• Aktuality

Aktuality

21. října 2024

Univerzita Karlova prohlubuje spolupráci s prestižními univerzitami v zámoří

Delegace Univerzity Karlovy odletěla na pracovní cestu do Spojených států. V čele s rektorkou Milenou Králíčkovou hodlá během bilaterárních jednání intenzivně prohlubovat stávající formy spolupráce s nejprestižnějšími univerzitami v zámoří. Delegace se v rámci sedmidenní mise setká mimo jiné s vedením Harvardovy univerzity, Massachusettského technologického institutu, Univerzity Massachusetts a dalších.



„Cesta do Spojených států vychází z výjimečného mezinárodního postavení a věhlasu, který Univerzitu Karlovu provází. Naším posláním zde je zintenzivnění spolupráce s nejlepšími akademickými institucemi světa. Věřím, že jednání, která máme na programu, otevřou dveře k dalším novým společným projektům a aktivitám,“ uvedla rektorka Milena Králíčková z Bostonu.


Podle naplánovaného nabitého itineráře cesty by měla proběhnout jednání například na půdě Massachusettské univerzity, na níž putuje letošní Nobelova cena za fyziologii a medicínu biologovi Viktoru Abrosovi (foto níže vlevo).

Rektorka Králíčková se rovněž sejde s viceprezidentkou Harvardu Klárou Jelínkovou (foto níže vpravo, během návštěvy UK) a mnoha dalšími. S Brown University podepíše Univerzita Karlova novou meziuniverzitní dohodu o vzájemné spolupráci.



Zástupci Univerzity Karlovy a spolu s nimi i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který je součástí české delegace, navštíví i nově zřízenou mezinárodní pobočku Ústavu Organické chemie a biochemie AV ČR v americkém Bostonu. Ta se stane první svého druhu v historii české vědy. Vznikem unikátního globálního biotechnologického centra zde 18. října 2024 oficiálně odstartuje další česko-americká vědecká spolupráce.



  • Úterý 15. října 2024, University of Massachusetts Chan Medical School


Delegace Univerzity Karlovy navštívila University of Massachusetts Chan Medical School ve Worcesteru (Massachusetts), vysoce prestižní instituci v oblasti lékařského výzkumu, kde působí letošní Nobelista – vývojový biolog profesor Victor R. Ambros.

Během celodenního workshopu probíhala jednání o společném podání Erasmus Mundus Design Mesure, projektu mezi Univerzitou Karlovou, UMass Chan a Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) v oblasti inovativního výzkumu v medicíně. Cílem projektu je rozšířit nabídku cizojazyčných programů na Univerzitě Karlově o tento velmi prestižní nový program v angličtině, zaměřený na medicínskou vědu a otevřený mezinárodním zájemcům.





  • Středa 16. října 2024, Lahey Hospital & Medical Center a Brown University


Část univerzitní delegace zavítala na mezinárodní sympozium zaměřené na inovace v oblasti zdravotní péče. Akce se konala v Lahey Hospital & Medical Center. Tématem Lahey Symposia se stalo veřejné zdraví, inovace v oblasti zdravotnictví s využitím umělé inteligence a oblasti možného propojení a spolupráce v dalších medicínsko-vědních oblastech.

Účastníci akce se shodují, že projekty a společné aktivity s těmito špičkovými pracovišti – zdravotnickými i univerzitními – přinesou další excelentní vědu na Univerzitu Karlovu a umožní v budoucnu inovace v oblasti zdravotní péče v České republice.

Potřebou medicínského vzdělávání se zabývala rovněž česko-americká konference zorganizovaná UK a Lahey Hospital & Medical Center v říjnu 2023, informace zde.




Ve stejné době zamířila další část delegace na Brown University. Zde za přítomnosti českého ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška, velvyslance ČR v USA Miloslava Staška a zástupců vedení Filozofické fakulty UK jednala o unikátní spolupráci v oblasti digital humanities, srovnávací jazykovědy, mezioborových aspektů umělé inteligence nebo středoevropských a bezpečnostních studií.

Za Univerzitu Karlovu jsou v nově podepsané smlouvě s Brown University, pro období let 2025 až 2030, zahrnuty Filozofická fakulta i Matematicko-fyzikální fakulta UK. „Pevně věříme, že v budoucnu se oblasti spolupráce podaří rozšířit i na další fakulty Karlovky. Brown University projevila zájem též o rozvoj spolupráce v oblasti biomedicínského výzkumu, ten ostatně patří mezi jednu z tamních výzkumných priorit,“ okomentovala Eva Voldřichová Beránková, prorektorka pro zahraniční záležitosti UK.




