Andrej Kiska: „Kdybych si znovu vybíral školu, šel bych učit“

Slovenský prezident Andrej Kiska je tak trochu jako novináři: nenechá se odbýt, když chce dostat odpověď na svou otázku. A ptá se dost tvrdě. Jen jednou jedinou otázkou rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu při své dnešní návštěvě malinko zaskočil. „Co byste dělal, kdybyste byl na mém místě a měl řešit fakt, že vám každý rok další nový ministr školství předkládá znovu nové reformní vize? A vy kromě toho řešíte nacionalismus a fašismus ve vládě...“


„Tak já bych začal tím jednodušším. Jsem pátým rokem ve funkci a těch ministrů školství jsem zažil už osm. Někteří tam byli jen pár měsíců. A tvrdím, že žádnou reformu naše školství nepotřebuje, protože taková věc, byť promyšlená, ponese ovoce až za osmnáct let. To není vize, s níž jde jakýkoliv politik do voleb. A s tím druhým je to těžké. Naštěstí to u nás nemusíme tolik řešit, protože jediný nacionalista u nás je Japonec. Obávám se ale, že kdyby ještě kandidoval blahé paměti pan Sládek, tak by jej dnes 15 až 20 procent Čechů volilo,“ řekl rektor a sklidil obdivné pohledy a tichý potlesk děkanů a dalších hostů, kteří se sešli s Andrejem Kiskou na hodinové diskusi v Karolinu.


„A kolik nám z těch studujících Slováků vracíte zpět?“ zajímalo Andreje Kisku poté, co mu rektor Tomáš Zima představil základní fakta o Univerzitě Karlově. „Popravdě: třetina odchází dál do zahraničí, protože razítko s Karlem Čtvrtým má docela dobrou váhu do životopisu. Třetina až polovina pak zůstává v Česku a třetina se vrací zpět na Slovensko,“ řekl rektor Tomáš Zima o třech a půl tisících slovenských studentech na všech fakultách Univerzity Karlovy. „Chápu. A závidím Česku, že vaše vysoké školy mají skutečné jméno. Konkrétně Univerzita Karlova. To u nás jsem se už setkal s inzerátem: studujte na naší vysoké škole a dáme vám 300 eur na ruku. Jakou pak taková škola může mít pověst?“ kroutil hlavou Kiska.



A když už byla řeč o Slovácích a Češích na jedné univerzitě, slovenský prezident neodolal a vyzkoušel rektora ze slovenských slovíček: zajímalo jej, jestli ví, co je čučoriedka nebo korytnačka. Tomáše Zimu tím rozesmál, protože vyrůstal na slovenských večerníčcích. „Ovšem někteří čeští mladí studenti už berou slovenštinu jako třetí jazyk. Podobně jako polštinu nebo ruštinu. Zní to podobně, ale nerozumí,“ podotkl Zima.


Rektor poté slavnostně předal končícímu slovenskému prezidentovi zlatou medaili Univerzity Karlovy a slovenský prezident musel poté přejíždět na Právnickou fakultu na besedu se studenty na téma Hodnoty demokracie – Slovensko, Česko a EU. Čekala jej do posledního místa zaplněná velká aula. „Co mě drželo nad vodou v kolotoči prezidentských voleb? Tři fotografie vylepené v autě. Tři děti, které zemřely, protože nedostaly včas zdravotní péči nebo jim už nešlo pomoci. Proto jsem taky založil organizaci Dobrý anděl, která pomáhá onkologicky nemocným rodinám. Umíte si představit, že žije malá holčička jen se svou babičkou a na maso mají jen o víkendu? Jinak jedí brambory a rýži?“ odpověděl na otázku studenta Martina Uhlíře Andrej Kiska.


Čas zbyl i na pár otázek pro časopis iForum. Co byste dělal, kdybyste měl šanci žít alternativní život a vystudovat něco jiného než elektrotechniku? Jaký obor byste zvolil? „Šel bych učit. A neříkám to proto, že jsem na půdě univerzity. Prostě si opravdu myslím, že co dáme mladým, je to nejdůležitější. I proto, abychom jim vysvětlili, že nacionalismus a fašismus jsou zlo. A že si tu naši krajinu, která patří Židům, katolíkům, barevným i bílým, nikým sebrat nenecháme,“ řekl. A sklidil několikaminutový potlesk studentů i profesorů ve stoje.


text: Lenka Petrášová

foto: René Volfík


Poslední změna: 30. duben 2019 21:09 
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám