• Napsali o nás

Napsali o nás

Školy nechtějí Julínkův zákon o univerzitních nemocnicích


27.2.2008, autor:(ČTK, per)

Vysoké školy připravují vlastní návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Odmítají jejich přeměnu na akciové společnosti, jak to plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Mluvčí Univerzity Karlovy (UK) Václav Hájek včera sdělil, že školy zveřejní principy alternativního návrhu v nejbližších dnech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt aktivitu vysokých škol kritizoval. Podle něj nemá smysl přeměnu na akciové společnosti zpochybňovat.

„Alternativní návrh je založen na univerzitních nemocnicích jakožto právnických osobách veřejného práva svého druhu, které nejsou založeny za účelem podnikání,“ uvedl Hájek.

Na normě pracují společně zástupci univerzit, které mají lékařské fakulty, kromě UK tedy ještě Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci. „Předložením tohoto návrhu rektoři naznačují, že nechtějí, aby vznikly univerzitní nemocnice v dohledné době. Celý legislativní proces by se musel vrátit na začátek,“ řekl Cikrt.

Podotkl, že na právní zakotvení univerzitních nemocnic se čeká už asi deset let.

Zákon je jednou ze sedmi norem, jimiž chce Julínek reformovat české zdravotnictví. Přeměnu nemocnic na akciové společnosti napadají také sociální demokraté, zelení, komunisté a odboráři. Obávají se, že mnohamiliardový majetek tak přejde do soukromých rukou.


Poslední změna: 19. květen 2004 16:46 
print
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám