Praha, 21. 6. 2024 – Dnes uplynulo půl roku od tragického útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při kterém bylo zmařeno 14 životů studujících i zaměstnankyň a zaměstnanců Univerzitu Karlovy a dalších 25 osob bylo zraněno. Univerzita nyní reflektuje šest uplynulých měsíců zejména s ohledem na budování bezpečného prostředí, připravenosti a odolnosti. Jedním z dílčích výsledkůčinnosti univerzity je vznik unikátního Centra resilience UK.
„Univerzita Karlova po tragických prosincových událostech stojí nezlomena. Centrum resilience UK je nejen dalším krokem na naší cestě k ztavení, ale je také důležitým opatřením na podporu budoucích ročníků studujících,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. „Vnímáme současnou situaci mladých lidí, jejich potřeby a jsme si vědomi výzev, kterým po tragické události čelí. Systematickým rozvojem odolnosti tak dáváme jednoznačně najevo, že Univerzita Karlova se o své členy a členky stará a bude tak činit i v budoucnu,“ dodává rektorka.
Univerzita Karlova v posledních měsících zvýšila dostupnost psychosociální podpory, ale soustředí se také na oblast informovaného přístupu k traumatu. „V demokratických společnostech bohužel podobným hrozivým událostem nelze stoprocentně zabránit. Je však nutné posílit systém prevence. Zde se můžeme poučit ze zkušeností zemí, které již takovými tragickými událostmi prošly. Ukazuje se, že účinnou strategií v rámci prevence je včasná detekce dětí a mladistvých s traumatickou zkušeností, včasná intervence, jejich podpora prostřednictvím škol, zvýšení dostupnosti psychosociální podpory a investice do odolnosti komunit," říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková v kontextu uplynulých měsíců zdůrazňuje také význam semknutého společenství lidí, kteří na nápravě situace pracovali. „Když jsme v lednu při objímání naší fakulty v různých formách vyjadřovali, že nikdo z nás není na šok a bolest úplně sám, nemohli jsme si ještě plně uvědomovat, že toto vědomí bylo pro zvládnutí dalších měsíců klíčové. Za všemi podpůrnými opatřeními, za všemi malými i velkými gesty pomoci jsou lidé – lidé, kteří jsou hrdými členy komunity FF UK a jejích přátel, lidé, kteří sdílí naše hodnoty. Lidé, kteří neustále nabízejí podporu, abychom mohli opět plnohodnotně dělat to, co umíme – nabízet vzdělávání v humanitních a sociálních oborech a kultivovat společenské porozumění tématům, která budou ovlivňovat naši budoucnost. To je jedna z nejcennějších zkušeností posledního půlroku,” uvedla děkanka Eva Lehečková.
Budoucnost spočívá v komunitě a rozvoji odolnosti
Jedním z cílů, které si Univerzita Karlova předsevzala pro následující roky, je rozvoj odolnosti. Odolnost, nebo také resilience, je schopnost návratu člověka nebo komunity ke konstruktivnímu fungování po krizovém nebo zátěžovém zážitku. Takovými náročnými okamžiky mohou být jak relativně „běžné“ životní krize, jako je náročná zkouška či rozchod s partnerem, tak i osobní tragické životní události, jako je ztráta někoho blízkého, nebo společenské či dokonce globální katastrofické události.
Nyní vzniká Centrum resilience UK, jehož hlavním cílem je rozvoj odolnosti nejen mezi studujícími a zaměstnanými na individuální úrovni, ale i posílení společného ducha univerzity. Jeho hlavním úkolem je rozvíjet dostupné služby a zdroje, které v oblasti psychosociální pomoci univerzita poskytuje, aby studujícím a zaměstnaným sloužily jako podpora při zátěžových a krizových událostech. Zároveň by je centrum mělo vybavit dovednostmi, informacemi a oporou k tomu, aby tyto situace v rámci svých možností dokázali zvládnout. Působit má přitom i vzdělávacím a preventivním způsobem. V Česku jde přitom o unikátní iniciativu, ve které Univerzita Karlova spolupracuje s prestižními zahraničními partnery.