  • Čtvrtek 17. října 2024, University of Massachusetts Amherst


Rektorátní delegace navštívila 29. výroční zasedání pro Vědu a Výzkum na University of Massachusetts v Amherstu. Tato dvoudenní tradiční konference umožňuje prezentovat nejnovější vědecké výsledky v oblastech zdravotnictví a medicíny, poskytuje výměnu zkušeností a konkrétních příkladů dobré praxe mezi americkými i zahraničními institucemi. Účastníci se na ní mimo věnovali diskuzi nad postery PhD studentů a mladých postdoků.

Nejváženějším hostem vědecko-výzkumné akce v Amherstu se stal čerstvý držitel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, profesor Victor Ambros, jehož rektorka Milena Králíčková pozvala na reciproční návštěvu Univerzity Karlovy v roce 2025.





  • Pátek 18.října 2024, Harvard University a Massachusetts General Hospital


Univerzitní delegace za přítomnosti ministra Marka Ženíška a zástupců Generálního konzulátu ČR v New Yorku jednala se zástupci vedení Harvard University, představiteli Harvard Medical School a se zástupci harvardského Centra pro evropská studia (CES).



„Podařilo se navázat nové formy spolupráce – zástupci Univerzity Karlovy mimo jiné diskutovali o možnosti zřízení programu pro studenty CES v Praze v rámci tzv. J-term. Akademikům z Karlovky bude naopak otevřen program „visiting scholars“.




„Jednání o spolupráci s Anna E. Beckerovou, proděkankou pro klinické a akademické záležitosti na Harvard Medical School, a Davidem E. Golanem, proděkanem pro výzkum a globální programy tamtéž přinesou mimo jiné to, že na naší univerzitě uvítáme některé kolegyně a kolegy, kteří na Harvardu v poslední době přispěli svými objevy k založení spin-off společností,“ přiblížila obsah pracovního jednání Eva Voldřichová Beránková, prorektorka pro zahraniční záležitosti UK.


V podvečerních hodinách, v rámci pracovní večeře s vedením Harvardovy univerzity, se členové univerzitní delegace sešli s Klárou Jelínkovou, vice-prezidentkou pro informační technologie,

Markem C. Elliotem, vice-prezidentem pro zahraniční záležitosti, a Johnem H. Shawem, vice-prezidentem pro vědu a výzkum. „Jejich zájem o dění na naší univerzitě a také v rámci naší evropské univerzitní aliance 4EU+ nás potěšil. Mimo jiné k nám na univerzitu v dohledné době zavítají,“ uvedla rektorka UK Milena Králíčková.



  • Sobota 19. října 2024, Boston


Program byl věnován setkání s českou a slovenskou krajanskou komunitou v Bostonu. Díky zprostředkování Diany Apetauerové z Beth Israel Lahey Health se delegaci dostalo velmi vřelého přijetí. Ostatně naši krajané působí na celé řadě prestižních amerických institucí v oblasti ekonomie, IT, lékařství, sociálních i humanitních věd. Zdejší komunita společně provozuje Českou školu T. G. Masaryka v Arlingtonu a je považována za nesmírně důležitý most pro propagaci dobrého jména jak Univerzity Karlovy, tak české vědy v USA.



V odpoledních hodinách se univerzitní delegace setkala s dr. Veronikou Tuckerovou a dalšími představiteli Ústavu slovanských jazyků a literatur na Harvardu. Předmětem jednání se staly společné projekty: přijímání amerických studentů na letní školy na UK nebo vytvoření grantu pro lepší zviditelnění velkých českých žen na Harvardu, jako byly Milada Součková, Heda Margolius Kovály či Svatava Pírková-Jakobsonová.



Rektorka Milena Králíčková přednesla na Harvardu přednášku zaměřenou na vědu, zahraniční vztahy a rozvoj univerzity. Poté následovala diskuze s americkými krajany – další návazné společné aktivity se stanou předmětem schůzek vedených online, a to v nejbližších týdnech.


Text: Oddělení komunikace UK

Datum: 21. 10. 2024

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám