Jan Milič Lochman - medaile UK
|
Český exilový evangelický teolog Jan Milič Lochman převzal dne 16. dubna 2002 ve Vlasteneckém sále historickou pamětní medaili Univerzity Karlovy. Počátkem dubna se mezinárodně uznávaný vědec dožil osmdesáti.
Lochman žije v Basileji, kde studoval, později léta vyučoval a kde byl v první polovině 80. let rektorem univerzity. UK mu již v březnu 1992 udělila čestný doktorát "za podporu svobodné teologické vědy a šíření české reformační teologie ve světě" a v roce 1998 obdržel v ČR Masarykův řád.
| |
V emigraci po roce 1968 byl Lochman stálicí akademického světa i ekumenického hnutí. Působil v řídících orgánech Světové rady církví a Světového reformovaného svazu; jako profesor systematické teologie, dogmatiky, etiky a filozofie byl zván k hostování na protestantských i katolických univerzitách a seminářích čtyř světadílů.
"Všude uplatňoval své komunikativní charisma, prostředkoval zkušenosti ze života na Východě a Západě a moderoval rozhovory zástupců tehdejšího prvního, druhého i třetího světa. Svět uváděl do dávné minulosti české reformace," napsal k Lochmanovu životnímu jubileu Evangelický týdeník.
Profesor Lochman působil v 50. a 60. letech v Praze na tehdejší Komenského bohoslovecké fakultě, nynější Evangelické teologické fakultě UK. Je autorem řady knih, mezi nimiž jsou Duchovní odkaz obrození, Desatero, Krédo, Otče náš, Komenský, O smyslu křesťanských svátků a Potkat se s Marxem. Jeho česky psané paměti Oč mi v životě šlo právě vycházejí německy.
Osobnost pana profesora Lochmana představil shromážděným hostům děkan ETF - pan Pavel Filipi, který jej přirovnal k Janu Ámosi Komenskému. Historickou medaili předal Lochmanovi rektor UK Ivan Wilhelm, který rovněž vyzdvihl nesporný přínos této významné osobnosti pro českou kulturu a vědu.
Prof. Lochman poté vystoupil s přednáškou "Teologie a univerzita: Příspěvek k akademické spiritualitě".