• Aktuality

Aktuality

9. září 2024

Orientační týden na Univerzitě Karlově

Od 2. do 5. září proběhl na Univerzitě Karlově Orientační týden pro studující 1. ročníků. Organizoval ho UK Point a prvákům a prvačkám měl usnadnit vstup na akademickou půdu, poskytnout co nejvíce informací nad rámec konkrétních studijních programů a celkově jim pomoci adaptovat se na nový studijní režim. Orientační týden tak doplňuje a souzní se seznamovacími programy, které pro nové studenty připravují jednotlivé fakulty.


Během prvních dvou dní navštívilo přednášky 770 osob (včetně rodičů, pro něž byla připravena speciální prezentace), online je shlédlo okolo 700 lidí. Čtvrteční webinář o strategiích učení měl téměř 400 účastníků.



Celý program Orientačního týdne byl souběžně přenášen na YouTube Univerzity Karlovy. I tak byla kapacita první pondělní přednášky zcela naplněna. „Jsem tu jako náhradník,“ vysvětluje student žurnalistiky a politologie FSV UK Adam Horáček, proč přišel na dopolední přednášku do Modré posluchárny v Celetné ulici s půlhodinovým předstihem. „Chtěl jsem to tu poznat, na vlastní oči vidět co a jak, trochu se zorientovat,“ použije mimoděk název čtyřdenního informačního programu pro prváky a prvačky UK, když zdůvodňuje, proč mu stálo za to sednout brzo ráno na vlak z Hradce Králové do Prahy. Podobně uvažovaly i Kateřina Nováková a Kateřina Jindřichová. „Využila jsem toho, že mám zrovna čas a přišla nasát atmosféru, kterou vám stream zprostředkuje jen těžko,“ domnívá se prvně jmenovaná, studentka dějin křesťanského umění na KTF UK. „Věřím, že se dozvím informace, které mi přechod ze střední školy ulehčí. Přece jen je to něco úplně nového. Upřímně si třeba zatím úplně nedovedu představit, jak vtěsnám všechno učivo do pár měsíců,“ naráží Kateřina Jindřichová, která se zapsala na hudební vědu na FF UK, na délku jednoho semestru, jenž je přece jen kratší než klasické školní pololetí, na které byla doposavad zvyklá.


Podle organizátorek Orientačního týdne je mezi prváky a prvačkami jednoznačně největší zájem o úterní přednášku týkající se Studijního informačního systému a pak také dvouhodinový webinář věnující se studijním strategiím, který celý orientační týdne uzavře. I všichni tři oslovení studující plánují tyto prezentace zhlédnout.



„Začínáte studovat na univerzitě, která vám poskytne to nejlepší vzdělání v České republice, ať už studujete matematiku, fyziku, lékařství, teologii nebo filozofii či jakýkoliv ze světových jazyků. Čeká vás náročné studium, ať už z hlediska vědomostí, logistiky nebo také financování. Ale věřte, že jste tu správně a moji kolegové a kolegyně z Univerzity Karlovy vám během Orientačního týdne představí nástroje a podají pomocnou ruku k tomu, abyste studium co nejlépe zvládali,“ přivítala prvačky a prváky rektorka Milena Králíčková. „Doufám, že vás už tento Orientační týden vtáhne a na vlastní kůži poznáte, že jsme opravdu jedno velké společenství, které by si mělo především navzájem pomáhat. Věřím, že odtud odejdete i s vědomým, jak důležité je být oporou i pro své spolužáky a nebude vám lhostejné, co dělají vaši kolegové, vaši přátelé i vyučující,“ popřála mladým posluchačům a posluchačkám jak v Modré posluchárně, tak i u streamu rektorka Milena Králíčková.



„Přechod ze střední na vysokou školu je definován větší mírou svobody, s níž ovšem jde ruku v ruce také větší zodpovědnost. Snad všechny problémy – studijní, zdravotní, rodinné nebo finanční – jdou vyřešit, pokud k nim přistoupíte proaktivně a včas. Jsme tu pro vás a opravdu je v našich silách vám pomoci. Máme na to kapacitu, nástroje i lidi,“ zahájila blok přednášek prvního dne vedoucí UK Pointu Zuzana Poláková, jejíž tým Orientační týden pro studující prvních ročníků připravoval.


Smyslem UK Pointu je soustředit všechny informace a služby nad rámec studia na jedno místo – do Celetné 13. „Oborové vzdělání vám perfektně zajistí vaše fakulta. Důležité je však i rozvíjení dalších dalších dovedností a soft-skills a jednou z cest, která se vám nabízí, je využití služeb UK Pointu. Naučíme vás komunikovat a pracovat v různorodých týmech, umět vést ostatní, můžete si vyzkoušet první pomoc nebo se dozvědět jak pečovat o své duševní zdraví… Možností, které jsou na Univerzitě Karlově dostupné, je ohromné množství. Sledujte, zkoušejte, využívejte toho, co vás zajímá. Pomůže vám to nejen v profesním, ale i osobním životě,“ shrnula šéfka UK Pointu Zuzana Poláková. Aktuální informace k plánovaným aktivitám jsou vždy dostupné na stránkách UK Pointu. Zde také naleznete kalendář konkrétních akcí.



Kolegyně Polákové pak seznámily prváky a prvačky například s možnostmi dobrovolnictví rozvoje udržitelnosti, kariérním poradenstvím nebo kurzech podnikavosti v rámci Univerzity Karlovy a s nimi souvisejícími granty i soutěžemi, o které mohou požádat a do nichž se mohou zapojit.


Blok informací pro studující prvních ročníků pokračoval i v úterý 3. září a odstartovala ho právě hodně poptávaná přednáška týkající se funkcí Studijního informačního systému, o nichž mluvil Ondřej Juha z Přírodovědecké fakulty UK, student hydrologie a hydrogeologie. Po ní následovalo představení služeb kolejí a menz UK. Odpoledne se pak mohli prváci a prvačky dozvědět, jak posiluje Univerzita Karlova svou bezpečnost a o zbudované síti takzvaných ombudsosob, jež pomáhají v případech, kdy se studující setkají s šikanou, obtěžováním či jinou nespravedlností.


Velkým tématem bylo rovněž studium v zahraničí a představení unikátního celouniverzitního projektu Charles Abroad, na jehož webu se shromažďují zkušenosti a tipy studujících, kteří už pobyt na zahraniční vysoké škole absolvovali.


Letos poprvé připravila Univerzita Karlova přednášku i pro rodiny studujících a nabídla jim prostor zeptat se na jakékoli téma, jež je ve spojení se studiem jejich dětí zajímá.


Součástí Orientačního týdne byla také komentovaná prohlídka historického Karolina, jíž se zúčastnilo celkem téměř sto padesát lidí.


Ve středu 4. září se program přesunul do Kampusu Hybernská, kde se představily studentské spolky. Večerní program pak završil Pub kvíz.



Závěr orientačního týdne byl věnován praktickým dovednostem – strategiím efektivního učení. Lektor Honza Kohut prozradil účastníkům a účastnicím svého webináře nejčastější chyby, kterých se při učení dopouštějí a ztrácejí tak zbytečně čas a energii. Poskytl jim tipy, jak se lépe soustředit, ale i na hudbu, kterou mohou při učení poslouchat.



Veškeré informace z Orientačního týdne lze zhlédnout ze záznamu na YouTube kanále Univerzity Karlovy. Odkaz na 2. 9. ZDE. Odkaz na 3. 9. ZDE.



TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: Michal Novotný


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám