Rok po tragické události na FF UK univerzita podporuje odolnost

English see below


Praha, 9. 12. 2024 – Téměř rok od tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy představuje Univerzita Karlova projekty, které přispějí k posílení odolnosti a psychické pohody jejích studujících, vyučujících a zaměstnaných. Společnou snahu o překonání následků tragédie doplňuje podpora resilience, která napomáhá kritickým a tragickým situacím předcházet.


Univerzita Karlova v důsledku tragické události rozšiřuje podporu a otevírá tři nové podfondy Nadačního fondu UK. V návaznosti na tragickou událost je celá akademická obec UK ještě více otevřena solidaritě a je připravena pomoci tam, kde je nejvíce potřeba.


Je velmi důležité, aby lidé, kteří byli tragickou událostí přímo zasaženi nebo se momentálně necítí dobře, cítí vnitřní napětí, zoufalství, či se domnívají, že jejich hlas není slyšen, neváhali a nechali si pomoci. Centrum resilience je zde i pro ně – nabízí podporu, bezpečné prostředí a nástroje, jak čelit těžkostem a vrátit se k vnitřnímu klidu a rovnováze. Žádat o pomoc není projevem slabosti, ale prvním krokem k uzdravení,“ uvedl vedoucí prvního Centra resilience na akademické půdě v České republice Jan Tesárek. Na UK tak vzniká prostor, kde studující i pedagogové nacházejí oporu, sílu a odvahu čelit výzvám dnešní doby.


Centrum resilience je jedním z projektů, které budou nyní podporovány z nově vzniklého Fondu odolnosti UK. Bude financovat projekty, které se zaměřují na klíčová témata, jako je budování psychické odolnosti, duševní pohody, wellbeingu a silnějších komunit. Spoluprací studujících a zaměstnanců tak UK vytváří prostředí, kde může růst vzájemná podpora a kde se každý cítí bezpečně a začleněn.


Jsem upřímně ráda, že se podařilo dát autentické iniciativě řady našich kolegů z fakulty i mimo ni smysluplný tvar pamětních fondů Lenky Hlávkové a Jana Dlaska a že tato snaha našla podporu u Nadačního fondu Univerzity Karlovy. Pamětní fondy vnímám jako možnost aspoň částečně pokračovat tom, na co oba naši pedagogové dlouhodobě dbali, totiž v podpoře odborného rozvoje a mezinárodních zkušeností studujících hudební vědy a finských a švédských studií,“ doufá děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková.  


Dalším nově vzniklým fondem je Pamětní fond dr. Lenky Hlávkové. Vznikl jako vyjádření hluboké úcty a vděčnosti za práci doktorky Lenky Hlávkové, která byla jednou ze 14 obětí tragédie na FF UK. Ředitelka Ústavu hudebních věd byla duší celé katedry a vždy se snažila studující maximálně podporovat. Cílem Pamětního fondu je pokračovat v jejím odkazu. O podpoře aktivit studujících hudební vědy a dalších projektech bude vždy rozhodovat správní rada nadačního fondu ve spolupráci se zástupci FF UK.


Věříme, že seberealizace studujících i vyučujících, společné projekty a výzkumná činnost mohou být právě tím lékem, jak těžké situace překonávat. Skrze fond dr. Hlávkové budeme podporovat nejen studentky a studenty oboru hudební vědy, ale všechny studující, včetně těch budoucích, z Univerzity Karlovy, kterým by tragická událost v rodině bez podpory zamezila ve studiu,“ uvedl ředitel Nadačního fondu UK, pod nějž nové fondy spadají, Tomáš Vokáč.


Třetím fondem, který se Univerzita s podporou obrací ke svým studujícím i vyučujícím je Pamětní fond dr. Jana Dlaska. Fond vznikl jako vyjádření hluboké úcty a vděčnosti doktoru Janu Dlaskovi, i on byl jednou ze 14 obětí střelby na FF UK. Cílem Pamětního fondu je pokračovat v jeho odkazu, zejména podpoře odborného růstu studujících finských studií a skandinavistiky na FF UK a celkového rozvoje oboru v České republice.