Jádrem fungování celého Centra resilience UK je přitom podpora odolnosti prostřednictvím vzdělávání, osobního růstu a informačních a osvětových kampaní na univerzitě. Kromě toho si centrum ve svém programu vytyčilo pomáhat spoluvytvářet pozitivní a bezpečné pracovní i studijní prostředí, podporovat budování komunity zaměstnanců a studentů na univerzitě, poskytovat pomoc při zvládání traumatu a aktivně se připravovat na různé budoucí scénáře včetně potenciálního krizového vývoje.
„Jedním z poslání univerzity je vzdělávání a vtomto směru je Centrum resilience UK dalším krokem, jak podpořit studující dovednostmi a znalostmi, které jim pomohou čelit náročným situacím nyní i v budoucnu,“ vysvětluje Lenka Henebergová, členka kolegia rektorky pro sociální záležitosti a udržitelný rozvoj. „Odolnost je přitom zásadní nejen v časech krizí, ale také je to velmi důležitá dovednost i v běžném životě, ať v kariéře či osobních a rodinných vztazích. Chceme proto tyto dovednosti u našich studujících aktivně rozvíjet,“ dodává Lenka Henebergová.
Bezpečnost je založena na připravenosti a všímavosti
Univerzita Karlova také nadále pokračuje v opatřeních na zvýšení bezpečnosti na univerzitě. Ty přitom primárně nevychází z „tvrdých“ bezpečnostních opatřeních založených na restrikcích, ale jsou nastavena tak, aby byla nadále zajištěna role univerzity jako přístupného, společnosti prospěšného místa vzdělávání, setkávání a výměny názorů.
Ve svých konkrétních krocích vychází Univerzita Karlova z aktuálních metodik Ministerstva vnitra České republiky pro ochranu měkkých cílů, poznatků získaných při zpracování bezpečnostních analýz pro objekty UK zpracované v letech 2020–2023 a schváleného aktualizovaného Bezpečnostního plánu UK pro roky 2024–2025. Opatření se orientují na posílení systémů varování, posílení správné a okamžité reakce při incidentech a na zmírnění dopadu po incidentu.
Tato opatření přitom zahrnují školení, diskuzní setkání se studujícími, cvičení a nácviky evakuací a krizových plánů. Zásadním krokem bude také rozvoj systému KISS (Krizový Informační a Svolávací Systém), jehož prostřednictvím bude možné velmi rychle odeslat zprávu na telefon v případě jakékoliv nenadálé nebo rizikové události všem studujícím a zaměstnaným, kteří se nachází v dané oblasti. „Není v našich silách, abychom zařídili dokonale bezpečný svět. Můžeme být ale připraveni – všímat si jeden druhého, vědět, jak správně reagovat v růných situacích a společně vytvářet na univerzitě takové prostředí, které obstojí i ve velmi obtížných chvílích,“ vysvětluje kroky Univerzity Karlovy Otomar Sláma, člen kolegia rektorky pro znalostní a technologický transfer a bezpečnost.
Tisková zpráva ke stažení zde.
Univerzita Karlova
· založena v roce 1348
· 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni)
· 8 800 zaměstnankyň a zaměstnanců
· 51 000 studentek a studentů
· 8 000 absolventek a absolventů ročně
· 16 000 účastnic a účastníků kurzů celoživotního vzdělávání ročně
· 86. místo v žebříčku QS World University Rankings: Europe 2024
Prague, 21 June 2024 - Today marks six months since the tragic attack at Charles University's Faculty of Arts, in which 14 lives of students and staff were lost and 25 others were injured. The University is now reflecting on the past six months, particularly with regard to building a safe environment, preparedness and resilience. One of the partial results of the University's activities is the establishment of the unique UK Resilience Centre.
"Charles University stands unbroken after the tragic events of December. TheUK Resilience Centre is not only the next step on our path to recovery, but also an important measure to support future years of students," says Charles University Rector Milena Králíčková. "We are aware of the current situation of young people, their needs and we are aware of the challenges they face after the tragic event.By systematically developing resilience, we are making it clear that Charles University cares for its members and will continue to do so in the future," adds the rector.
