UK v médiích


ÚSTÍ NAD LABEM Při pohledu na mapu, kterou připravili geografové z Univerzity Karlovy (UK), se svírá hrdlo. V pohraničí jsou celé oblasti, kde počet obyvatel v exekuci překračuje patnáct procent!

Právě v Ústeckém kraji, který vykazuje míru exekucí až 18 procent u obyvatel starších patnácti let, zahájil rektor Tomáš Zima s kolegy z UK projekt, jenž nese název Česko! A jak dál?. Tématem diskusního večera v krajské metropoli byly dluhy, o nichž debatovali občané, zástupci akademiků, měst a obcí i pracovníci neziskových organizací či sdružení. Na premiérovém „výjezdu“ po republice doplnili Zimu ekonom Michal Mejstřík, resortní náměstci či prezident exekutorské komory, kteří probírali případné systémové změny. Ve spolupráci s místní Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně studenti rozdávali lidem v centru města informační letáky, jak se dluhům bránit a co si případně s exekucemi počít.


Příště bezpečnost a sucho


„Dalšími tématy, kterými se budeme zabývat, bude otázka bezpečnosti, problém sucha, zdraví a stárnutí, vzdělávání či zemědělství a kvality potravin,“ sdělil LN rektor Zima. Další podobná debata s občany se má konat v Plzni, asi ve druhé polovině března.

Ohledně dalšího námětu – bezpečnějšího Česka – se již konal kulatý stůl v Karolinu, u nějž zasedl generál Petr Pavel, exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), ale i ředitelé policejních či kyberbezpečnostních složek ČR.

Proč vůbec Univerzita Karlova s podobným projektem přichází? „Cílem je využít a nabídnout obrovský znalostní a odborný potenciál, jímž Univerzita Karlova disponuje, k řešení zásadních problémů naší společnosti. Jde o naplňování takzvané třetí role, tedy aktivní komunikace univerzity a společnosti,“ říká Martin Ayrer, koordinátor záměru Česko! A jak dál?, jenž býval v minulosti mluvčím Sobotkovy vlády.

„Našimi absolventy jsou špičkoví právníci, ekonomové, lékaři, fyzici, matematici, sportovci, přírodovědci, sociální pracovníci, geologové a další,“ dodává za nejstarší univerzitu v zemi Ayrer.

Pražské učení hodlá zapojit do diskusí svoje vědce a odborníky. S jejich pomocí a na základě mezinárodních zkušeností chce pomoci formulovat řešení a cesty, jak u jednotlivých problémů stávajícího Česka nadále postupovat.

„Sledujeme také další důležitý cíl: projekt nám umožní představit široké veřejnosti napříč regiony činnosti, kterými se Univerzita Karlova zabývá, a rovněž studijní programy i obory, které nabízíme uchazečům,“ tvrdí Ayrer.


Do regionů už také z Hané


Už před rokem spustili projekt tzv. občanské univerzity (UniOn) akademici z Univerzity Palackého, kteří touto činností chtějí překlenout přibývající sociální příkopy ve společnosti. Olomoučtí vědci, učitelé i studenti začali vyjíždět do regionů, kupříkladu na Šumpersko a Bruntálsko, kde zdarma informovali o právu, exekucích, finanční gramotnosti i očkování.

Podobně už za vedení Jiřího Drahoše spustila Akademie věd ČR program AV21 s motem „Špičkový výzkum ve veřejném zájmu“.


Poslední změna: 21. leden 2018 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám