• Aktuality

Aktuality

28. června 2023

Univerzita Karlova patří mezi 250 nejlepších vysokých škol na světě

V prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol si Univerzita Karlova významně polepšila

Univerzita Karlova je dle žebříčku QS World University Rankings 2024 jako jediná česká vysoká škola mezi 250 nejlepšími univerzitami, a patří tak mezi 1,5 % nejlepších vzdělávacích institucí na světě. Umístila se na 248. místě z 1500 hodnocených a oproti loňskému roku vystoupala o 40 míst. Mezi 16 českými hodnocenými vysokými školami je opět nejlepší.


V letošním roce byla i na základě posouzení 17,5 milionu výsledků výzkumu analyzována činnost téměř 3000 nejlepších vysokých škol z více než 100 zemí světa. Vysoké školy jsou od letošního roku hodnoceny ve třech nových ukazatelích, a to v oblastech udržitelnosti, zaměstnanosti absolventek a absolventů a mezinárodní spolupráce ve výzkumu. Již tradičně pak byla předmětem hodnocení reputace mezi akademičkami a akademiky, resp. mezi zaměstnavateli, míra internacionalizace akademické obce, podmínky pro výuku či citovanost.


Univerzita Karlova podle takto sestaveného žebříčku patří mezi 250 nejlepších vysokých škol na světě, přičemž její aktuální 248. místo v mezinárodním srovnání je nejlepší výsledek za několik posledních let. Této pozice dosáhla zejména díky přetrvávající vysoké akademické reputaci – kolegyně a kolegové z jiných domácích i zahraničních vysokých škol ji v příslušném šetření zařadili mezi dvě stě nejlepších vysokých škol. Výrazně lepší je letos univerzita také v dobré pověsti mezi zaměstnavateli, kteří hodnotí vysoké školy s ohledem na kvalitu absolventek a absolventů. V tomto indikátoru si univerzita meziročně polepšila o 70 míst, patří jí tak letos 210. místo mezi světovými institucemi.


Významně univerzita uspěla ve dvou ze tří nově zařazených kritérií, kde rozsah mezinárodní výzkumné spolupráce řadí univerzitu mezi prvních sto škol. Výsledek v loni zveřejněném samostatném žebříčku QS Sustainability Rankings (161.-170. místo) pak Univerzitu Karlovu posunul na 125. místo v kritériu „udržitelnost“.


„Těší mě, že reputace naší univerzity v celosvětovém měřítku roste, a to nejen mezi studujícími či akademičkami a akademiky, ale také ve vztahu ke sféře byznysu. Zejména náš otevřený přístup k udržitelnosti ve všech jejích vrstvách je jasným návodem, jak efektivně a odpovědně mají instituce – dovnitř i navenek – ke svým cílům směřovat. Být nejlépe hodnocenou českou vysokou školou je pro nás závazek a zároveň i motivace k tomu, abychom byli i nadále hybnou silou pozitivních společenských změn,“ uvedla k posunu v žebříčku rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


Oblasti, které jsou hodnoceny v žebříčku QS World University Rankings, patří k prioritám Univerzity Karlovy, ať již se jedná o důraz na dlouhodobou uplatnitelnost absolventek a absolventů v náročných povoláních nebo soustavnou internacionalizaci akademické obce, kde je patrný rostoucí zastoupení zahraničních vyučujících i studujících. Vyústěním podpory udržitelnosti je nedávno zveřejněná Strategie udržitelného rozvoje Univerzity Karlovy: Na cestě k udržitelnosti 2030.


Více o žebříčku QS World University Rankings si můžete přečíst zde.


Za správnost:

Mgr. Václav Hájek

tiskový mluvčí UK


Tisková zpráva ke stažení zde (.pdf)


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám