Na zasedání vědecké rady Univerzity Karlovy ve čtvrtek 25. června bylo oceněno dvanáct osobností Univerzity Karlovy. „Jsem moc rád, že jsme se tu dnes setkali u příležitosti ocenění dvanácti významných osobností UK, jejichž profesní život je úzce spojen s UK,“ řekl na úvod rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který medaile a pamětní listy předával.
Historická medaile UK:
prof. MUDr. RNDr. Miroslav Červinka, CSc. (LFHK UK) za mimořádné zásluhy o rozvoj LFHK a UK.
„Velmi si tohoto ocenění vážím. Vážím si toho, že mohu být spojen s univerzitou již 52 let. Vše, co jsem pro univerzitu dělal, jsem dělal tak, jak jsem nejlépe uměl,“ řekl prof. Červinka, který byl již v roce 1995 oceněn medailí bronzovou a v roce 2018 získal zlatou medaili UK.
prof. PhDr. Jiří Kuthan, DrSc., dr.h.c. (FF UK) za významné celoživotní dílo v oboru českých dějin a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Prof. Kuthan je světově uznávaný odborník především na období Jagellonců, gotiky a také Karla IV. „Blahopřeji k životnímu jubileu a přeji mnoho elánu pro další badatelskou práci a těšíme se na další knihy o naší historii.“ řekl při předávání rektor Zima. „Toto ocenění vnímám i jako ocenění pro mé spolupracovníky,“ děkoval prof. Kuthan, který již v roce 2015 získal zlatou medaili.
Zlatá medaile UK:
prof. ThDr. Martin Prudký (ETF UK) za významné dílo v oboru Starého zákona a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Rektor Zima při předávání zdůraznil jeho významné vědecké počiny na řadě mezinárodních institucích. Prof. Prudký je také častým účastníkem mezinárodních konferencí a řady archeologických expedic v Izraeli. „Jsem vděčný, že jsem součástí Univerzity Karlovy. Toto ocenění beru jako povzbuzení do další práce,” děkoval prof. Prudký, který již v roce 2014 obdržel medaili stříbrnou.
prof. RNDr. Ivan Raška, DrSc. (1. LF UK) za významné celoživotní dílo v oboru biologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Prof. Raška se ve svém profesním a vědeckém životě zabývá problematikou strukturně-funkční organizace buněčného jádra, nejsložitější buněčné organely, která obsahuje chromozomální DNA, a tudíž celý genom. Už po mnoho let pořádá v Praze konferenci, na kterou se sjíždí světové špičky oboru včetně nositelů Nobelových cen.
prof. PhDr. Lenka Rovná, CSc. (FSV UK) za mimořádné zásluhy o rozvoj UK.
Prof. Rovná v současné době působí jako prorektorka pro evropské záležitosti, kdy významně přispívá k internacionalizaci rozvoji UK. Stojí v čele Evropského centra UK a patří k významným hybatelům prestižní mezinárodní aliance 4EU+, k jejímuž zrodu zcela zásadně přispěla. Zasloužila se i o vznik tří kateder na FSV – Katedry ruských a východoevropských studií, Katedry amerických studií a Katedry (západo-)evropských studií. Při poděkování prof. Rovná uvedla: „Mé tři lásky jsou vnoučata, Evropa a alma mater. Každý den s pokorou a úžasem děkuji, že mohu být členem této úžasné komunity.“
Stříbrná medaile UK:
prof. JUDr. Jan Dvořák, CSc. (PF UK) za významné celoživotní dílo v oboru občanského práva a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Prof. Dvořák je významnou osobností v oblasti občanského práva a široce spolupracuje s řadou prestižních zahraničních akademií. „Je mi velkou ctí. Rád bych vyjádřil hrdost, že celý můj profesní život patří Právnické fakultě a Univerzitě Karlově,“ řekl po předání medaile a dodal: „Jak praví klasik: Vše co jsem dělal, dělal jsem rád a dá-li pánbůh zdraví, rád bych v tom i nadále pokračoval.“
prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc. (FF UK) za významné dílo v oboru českých dějin a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
„S univerzitou jsem se mohl spojit až po roce 1990 a jsem za to moc rád, protože jsem mohl začít pracovat se studenty a doufám, že v tom budu moci ještě pokračovat,“ řekl prof. Hlavačka, který se zabývá především tématem občanská společnost.
prof. RNDr. Jan Krajíček, DrSc. (MFF UK) za významné dílo v oboru algebry a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Prof. Krajíček je světově uznávanou osobností v matematické logice a výpočetní složitosti. „Blahopřeji a chtěl bych vám popřát mnoho dalších úspěchů a společnosti bych přál, aby používala nejen matematickou logiku, ale i logiku obecně,“ přál rektor Zima. „Velmi si vážím ocenění své vlastní alma mater a budu se snažit, abych si ocenění i nadále zasloužil,“ dodal prof. Krajíček.
prof. RNDr. Petr Solich, CSc. (FaF UK v Hradci Králové) za významné celoživotní dílo v oboru analytické chemie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Solich je světově uznávaný odborník v oblasti analytické chemie: „Když jsem dostal e-mail, že budu oceněn, byl jsem překvapen, protože jen dělám práci, která mě baví.“ Na univerzitní dráhu ho přivedl jeho otec, který se podílel v r. 1969 na zakládání Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. „Za profesně důležitý považuji například i svůj pobyt ve Velké Británii v roce 1991, kde vidím krásnou paralelu zkratky UK - United Kingdom a Univerzita Karlova. Děkuji.“
prof. JUDr. Hana Marková, CSc. (PF UK) za významné celoživotní dílo v oboru finančního práva a finanční vědy a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
„Je přední odbornicí na finanční právo a tato často komplikovaná témata přibližuje i veřejnosti. Pravidelně již více jak 20 let vydává publikaci Daňové zákony, která v roce 2009 obdržela cenu Český bestseller v kategorii odborná publikace,“ uvedl profesor Zima.
prof. David Storch, Ph.D. (PřF UK) za významné dílo v oboru ekologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Prof. Storch je přední představitel české ekologie s mezinárodním přesahem. Je zakladatelem Fakulty ekologie na PřF. Do ČR přinesl nový obor makroekologie a založil vlastní vědeckou školu, která již vychovala více než 20 studentů. Zabývá se především tématy jako globální změny, ochrana přírody a biodiverzita.
prof. MUDr. Marek Trněný, CSc. (1. LF UK) za významné dílo v oboru hematoonkologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK.
Světově uznávaný hematoonkolog, který se stal průkopníkem transplantace hemu k ocenění řekl: „Kdybych měl jedním slovem shrnout, co mě teď naplňuje, byla by to vděčnost. Vděčnost za ocenění, kterého si moc vážím. Vděčnost, že jsem se mohl zařadit mezi špičkové kolegy odborníky. A v neposlední řadě vděčnost za dobu, ve které žijeme, za dobu svobodnou, za dobu, kdy Univerzita může být skutečně taková, jakou si ji tvoříme.“
TEXT: Pavla Hubálková.
FOTO: Vladimír Šigut.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208