Univerzita Karlova v Praze
Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36
www.cuni.cz
TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha, 23. května 2013 - V rámci letošních celostátních oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu v r. 853 se ve dnech 3. – 6. 6. 2013 na Univerzitě Karlově koná mezinárodní konference o roli a významu cyrilometodějské tradice. Hlavními organizátory jsou Univerzita Karlova v Praze a Akademie věd České republiky, resp. Historický ústav AV ČR a Filozofická fakulta UK.
V průběhu 19. a 20. století sehrála cyrilometodějská tradice významnou roli ve vývoji národních hnutí ve střední Evropě a na Balkánu. Oslavy milénia příchodu obou věrozvěstů v roce 1863 patřily mezi zásadní události v dějinách Čechů, Moravanů, Slováků či Bulharů. Podobně Národní pouť na Velehradě v roce 1985, která připomínala 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje, se stala jedním z největších protikomunistických protestů ve východním bloku.
Konference „Cyrilometodějská tradice v 19. a 20. století, období rozkvětu i snah o umlčení“ připomene nejenom tyto události, ale bude se věnovat i roli a významu cyrilometodějské tradice v současných církvích, v lidové zbožnosti, ve slovesnosti a umění. Na konferenci vystoupí řada předních českých, slovenských a bulharských historiků, etnografů a teologů.
„Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu považuji za jeden z opravdu významných mezníků v historii naší vzdělanosti. Díky nim získali Slované svůj církevní jazyk a písmo, které se staly důležitým nástrojem jejich vzdělávání a dalšího duchovního rozvoje. Univerzita Karlova chce přispět k oslavám letošního cyrilometodějského jubilea reflexí jejich odkazu v kontextu historických období snah o prosazení národní identity a svobody…“ uvedl v této souvislosti rektor UK prof. Václav Hampl.
Slavnostní zahájení konference za účasti kardinála Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M., ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR a prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., rektora Univerzity Karlovy v Praze se uskuteční v prostorách Karolina (Ovocný trh 3, Praha 1) dne 3. června 2013 v 18:30.
Odborná část konference se uskuteční v historických prostorách Karolina ve dnech 4. – 6. června 2013. Registrace zájemců o účast na konferenci probíhá na e-mailové adrese CyrilMetodej@ff.cuni.cz.
Konference a všechny ostatní aktivity cyrilometodějských oslav a i projektu Dny lidí dobré vůle (www.velehrad.eu), které se konají pod záštitami kardinála Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského • Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého, předsedy Národní komise k přípravě cyrilometodějského jubilea • Vladyky Kryštofa, emeritního arcibiskupa pražského, metropolity Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku • RNDr. Petra Nečase, předsedy vlády ČR • Milana Štěcha, předsedy Senátu PČR • Miroslavy Němcové, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR • Mgr. Aleny Hanákové, ministryně kultury ČR • prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M., ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR • Karla Schwarzenberga, ministra zahraničních věcí ČR • prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr.h.c., předsedy Akademie věd ČR • MVDr. Stanislava Mišáka, hejtmana Zlínského kraje • Ing. Jiřího Rozbořila, hejtmana Olomouckého kraje • JUDr. Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje • prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., rektora Univerzity Karlovy v Praze • doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D., rektora Masarykovy univerzity • prof. RNDr. Miroslava Mašláně, CSc., rektora Univerzity Palackého v Olomouci
Za správnost:
Mgr. Václav Hájek
Tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel: +420 224 491 248
e-mail: pr@cuni.cz
Univerzita Karlova
Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou, další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. S bez mála půl milionem bodů, podle aktuálně platné státní Metodiky hodnocení výsledků, vede UK před druhou institucí v pořadí s enormním náskokem. Univerzita má přes 7 900 zaměstnanců, z toho téměř 4 500 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 53 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s 642 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 20 000 studentů, v magisterských téměř 25 000 studentů a v doktorských 8 000 studentů. Více než 7 000 studentů jsou cizinci. Univerzitu ročně absolvuje bez mála 9 000 studentů, kteří tradičně patří ke skupině obyvatel ČR s nejnižší nezaměstnaností. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 16 000 účastníků. Důraz klade univerzita i na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela celkem 450 bilaterálních smluv a 192 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.