Název:
|
Změna opatření rektora č. 2/2012
|
K provedení:
|
-
|
Účinnost:
|
1. ledna 2014
|
Změna opatření rektora č. 2/2012
-
Opatření rektora č. 2/2012, Zásady udělování finančního bonusu za významné granty, se mění takto:
V čl. 2 odstavce 2 a 3 znějí:
„2. Za výzkumný grant se u tuzemských projektů považují například projekty a granty GAČR, TAČR, GA AVČR, projekty rezortních grantových agentur, například IGA Ministerstva zdravotnictví a projekty DB, DD a NAKI Ministerstva kultury. Bonus nelze udělit například v případě projektů výzkumných center (projekty LC i 1M), výzkumných záměrů, Specifického vysokoškolského výzkumu, GAUK, PRVOUK, UNCE, FRVŠ, rozvojových projektů MŠMT, programů podpory členství (např. INGO, INGO II), operačních programů (např. OPVK, OPPA) a obecně programů určených na podporu výzkumu (např. NÁVRAT).“.
3. Za výzkumný grant se u zahraničních projektů považují například programy Eurocores financované European Science Foundation, výzkumné projekty COST, granty 7. Rámcového Programu 1 „Cooperation“ a programu 2 „Ideas“ (ERC granty) a granty analogické v programu Horizont 2020. Bonus nelze udělit například v případě programů 3 „People“ (Marie Curie) a 4 „Capacities“, (a analogických programů Horizont 2020), stipendií DAAD, Fulbrightova komise apod. stipendia projektů Evropského sociálního fondu.“.
-
Toto opatření bylo projednáno Vědeckou radou Univerzity Karlovy v Praze dne 27. června 2013.
-
Toto opatření nabývá účinnosti dne 1. ledna 2014.
-
Zásady udělování finančního bonusu za významné granty ve znění platném k 1. lednu 2014 jsou uvedeny v příloze tohoto opatření.
V Praze dne 28. června 2013
Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.
rektor
Opatření rektora UK č. 16/2013 ke stažení ve formátu doc.
Příloha Opatření rektora č. 16/2013
Zásady udělování finančního bonusu za významné granty ve znění Opatření rektora č. 2/2012 a č. 16/2013
Čl. 1 Úvodní ustanovení
Hlavním cílem tohoto opatření je podpořit zapojení akademických a vědeckých pracovníků Univerzity Karlovy v Praze (dále jen „univerzita“) ve významných grantových projektech, zejména mezinárodních.
Čl. 2 Podmínky pro udělení finančního bonusu
-
Finanční bonus může být udělen, jde-li jednoznačně o účelový, výzkumný grant.
-
Za výzkumný grant se u tuzemských projektů považují například projekty a granty GAČR, TAČR, GA AVČR, projekty rezortních grantových agentur, například IGA Ministerstva zdravotnictví a projekty DB, DD a NAKI Ministerstva kultury. Bonus nelze udělit například v případě projektů výzkumných center (projekty LC i 1M), výzkumných záměrů, Specifického vysokoškolského výzkumu, GAUK, PRVOUK, UNCE, FRVŠ, rozvojových projektů MŠMT, programů podpory členství (např. INGO, INGO II), operačních programů (např. OPVK, OPPA) a obecně programů určených na podporu výzkumu (např. NÁVRAT).
-
Za výzkumný grant se u zahraničních projektů považují například programy Eurocores financované European Science Foundation, výzkumné projekty COST, granty 7. Rámcového Programu 1 „Cooperation“ a programu 2 „Ideas“ (ERC granty) a granty analogické v programu Horizont 2020. Bonus nelze udělit například v případě programů 3 „People“ (Marie Curie) a 4 „Capacities“, (a analogických programů Horizont 2020), stipendií DAAD, Fulbrightova komise apod. stipendia projektů Evropského sociálního fondu.
