• Karusel
  • Generální ředitel CERN navštívil Univerzitu Karlovu

Generální ředitel CERN navštívil Univerzitu Karlovu

„Milí“, první slovo, které generální ředitel CERN, tedy Evropské organizace pro jaderný výzkum, Rolf-Dieter Heuer pronesl na půdě Univerzity Karlovy, vzbudilo pozitivní reakci přeplněné Modré posluchárny. Na zahájení semináře věnovanému částicové fyzice pro střední školy Heuer zdůraznil, že ačkoli je Česká republika velmi malá země, je velmi důležitým partnerem v projektu CERN.„CERN je laboratoří, která patří svým partnerům. Je to vaše laboratoř,“ řekl Heuer. Česká republika přináleží mezi 21 členských států CERN od roku 1992. „Univerzita Karlova je dobrým partnerem, odkud přichází mnoho vědců do CERN,“ upozornil generální ředitel a vyzval mladé studenty, aby se k nim připojili a využili možnosti, které CERN nabízí. Jak zdůraznil, CERN poskytuje daleko více než výzkum a vzdělávání – nabízí i možnost pracovat společně s lidmi z mnoho zemí a různých kultur.


Heuer uvedl, že CERN započal diskusi o dalším urychlovači částic v podzemním tunelu o délce až 100 kilometrů. „Sto kilometrů se zdá hodně, ale je to vlastně jenom téměř třikrát tolik co urychlovač LHC – a je to pouze dvakrát tolik, co činí celková délka tunelů v CERN. Byl bych rád, kdyby se vědci z Univerzity Karlovy mohli podílet na vzniku studie, která by naznačila, co je možné,“ uvedl Heuer v diskuzi s rektorem UK Tomášem Zimou.


Generální ředitel v závěru svého rozhovoru s rektorem vyjádřil přesvědčení, že bude možné rozšířit úspěšnou spolupráci CERN a Matematicko-fyzikální fakulty UK i na poli informačních technologií.Rolf-Dieter Heuer navštívil Univerzitu Karlovu u příležitosti oslav 60. výročí založení výzkumného střediska pro jaderný výzkum. Rektor UK ocenil jeho výrazný osobní příspěvek ve fyzice částic a zvláště vedení mezinárodní částicové komunity v CERN při objevování nových poznatků pro lidstvo udělením zlaté pamětní medaile.


V rámci programu na univerzitě zahájil Heuer celodenní konferenci pro studenty středních škol a na Právnické fakultě pronesl veřejnou přednášku na téma „CERN – 60 Years of Science for Peace“.


CERN dlouhodobě spolupracuje s Matematicko-fyzikální fakultou UK na významných projektech nejen v oblastech částicové fyziky, ale i v otázkách využití technologií. Fyzici Univerzity Karlovy se v CERN podílejí zejména na provozování a vylepšování projektu ATLAS.
Poslední změna: 12. listopad 2014 16:49 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám