Univerzita Karlova stojí u zrodu centra evropského výzkumu geotermální energie v Litoměřicích. Jeho slavnostní otevření proběhlo 4. června. V rámci centra je realizován projekt RINGEN ověřující možnost čerpání zemského tepla, jeho partnerem je Přírodovědecká fakulta UK.
V otevřeném centru budou odborníci testovat nové vrtné technologie. Zabývat se budou propustností hornin pro tvorbu podzemních geotermálních výměníků a seismickým monitorováním. Pracoviště rovněž poskytne specializované služby dalším průmyslovým a stavebním oborům, zázemí pro výzkum využijí i studenti tuzemských či zahraničních univerzit.
Centrum pro výzkum geotermální energie RINGEN stálo více než 40 milionů korun, náklady hradila Evropská unie a české ministerstvo školství. Vzniklo na místě starých vojenských garáží v bývalých Jiříkových kasárnách jen pár desítek metrů od prvního a dosud nejhlubšího výzkumného geotermálního vrtu v Česku, který sahá do hloubky 2,1 kilometru. V centru RINGEN jsou laboratoře, přednáškový sál pro 60 osob, skladovací prostory a zázemí pro ubytování vědců. Jádro výzkumné infrastruktury tvoří celkem sedm zakládajících institucí, výzkumný tým se skládá z pěti desítek odborníků, kteří spolupracují i s dalšími vědci z Německa, Francie, Švýcarska, Británie a Islandu.
„Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ řekl při zahájení Jiří Zima, děkan Přírodovědecké fakulty UK. Vyvrcholením projektu má být vybudování hlubinných vrtů už přímo pro dálkové vytápění či výrobu elektřiny. „Smyslem všeho snažení je nalézt způsob, jak dostat teplo z nitra Země na povrch a využít ho pro vytápění místo uhlí,“ řekl Tomáš Fischer, ředitel centra.
V rámci výzkumné činnosti bude v příštích měsících vyčištěn a proměřen stávající dvoukilometrový vrt tak, aby jej vědci mohli začít využívat k dalšímu testování vlastností horninového prostředí.
Přípravy na projekt využití energie ze středu Země začaly již před patnácti lety v Litoměřicích; toto severočeské město je totiž jediným městem v České republice, které má povolení pro zvláštní zásahy do zemské kůry. Díky vědeckému středisku by se Litoměřice mohly stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.
Výzkumný vrt na přelomu let 2006 a 2007 ověřil předpoklady expertů týkající se teploty a geologické struktury. Hlubinná geotermální energie představuje podle odborníků prakticky nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie. Hlavním cílem projektu RINGEN je ověřit možnosti čerpání zemského tepla v hloubkách tři až pět kilometrů, kde teplota dosahuje 100 až 150 stupňů a lze ji používat jako zdroj vytápění nebo k výrobě elektřiny.
Marcela Uhlíková, iForum
Foto: Luboš Wišniewski
Datum: 4. 6. 2019
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208