Duchovní život ve svobodné společnosti. Dvacet let náboženské svobody u nás
Univerzita Karlova v Praze
Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36
http://www.cuni.cz
Ve dnech 10. a 11. března 2010 se koná v prostorách Husitské teologické fakulty UK konference Duchovní život ve svobodné společnosti. Dvacet let náboženské svobody u nás.
Doposud žádná akce u nás nesoustředila tolik představitelů celého spektra duchovních tradic ani tolik religionistů, kteří se zabývají podobami současného náboženského života.
Unikátní setkání pořádá Husitská teologická fakulta UK ve spolupráci s religionistickým časopisem Dingir a na dvoudenní konferenci vystoupí význační představitelé křesťanské víry (Miloslav kardinál Vlk, patriarcha Tomáš Butta, synodní senior Joel Ruml a další), ale i židé (rabín Karol Efraim Sidon), muslimové (imám Omic), hinduisté, buddhisté, příslušníci esoterní tradice, New Age a další.
Středeční vystoupení jednotlivých zástupců církví bude zakončeno v 18.00 hodin panelovou diskusí, které se účastní kardinál Vlk, rabín Sidon, Vladimír Saňka (muslimská komunita), Jan Lajka (společenství jóginů) a Tomáš Halík. Čtvrteční program je věnován akademickému pohledu na duchovní život uplynulých dvaceti let
Setkání tak slibuje nejen značný odborný přínos, ale i jedinečný zážitek mezináboženského setkávání.
Příloha: program konference
Kontakty pro média:
Prof. Jan Blahoslav Lášek, historik, děkan HTF UK, 241 733 130
Doc. Zdeněk Vojtíšek, religionista (HTF UK), šéfredaktor časopisu Dingir, 608 042 837
Stručná informace o Univerzitě Karlově
Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. UK patří mezi 2 procenta nejlepších světových univerzit a mezi 100 nejlepších evropských univerzit. Jako jediná z českých vysokých škol se umístila v publikované pětistovce tvz. Šanghajského žebříčku (Academic Ranking of World Universities). Univerzita má přes 7 500 tisíce zaměstnanců, z toho 4 000 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje přes 51 000 studentů (což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s takřka 660 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 18 000 studentů, v magisterských 25 000 studentů a v doktorských přes 7 000 studentů. Více než 6 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 15 000 účastníků. Zásadní důraz klade univerzita na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela celkem 450 bilaterálních smluv a 190 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.
Za správnost:
Mgr. Václav Hájek
Mgr. Klára Hamanová
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel: +420 224 491 248
e-mail: pr@cuni.cz