-
Jde-li o grant, který byl v předcházejícím kalendářním roce ukončen, je podmínkou udělení bonusu, aby většina členů řešitelského kolektivu byla i v době podání žádosti nadále zaměstnána na univerzitě.
Čl. 3 Výpočet výše finančního bonusu
-
Pro výpočet výše finančního bonusu je rozhodující celkový objem neinvestičních prostředků vynaložených v rámci grantu v předcházejícím kalendářním roce (dále jen „hodnota grantu”).
-
Výše finančního bonusu v procentech (B%) pro danou hodnotu grantu (G) je určena lineární funkcí, která je dána minimální hodnotou grantu (GMIN) a této hodnotě odpovídající výši bonusu v procentech (BMIN%) a maximální hodnotou grantu (GMAX) a této hodnotě odpovídající výši bonusu v procentech (BMAX%):
B%=BMIN%+ (G - GMIN) x (BMAX%-BMIN%) / (GMAX-GMIN)
Grantům s hodnotou grantu nižší než minimální hodnota grantu nelze bonus udělit, u grantů s hodnotu grantu vyšší než maximální hodnota grantu se hodnota grantu započte ve výši maximální hodnoty grantu.
-
Při výpočtu bonusu v procentech se použijí tyto hodnoty:
BMIN%
|
=
|
2%
|
BMAX%
|
=
|
5% u tuzemských grantů, resp. 10% u zahraničních grantů
|
GMIN
|
=
|
750 tis. Kč u humanitních a společenskovědních oborů, resp. 1 500 tis. Kč u lékařských a přírodovědných oborů
|
GMAX
|
=
|
5 000 tis. Kč u tuzemských grantů, resp. 2 500 tis. Kč u zahraničních grantů.
|
Čl. 4 Podávání žádostí o finanční bonus, využití finančních prostředků
-
Žádosti o finanční bonus se podávají na příslušném formuláři každoročně hromadně za fakultu nebo další součást univerzity na rektorát univerzity, odbor pro vědu a výzkum, v termínu nejpozději do 28. února běžného roku.
-
Jde-li o grant, jehož řešitelský tým tvoří akademičtí a vědečtí pracovníci z více součástí univerzity, podává se žádost prostřednictvím fakulty nebo další součásti, na které je zařazen hlavní řešitel grantu.
-
O žádosti rozhoduje rektor. V případě schválení žádosti bude finanční příspěvek přidělen fakultě nebo další součásti nejpozději do tří týdnů ode dne schválení rozpočtu univerzity.
-
Finanční bonus může být využit výhradně v souvislosti s řešitelským týmem grantu, včetně odměn řešitelům grantu, a s problematikou řešenou v rámci grantu.
Čl. 5 Společná, přechodná a závěrečná ustanovení
-
Činnosti v souvislosti s tímto opatřením koordinuje prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost a administrativně je zajišťuje odbor pro vědu a výzkum rektorátu univerzity.
-
Univerzita vyčleňuje v rámci svého rozpočtu pro finanční bonusy část prostředků z institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje1, popř. z jiných zdrojů.
-
Základní informace o přidělování finančních bonusů dle tohoto opatření a o grantech, kterým byl finanční bonus udělen se obvyklým způsobem zveřejňují.
-
Hodnoty BMIN% a BMAX% mohou být v daném kalendářním roce stanoveny rektorem odlišně.
-
Termín pro podávání žádostí se v roce 2012 stanovuje na 2. dubna 2012.
-
Věcný záměr tohoto opatření byl projednán na poradě děkanů dne 20. června 2011, ve Vědecké radě univerzity dne 30. června 2011 a v Akademickém senátu univerzity dne 20. ledna 2012.
-
Toto opatření nabývá účinnosti dne 1. března 2012.2
_____
1 Zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), v platném znění.
2 Změna tohoto opatření byla projednána Vědeckou radou UK dne 27. června 2013 a nabývá účinnosti dne 1. července 2013.