V Budějovicích se diskutovalo o kvalitě potravin

Univerzita Karlova připravila na 11. dubna již třetí veřejnou diskusi v rámci projektu „Česko! A jak dál?“, který spustila na začátku letošního roku. Tématem se nyní stalo zemědělství a kvalita potravin. S občany diskutovali zástupci Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzity, Ministerstva zemědělství, Evropského parlamentu, zemědělských a potravinářských organizací, občanských i neziskových sdružení, zemědělci i studenti.


„Bavili jsme se o státní politice v oblasti zemědělství, boji českých europoslanců proti dvojí kvalitě potravin v EU či změnách kvality a rozmanitosti krajiny kolem nás. Důležitým tématem byla také role a odpovědnost univerzit ve společnosti a zapojení se do pomoci s řešením problémů v zemědělství. Jejich role je nezastupitelná, a to v oblasti vývoje nových technologií, inovací a aplikaci chytrých řešení,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a doplnil: „Kvalita potravin je mimořádně aktuální téma. To, co jíme, má zcela zásadní vliv na naše zdraví a kvalitu života. Je potřeba zvýšit mezi lidmi osvětu a věnovat se vzdělávání o tom, jak silně potraviny náš život ovlivňují. Přál bych si, aby při našem výběru potravin vítězila kvalita, nikoli jen cena, cena, cena. A aby se na český trh dostávaly především kvalitní české výrobky.“


Panelové diskuse se v Českých Budějovicích společně s rektorem UK Tomášem Zimou účastnili Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu, Pavel Kozák, děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, Jindřich Fialka ze sekce zemědělství a potravinářství Ministerstva zemědělství ČR, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR, Václav Jungwirth, předseda Českého svazu chovatelů masného skotu, a Radim Perlín, vedoucí výzkumného centra RURAL Přírodovědecké fakulty UK.

Potravinářský závod Madeta i zemědělské družstvo

V rámci své pracovní cesty navštívil dopoledne rektor UK potravinářský závod Madeta v Českém Krumlově a také Zemědělské družstvo Brloh. Diskutoval zde o aktuálních problémech českých zemědělců, nových technologiích v potravinářském průmyslu, kvalitě potravin i pomoci ze strany vysokých škol. Odpoledne se setkal se studenty třetích ročníků Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka, kterým představil studijní nabídku UK.

Spolupráce Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzity

Univerzita Karlova připravila akci ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, kterou rektor Zima rovněž navštívil. Debatoval zde s prorektorkou pro zahraniční vztahy Radkou Závodskou, Miloslavem Šochem, děkanem Zemědělské fakulty, a děkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Pavlem Kozákem o roli a odpovědnosti univerzit ve společnosti.

Společně pak navštívili akvaponii Fakulty rybářství a ochrany vod a laboratoře Zemědělské fakulty, které se zabývají zkvalitňováním chovu ryb a jejich větší ochranou.

Stánek univerzity nabízel info o studiu, zemědělství i potravinách

Součástí akce byl společný stánek Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzity. Ten byl umístěn na náměstí Přemysla Otakara II. Studenti zde nabízeli informace o kvalitě potravin, českém zemědělství i činnosti a studijní nabídce škol. U stánku mohli lidé také ochutnat vybrané české výrobky, které získaly ocenění Regionální potravina Jihočeského kraje 2018. Akce Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“ se v Českých Budějovicích konala pod záštitou hejtmanky kraje Ivany Stráské a primátora města České Budějovice Jiřího Svobody.

Projekt Univerzity Karlovy „Česko! A jak dál?“

Jedná se o diskusní platformu Univerzity Karlovy, která má za cíl definovat zásadní celospolečenské problémy České republiky. Do debaty chce univerzita zapojit své špičkové vědce a odborníky i osobnosti z řad odborné veřejnosti. Podstatou projektu jsou veřejné diskuse na jednotlivá témata napříč regiony Česka.


Cílem je formulovat a iniciovat možná řešení a cestu, jak v jednotlivých problémech postupovat dál. Partnery projektu jsou kraje, města a regiony, hlavními mediálními partnery je Deník a Česká televize. V rámci projektu „Česko! A jak dál?“ uspořádala Univerzita Karlova již dvě veřejné debaty. První se odehrála 19. února v Ústí nad Labem na téma dluhů a exekucí, druhá pak 20. března v Plzni, kde se diskutovalo o tématu bezpečnosti.


Datum: 12. 4. 2019

Autor textu: UK

Foto: René Volfík


Poslední změna: 12. duben 2019 21:22 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


ALIANCE UK


Jak k nám