dita Faifrová
Odbor zahraničních vztahů
Rektorát Univerzity Karlovy
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208