In recent months, Charles University has increased the availability of psychosocial support, but is also focusing on the area of trauma-informed approaches. "Unfortunately, in democratic societies, such horrific events cannot be prevented 100%.However, it is necessary to strengthen the prevention system.Here we can learn from the experience of countries that have already experienced such tragic events.Early detection of children and adolescents with traumatic experiences, early intervention, supporting them through schools, increasing the availability of psychosocial support, and investing in community resilience are proving to be effective prevention strategies," says Klára Šimáčková Laurenčíková, Government Commissioner for Human Rights.
In the context of the past months, the Dean of the Faculty of Arts of Charles University, Eva Lehečková, also stresses the importance of the close-knit community of people who worked to remedy the situation. "When we embraced our faculty in various forms in January, expressing that none of us is completely alone in the shock and pain, we could not yet fully realize that this awareness was crucial for coping with the following months.Behind all the supportive measures, behind all the small and large gestures of help, are people - people who are proud members of the CUF community and its friends, people who share our values.People who continually offer support so that we can once again fully do what we do - offer education in the humanities and social sciences and cultivate social understanding of the issues that will shape our future.This is one of the most valuable experiences of the last six months," said Dean Eva Lehečková.
The future lies in community and developing resilience
Developing resilience is one of the goals that Charles University has set for the coming years. Resilience, or resilience, is the ability of a person or community to return to constructive functioning after a crisis or stressful experience. Such challenging moments can be relatively "ordinary" life crises, such as a challenging exam or breakup with a partner, as well as personal tragic life events, such as the loss of a loved one, or societal or even global catastrophic events.
The UK Resilience Centre is now being established, with the main aim of developing resilience not only amongst students and staff at an individual level, but also to strengthen the collective spirit of the University. Its main task is to develop the available services and resources that the University provides in the area of psychosocial support to serve as support to learners and staff during stressful and crisis events. At the same time, the centre should equip them with the skills, information and support to cope with these situations to the best of their ability. It should also act in an educational and preventive way. This is a unique initiative in the Czech Republic, in which Charles University cooperates with prestigious foreign partners.
The core of the Resilience Centre of Charles University is to promote resilience through education, personal growth and information and awareness campaigns at the university. In addition, the Centre has set out in its programme to help co-create a positive and safe working and learning environment, to support the building of a community of staff and students at the University, to provide trauma management support and to actively prepare for various future scenarios including potential crisis developments.
"One of the University's missions is education, and in this respect the UK Resilience Centre is another step to support students with skills and knowledge that will help them face challenging situations now and in the future," explains Lenka Henebergová, member of the Rector's College for Social Affairs and Sustainable Development. "We therefore want to actively develop these skills in our students," adds Lenka Henebergová.
Safety is based on preparedness and mindfulness
Charles University also continues to take measures to increase security at the university. These are not primarily based on "hard" security measures based on restrictions, but are set up to continue to ensure the university's role as an accessible, socially beneficial place of education, meeting and exchange.
In its specific actions, Charles University is based on the current methodologies of the Ministry of the Interior of the Czech Republic for the protection of soft targets, the knowledge gained in the preparation of security analyses for UK facilities prepared in 2020-2023 and the approved updated UK Security Plan for 2024-2025.
These measures include training, discussion sessions with learners, exercises and rehearsals of evacuation and emergency plans. A major step will also be the development of a KISS (Crisis Information and Call System) system, which will allow a very quick telephone message to be sent to all learners and staff in the area in the event of any emergency or risk event. "It is not in our power to make the world perfectly safe.But we can be prepared - to notice each other, to know how to react properly in different situations and together create an environment at the university that will stand up even in very difficult moments," explains Otomar Sláma, a member of the Rector's College for Knowledge and Technology Transfer and Security.
Charles University
· founded in 1348
· 17 faculties (14 in Prague, 2 in Hradec Králové and 1 in Pilsen)
· 8 800 employees
· 51 000 students
· 8 000 graduates per year
· 16 000 participants in lifelong learning courses per year
· 86th place in the QS World University Rankings: Europe 2024
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208