Podzim plný nových dovedností: Ohlédnutí za kurzy pro mladé vědce


Podzimní vzdělávací série pro mladé vědecké pracovníky přinesla rozmanitý výběr kurzů a workshopů, které účastníkům pomohly získat nové dovednosti, rozšířit si obzory a navázat cenné kontakty. Přestože pilotní část programu je již za námi, nezoufejte – na jaro 2025 pro vás chystáme další inspirativní akce!


Vzdělávací nabídka sedmi workshopů byla připravena s ohledem na Evropský kompetenční rámec pro výzkumníky (ResearchComp EU), který identifikuje klíčové dovednosti nezbytné pro úspěšnou vědeckou kariéru napříč obory a rozšiřuje možnosti uplatnění vědců i mimo akademický sektor. Zájemci tak v jednotlivých kurzech mohli rozvíjet své výzkumné dovednosti, ale i zlepšovat své měkké kompetence nebo se zaměřit na budoucí směřování své kariéry. Na celkem sedmi workshopech se sešlo 58 postdoktorandů, kteří si odnesli nové poznatky i praktické tipy.


Kurz zaměřený na principy otevřené vědy Open Science představil účastníkům tento systém vědeckého publikování a jeho klíčové aspekty i nedostatky, a to včetně praktických rad. Rozvíjet své dovednosti v oblasti týmové spolupráce a interkulturní komunikace zase mohli mladí vědečtí pracovníci na workshopu Excellence in International Networking, Teaming and Cooperation.


Workshop Research Data Management seznámil vědecké pracovníky s principy FAIR a tvorbou plánu správy dat (Data Management Plan). Účastníci se naučili, jak zajistit znuvupoužitelnost svých dat a jak je sdílet v souladu s principem „otevřená jak jen možno, uzavřená jen jak nutno“. Jeden z nich seminář zhodnotil: „Pro většinu z nás bylo mnoho informací nových, a lektoři dokonce poskytli praktické tipy k problémům, kterým právě teď čelíme. Tento program doporučuji svým kolegům. Je to ideální způsob, jak získat velké množství informací o správě výzkumných dat v krátkém čase a přístupnou formou.“ Kurz tak účastníkům přinesl nejen užitečné znalosti, ale také praktické rady pro jejich každodenní výzkumnou praxi.


V nabídce byly ale i další tematické workshopy: Enterpreneurship I – Design Thinking, soustředící se na nástroje pro rozvoj podnikatelského a kreativního myšlení; Enterpreneurship II – Science into Action, zaměřující se na aplikaci výsledků výzkumu do praxe; Supervising Graduate and Postgraduate Research Projects nebo Various Career Pathways in Research, který se věnoval profesním možnostem v akademické sféře i mimo ni. Pokud vás kariérní rozvoj zajímá, organizujeme také Mentoringový program pro mladé vědecké pracovníky. Přihlašovat se můžete do 31. 12. 2024. Více informací naleznete zde na našich webových stránkách.


Zaujaly vás naše workshopy? Již brzy proběhne jarní série seminářů. Zaměříme se opět na témata jako je otevřená věda nebo kariérní možnosti, ale připravujeme pro vás také novinky! Bližší informace nabídneme již brzy na našich webových stránkách. Aby vám nic neuniklo můžete sledovat také naše profily na sociálních sítích Facebook, Instagram, X a Bluesky.  





Poslední změna: 2. leden 2025 09:18 
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor pro vědu a výzkum
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám