Univerzita Karlova v Praze
Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36
www.cuni.cz
TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 26. září 2013 – Univerzita Karlova slavnostně pojmenovala svou magisterskou specializaci po Václavu Havlovi. Studenti v rámci Václav Havel EUROPAEUM MA programme mají možnost studovat evropská studia na prestižních evropských univerzitách.
Magisterský program organizuje Univerzita Karlova ve spolupráci s univerzitami v Oxfordu, Paříži a Leidenu. Garantem projektu je sdružení EUROPAEUM, asociace prestižních evropských univerzit. Absolventi programu obdrží titul „Václav Havel scholar“.
„V osobě Václava Havla spatřujeme člověka řídícího se po celý život silnými morálními a čestnými zásadami. A také to byl nejen výborný dramatik, ale též skvělý politik. Proto jsme se rozhodli pojmenovat po něm tuto specializaci evropských studií“, uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl.
Studium je dvouleté a je rozděleno do čtyř semestrů. Propojuje pole evropské politiky, evropské soudobé dějiny, evropské sociálně právní a geografická studia a evropské mezinárodní vztahy. Zahrnuje pobyt na partnerské univerzitě, účast na dvou jarních školách v Oxfordu za účasti posluchačů a pedagogů partnerských univerzit a psaní a obhajobu diplomové práce pod dvojím vedením. Program je určen studentům magisterského cyklu Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK. Absolventi získají vedle magisterského titulu domovské univerzity i certifikát vydaný sdružením EUROPAEUM v Oxfordu.
O sdružení EUROPAEUM
Europaeum bylo založeno v roce 1992 jako sdružení prestižních evropských univerzit s cílem podporovat excelenci ve vědecké a vzdělávací spolupráci mezi členy sdružení, fungovat jako otevřená akademická síť spojující členy Europaea a další uskupení ve společném úsilí o vzdělávání, sloužit jako zdroj pro obecnou podporu a propagaci evropských studií, poskytovat příležitosti pro společnou realizaci nových, panevropských iniciativ, prozkoumávat nové cesty a nové role pro univerzity při plnění jejich četných úkolů v nové éře vzdělání a vytvářet „základnu talentů“ pro zkoumání problémů a otázek, jimž současná Evropa čelí a jimž bude čelit v budoucnosti.
V současné době má Europaeum 11 řádných a 2 přidružené členy. Jeho aktivity zahrnují virtuální síť seminářů, výzkumné projekty, každoroční konference a studentské letní školy, přednášky, společné studijní programy, akademickou mobilitu a řadu stipendijních programů. Více informací na http://www.europaeum.org.
Za správnost:
Mgr. Václav Hájek
Tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel: +420 224 491 248
e-mail: pr@cuni.cz
Univerzita Karlova v Praze
Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou, další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. S více než půl milionem bodů, podle aktuálně platné státní Metodiky hodnocení výsledků, vede UK před druhou institucí v pořadí s enormním náskokem. Univerzita má přes 7 800 zaměstnanců, z toho téměř 4 300 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 52 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s 661 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje téměř 20 000 studentů, v magisterských téměř 25 000 studentů a v doktorských 8 000 studentů. Téměř 7 500 studentů jsou cizinci. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9 000 studentů, kteří tradičně patří ke skupině obyvatel ČR s nejnižší nezaměstnaností. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 16 000 účastníků. Důraz klade univerzita i na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela více než čtyři stovky bilaterálních smluv a 187 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.