Osobitý přístup k vnitřní odolnosti zvolili blízcí Lucie Fríbertové, která také přišla při střelbě o svůj život. Rodina a přítel Lucie za podpory nakladatelství Práh vydala Lucii posmrtně knihu jejích básní s názvem Vlčí poezie. „Jde o další korálek na cestě k uzdravení. Společně navlékané korálky vytváří mezi námi v akademické obci pouto, v němž každý další článek přinese do temnoty pomyslné světlo a další naději. Všem těm, kteří v těchto aktivitách pomáhají, patří mé nezměrné díky,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a připomněla i další krásnou událost, kterým bylo nedávné vysazení růže Magdalena v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty v Hradci Králové UK na počest zemřelé studentky FF UK Magdaleny Křístkové.  


One year after tragic event at FF UK, university promotes resilience


Prague, 9 December 2024 - Almost a year after the tragic event at the Faculty of Arts of Charles University, Charles University is introducing projects that will contribute to strengthening the resilience and psychological well-being of its students, lecturers and employees. The joint effort to overcome the consequences of the tragedy is complemented by the promotion of resilience, which helps to prevent critical and tragic situations.


As a result of the tragic event, Charles University is extending its support and opening three new sub-funds of the CU Endowment Fund. In the wake of the tragic event, the entire UK academic community is even more open to solidarity and ready to help where it is most needed.

"It is very important that people who have been directly affected by the tragic event, or who are currently feeling unwell, feeling inner tension, despair, or who feel that their voice is not being heard, do not hesitate to get help. The Resilience Centre is there for them too - offering support, a safe environment and tools to face hardship and return to inner peace and balance. Asking for help is not a sign of weakness, but the first step towards healing," said Jan Tesárek, head of the first Resilience Centre on campus in the Czech Republic. The CU is thus creating a space where students and teachers find support, strength and courage to face the challenges of today.


The Resilience Centre is one of the projects that will now be supported by the newly established UK Resilience Fund. It will fund projects that focus on key themes such as building mental resilience, mental wellbeing, wellbeing and stronger communities. By bringing learners and staff together, CU is creating an environment where mutual support can grow and where everyone feels safe and included.


"I am sincerely pleased that the authentic initiative of a number of our colleagues in the Faculty and beyond has been able to give meaningful shape to the Lenka Hlávková and Jan Dlask Memorial Funds and that this effort has found support from the Charles University Foundation. I see the memorial funds as an opportunity to at least partially continue what both of our teachers have long cared about, namely supporting the professional development and international experience of students of musicology and Finnish and Swedish studies," hopes the Dean of the Faculty of Arts of Charles University, Eva Lehečková.


Another newly established fund is the Dr. Lenka Hlávková Memorial Fund. It was created as an expression of deep respect and gratitude for the work of Dr. Lenka Hlávková, who was one of the 14 victims of the tragedy at the Faculty of Arts of Charles University. The Director of the Department of Music Sciences was the soul of the whole department and always tried to support the students as much as possible. The Memorial Fund aims to continue her legacy. The support of the activities of musicology students and other projects will always be decided by the Board of the Foundation in cooperation with the representatives of the Faculty of Arts of Charles University.


"We believe that self-realisation of students and teachers, joint projects and research activities can be just the remedy to overcome difficult situations. Through Dr. Hlávková's fund we will support not only students in the field of musicology, but all students, including future ones, from Charles University, who would be prevented from studying by a tragic event in their family without support," said Tomáš Vokáč, director of the CU Endowment Fund, under which the new funds fall.


The third fund that the University is reaching out to its students and teachers with support is the Dr. Jan Dlask Memorial Fund. The fund was established as an expression of deep respect and gratitude to Dr Jan Dlask, who was also one of the 14 victims of the shooting. The aim of the Memorial Fund is to continue his legacy, in particular to support the professional growth of students of Finnish Studies and Scandinavian Studies at the Faculty of Arts of Charles University and the overall development of the field in the Czech Republic.


A special approach to inner resilience was taken by the loved ones of Lucie Fríbertová, who also lost her life in the shooting. Lucie's family and friend, with the support of the publishing house Práh, published a posthumous book of Lucie's poems called Wolf Poetry. "This is another bead on the road to healing. Strung together, these beads create a bond between us in academia, where each new link brings imaginary light and further hope into the darkness. My immeasurable thanks to all those who help in these activities," said the Rector of Charles University Milena Králíčková and recalled another beautiful event, which was the recent planting of the Magdalena rose in the Garden of Medicinal Plants of the Faculty of Pharmacy in Hradec Králové in honour of the deceased student Magdalena Křístková.




Poslední změna: 9. prosinec 2024 11:32 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám