16. srpna 2023

Univerzita Karlova v TOP 400 žebříčku Academic Ranking of World Universities 2023

Praha 16. 8. 2023 – Univerzita Karlova (UK) si ve vzrůstající  mezinárodní konkurenci drží pozici a je opět mezi čtyřmi sty nejlepšími světovými univerzitami v prestižním celosvětovém hodnocení, které navíc poukazuje i na výborné umístění UK v porovnání s nejlepšími univerzitami středoevropského prostoru.

V aktuálním vydání žebříčku Academic Ranking of World Universities – ARWU (tzv. Šanghajský žebříček) bylo opět zveřejněno pořadí jednoho tisíce nejlepších vysokých škol světa a Univerzita Karlova je i letos klasifikována v intervalu 301–400. místa, stejně jako v loňském roce.

Metodika posuzování škol sestává ze šesti kritérií: absolventky/absolventi a zaměstnankyně/zaměstnanci, jimž byla udělena Nobelova cena či Fieldsova medaile; počet výzkumnic/výzkumníků patřících v celosvětovém srovnání mezi nejcitovanější; počet článků v časopisech Nature a Science; počet článků v Science Citation Index-Expanded and Social Science Citation Index Web of Science; přičemž vážené skóre prvních pěti ukazatelů je dělené počtem akademických pracovnic/pracovníků.

Navzdory podfinancování českého vysokého školství zaznamenala Univerzita Karlova výborné umístění také v rámci LERU CE7, tedy skupiny, která v uskupení 23 předních evropských vysokých škol (League of European Research Universities) spojuje sedm středoevropských univerzit. Mezi sedmi středoevropskými vysokoškolskými leadry Univerzita Karlova v žebříčku vede, následována univerzitami ve Varšavě (401–500.), Budapešti (501–600.), Lublani (601–700.) a Tartu (701–800.).

V hodnocení Univerzity Karlovy se pozitivně odrazil například také fakt, že v aktuálním žebříčku ARWU uvedlo mezi celosvětově nejcitovanějšími vědci také tři odborníky z ČR, jedním z nich je  výzkumník z Univerzity Karlovy.

Univerzita tímto umístěním navazuje na nedávný úspěch v prestižním mezinárodním žebříčku vysokých škol QS World University Rankings 2024, kde si oproti loňskému roku významně polepšila. Byla zařazena mezi 250 nejlepších vysokých škol na světě a patří tak mezi 1,5 % nejlepších vzdělávacích institucí na světě.

Do letošního žebříčku ARWU se dostala také Masarykova univerzita (401–500. místo), Univerzita Palackého v Olomouci (601–700.), České vysoké učení technické v Praze (801–900. místo), Česká zemědělská univerzita v Praze (801–900. místo) a Vysoké učení technické v Brně (901–1000. místo).