Rektorka Univerzity Karlovy a děkanka Filozofické fakulty UK děkovaly za podporu, jež se akademické obci dostávalo v uplynulém roce. A představily nové fondy vznikající v rámci Nadačního fondu UK. Ty by měly společně přispět k posílení univerzitní komunity a všem studujícím a vyučujícím umožnit potřebnou seberealizaci v případě, že se ocitnou v těžkých životních situací.
Dne 21. prosince 2024 uplyne právě rok od tragické události na Filozofické fakultě UK. K posílení odolnosti a psychické pohody studujících a pracujících na všech svých sedmnácti fakultách se Univerzita Karlova rozhodla rozšířit Nadační fond UK o tři nové podfondy: Fond odolnosti, Pamětní fond dr. Lenky Hlávkové a Pamětní fond dr. Jana Dlaska. Co bude jejich náplní a posláním, o tom univerzita informovala na tiskové konferenci svolané 9. prosince 2024 do Vlasteneckého sálu Karolina.
Podpora a naděje
„Uplynulý rok byl pro nás hledáním rovnováhy a cesty, jak nejlépe pomoci zraněným a být oporou všem pozůstalým. Společně s Filozofickou fakultou se celá univerzita snažila podpořit zraněné při jejich návratu zpět ke studiu, do akademického života,” přiblížila rektorka UK Milena Králíčková.
Jak se dále účastníci konference dozvěděli, univerzita nezahálela ani v oblasti posílení bezpečnosti a poskytování psychosociální podpory: „Děkuji všem, kdo Univerzitě Karlově pomohli zvládnou toto náročné období, ať už šlo o lidi z akademického prostředí, nebo i mimo něj. Každá podaná ruka přispěla k pocitu sounáležitosti celého týmu.”
Rektorka pak přidala i přání a výzvu adresované všem: „Umějme si nejen v adventním čase vyjadřovat lásku a navzájem – jeden v druhém – posilovat naději, že nadcházející náročné období zvládneme.”
Příběh první...
A právě jeden příběh naděje zprostředkoval přítomným krátkometrážní dokument zachycující zrod knihy básní Lucie Fríbertové: Vlčí básně. Lucie Přívětivá, tisková mluvčí UK, prozradila, že jde o první filmový počin z mnoha, jimiž Fond odolnosti UK hodlá veřejnosti představit nejsilnější osudové životní příběhy...
Univerzita Karlova rozšiřuje podporu a otevírá tři nové podfondy Nadačního fondu UK: · Vznikl na podporu projektů zaměřených na budování psychické odolnosti, duševní pohodu, wellbeing a silnější komunity. · Pomáhá vytvářet prostředí, kde může růst vzájemná podpora a kde se každý cítí bezpečně a začleněn. · Vznikl mimo jiné na podporu Centra resilience. Pamětní fond dr. Lenky Hlávkové · Vznikl jako vyjádření hluboké úcty a vděčnosti za práci doktorky Lenky Hlávkové, ředitelky Ústavu hudebních věd FF UK, jedné z obětí. · Jeho cílem je podpora aktivit studujících hudební vědy. · Vznikl jako vyjádření hluboké úcty a vděčnosti za práci doktora Jana Dlaska, z Ústavu germánských studií – finských studií FF UK, jedné z obětí. · Jeho cílem je podpora odborného růstu studujících finských studií a skandinavistiky na FF UK a celkového rozvoje oboru v České republice. |
Děkoval i Tomáš Vokáč, ředitel Nadačního fondu UK, kam nové fondy spadají. Připomněl též, že prostřednictvím sbírky Nadačního fondu UK, vyhlášené bezprostředně po prosincové tragédii, dárci přispěli částkou 88 milionů korun.
„Plně si uvědomujeme, že studium není jen o výsledcích, ale i o vzájemné podpoře a pocitech, že někam patřím a je mi tam dobře. Věříme, že nově vzniklý Fond odolnosti může pomoci podobným tragédiím předcházet,“ dodal ředitel Volkáč. A ke dvěma nově vzniklým pamětním fondům podotkl, že jejich prioritou bude maximální podpora studentů, aby jim byl umožněn odborný růst a ziskávání mezinárodních zkušeností.
Sounáležitost a respekt
Potřebu vzájemného respektu a sounáležitosti zdůraznila i Eva Lehečková, děkanka FF UK. „Pamětní fondy Lenky Hlávkové a Jana Dlaska vnímám jako možnost aspoň částečně pokračovat v aktivitách, kterým se oba naši pedagogové dlouhodobě věnovali a na které dbali: v podpoře odborného rozvoje a mezinárodních zkušeností. Jsem vděčná za vznik těchto fondů a děkuji pozůstalým, přátelům a kolegům, že chtěli odkaz obou pedagogů uchovat živý,“ uvedla Lehečková.
„Je velmi důležité, aby lidé přímo zasažení tragickou událostí nebo ti, kteří cítí vnitřní napětí a zoufalství, či se domnívají, že jejich hlas není slyšet, neváhali a nechali si pomoci. Žádat o pomoc není projevem slabosti, je prvním krokem k uzdravení,“ řekl Jan Tesárek, vedoucí Centra resilience. Právě to je dalším z projektů, jehož nově vzniklý Fond odolnosti UK podpoří a pomůže, aby se na univerzitní půdě studující i pedagogové cítili bezpečně a začleněni.
Tisková zpráva zde.
Text: Marcela Uhlíková
Foto: Hynek Glos
Datum: 9. 12. 2024
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208