UK pro Ukrajinu / КУ для України: Допомога, позиція, підтримка

Rozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

4. dubna 2022

Válka na Ukrajině trvá už čtvrt roku. A my nepřestáváme pomáhat

Podpora více než 150 ukrajinských studentů a akademiků, jazykové kurzy češtiny, stovky uprchlíků ubytovaných na kolejích, zapojení mediků na nádražích i v centrech... To je jen výběr z toho, jak Univerzita Karlova pomáhá válkou zmítané zemi.

27. května 2022

Česko-ukrajinský překladač nově jako mobilní aplikace

Automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou, který na jaře letošního roku vyvinuli vědci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) MFF UK, je nově dostupný také jako mobilní aplikace pro systémy Android.

27. května 2022

Orientovat se v Česku pomáhá uprchlíkům i kurz FHS UK

Všechny fakulty Univerzity Karlovy se v nějaké míře zapojily do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, které z jejich země vyhnal válečný konflikt s Ruskem. Na Fakultě humanitních studií UK pro ně zorganizovali i orientační kurz pro osoby postižené válečným konfliktem.

26. května 2022

Vědci z Matfyzu: Ve využití vodíku jsme zase o krok dál

„Je to další krok na cestě k dostupnějšímu vodíku,“ říkají Peter Kúš a Tomáš Hrbek, členové vědeckého týmu z MFF UK, který vyvinul unikátní technologii pro zvětšení povrchu proton-vodivé membrány. Ta je klíčovou složkou moderních vodíkových palivových článků a elektrolyzérů vody.

25. května 2022

Rektorka přijala hokejový tým, vítěze univerzitní ligy

V úterý odpoledne přivítala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková zástupce týmu UK Hockey Prague. Ten reprezentoval Karlovku v univerzitní hokejové lize a za celkový triumf získal Pohár Jana Palacha.

25. května 2022

Anketa: Prvních 111 dní nového kolegia rektorky. Jaké byly?

„Prvních 111 dní na pozici rektorky byla jízda,“ říká profesorka Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy. Členy jejího nejbližšího týmu zaujala šíře agend i četnost úkolů. Nástup byl pro nové kolegium ostrý: vedení muselo takřka ihned reagovat mimo jiné na Ruskem zahájenou válku na Ukrajině.

23. května 2022

Nečekejte, začněte sbírat zkušenosti z praxe již při škole

„‎Začněte co nejdříve získávat zkušenosti i mimo školu, dělejte věci navíc a zajímejte se i o další obory, nepodceňujte soft-skills a uchovejte si chuť neustále se učit,“ doporučují studentům a studentkám firmy, které s Matfyzem dlouhodobě spolupracují v rámci Partnerského programu.

20. května 2022

Výzkum krev sajících flebotomů má Cenu Bedřicha Hrozného

Vědecká skupina z katedry parazitologie PřF UK s Jovanou Sádlovou, Petrem Volfem a Tomášem Bečvářem posunula vědomosti o leishmanióze. Za objevy publikované v prestižních časopisech obdrželi Cenu Bedřicha Hrozného.

19. května 2022

Profesorem se stal ve 35 letech s prací o bitcoinu. Teď zkoumá kryptosvět

Prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost profesor Ladislav Krištoufek vidí v kryptu velkou příležitost, byť s nemalým rizikem. Akademická sféra podle něj začíná brát kryptoměny vážněji. Více v rozhovoru na portálu CzechCrunch.

18. května 2022

Učená společnost ČR ocenila významné vědecké osobnosti UK

Učená společnost České republiky na svém XXVIII. valném shromáždění ocenila významné vědce, vědecké novináře, pedagogy a talentované vysokoškolské a středoškolské studenty. Mnozí z oceněných jsou přímo spjati s Univerzitou Karlovou.

17. května 2022

Zuzana Formanová: Usnadňujeme čtenářům práci i život

„Pro mě a celý můj tým je zásadní dávat lidem k dispozici co největší množství zdrojů informací, z kterých dokáží maximálně čerpat, mohou si je rychle vyhledávat, a užívat jich prakticky kdekoli,“ říká vedoucí knihovny Pedagogické fakulty UK Zuzana Formanová.

16. května 2022
Všechny aktuality >
Covid-19

Průběžně aktualizované informace o nejdůležitějších opatřeních a změnách a sdělení UK pro studenty, uchazeče a zaměstnance v souvislosti s onemocněním Covid-19 najdete zde.

Květen 2022

Dvorkové bleší trhy

28. května 2022

KDY: 12.00–18.00

KDE: Kolej na Větrníku, blok 3, Na Větrníku 1933/22, Praha 6

Prodej výrobků ukrajinských válečných uprchlíků, ukrajinská kuchyně, program pro děti i dospělé, divadlo, hudební vystoupení. Vstup přes zahradu koleje, bude značeno. Více informací zde.

Všechny události >