• Aktuality

Aktuality

18. listopadu 2024

Ocenění Nadace Nadání získalo šestnáct osobností UK

Nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových udělovala na zámku Josefa Hlávky v Lužanech již tradičně, den před 17. listopadem, ocenění. A sice Medaili Josefa Hlávky určenou významným osobnostem českých vysokých škol a dále také Cenu Josefa Hlávky, jakožto podporu talentovaným studentům v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu, kteří prokázali výjimečné schopnosti a tvůrčí myšlení ve svém oboru, do 33 let jejich věku.



Na návrh rektorky Univerzity Karlovy se stala nositelkou Medaile Josefa Hlávky v roce 2024 doc. MUDr. Věra Vávrová, DrSc. (na obr. dole a také s prorektorkou UK Markétou Martínkovou) vynikající dětská lékařka, zakladatelka diagnostiky a léčby cystické fibrózy v České republice. Její zásluhou byla do lékařské praxe zavedena spolehlivá diagnostika onemocnění pomocí potního testu. Vybudovala multidisciplinární týmy, které se systematicky zabývají dlouhodobým sledováním nemocných a zaváděním moderních léčebných metod. Osobně během více než 50 let svého profesního života léčila stovky dětí s touto nemocí a postupně zaváděla nové léčebné postupy. Bylo to především jejím osobním přičiněním, že se během její aktivní lékařské činnosti prodloužila střední délka života osob s cystickou fibrózou z cca 10 na cca 50 let.



Další významnou zásluhou oceněné lékařky Věry Vávrové bylo zavedení novorozeneckého screeningu cystické fibrózy v roce 2009. Skutečný průlom v úspěšné terapii znamená však zavedení modulátorové léčby, která významně pozitivně mění prognózu nemocných.


První dáma české pediatrie stále bedlivě sleduje vývoj v terapii cystické fibrózy a raduje se z každého jejího pokroku i dalšího úspěchu.




Cenu Josefa Hlávky, na základě schválení správní radou, získali z rukou prorektorky UK pro studijní záležitosti Markéty Martínkové tito studující Univerzity Karlovy:



Bc. Lucie Capková (Husitská teologická fakulta UK) za vynikající bakalářskou práci Faktory psychické pohody a jejich vliv na proces inkluze ukrajinských žáků na druhém stupni základní školy.


JUDr. Mgr. Martin Šolc, Ph.D. (Právnická fakulta UK) za disertační práci na téma Občanskoprávní aspekty medicínského výzkumu.


RNDr. Lucie Rychtárová, Ph.D. (1. lékařská fakulta UK) za disertační práci věnující se patologickým mechanismům dědičných poruch glykosylace.


MUDr. Vyacheslav Grebenyuk (2. lékařská fakulta UK) za svou vědecko-výzkumnou činnost i další aktivity v oblasti preventivní medicíny a epidemiologie.



MUDr. Dominika Kubátová (3. lékařská fakulta UK) především za organizační dovednosti v řadě extrakulikulárních aktivitách, mimo jiné úvodního soustředění pro studující prvních ročníků, den otevřených dveří, účast fakulty na veletrzích či v rámci spolku IFMSA.


MUDr. Bc. Natálie Klubíčková, Ph.D. (Lékařská fakulta v Plzni) za své studijní, pedagogické i výzkumné aktivity v doktorském studijním programu Patologie.


MUDr. Monika Manethová (Lékařská fakulta v Hradci Králové UK) za vynikající studijní úsilí, výsledky a finální prvoautorskou publikaci a za významný podíl na spoluautorství dalších původních vědeckých prací publikovaných v roce 2023 v impaktovaných odborných časopisech vysoké kvality.


Mgr. Martina Navrátilová, Ph.D. (Farmaceutická fakulta v Hradci Králové UK) za svou disertační práci zaměřenou na cirkulaci, metabolismus a působení anthelmintik v prostředí.



Mgr. Daniil Koloskov, Ph.D. (Filozofická fakulta UK) za vynikající disertační práci, v níž se mu podařilo propojit dvě značně odlišné myšlenkové tradice moderní filozofie, konkrétně existenciální fenomenologii a pragmatismus.


Mgr. Adéla Čmoková, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK) za své úspěchy a výzkumné i organizační dovednosti i na mezinárodní úrovni v oboru genetiky a metabolismu hub a zkoumání houbových patogenů.


RNDr. Dalimil Peša, Ph.D. (Matematicko-fyzikální fakulta UK) za disertační práci obsahující ucelený soubor šesti článků o jemných vlastnostech prostorů funkcí nazíraných z několika různých úhlů.


Mgr. Ráchel Šmíd Ridzoňová (Pedagogická fakulta UK) za mimořádnou diplomovou práci, vynikající studijní výsledky a další významné a všestranné činnosti a počiny v oblasti pedagogiky.



Mgr. Zuzana Zavadilová (Fakulta sociálních věd UK) za vynikající práci v programu Teritoriální studia se specializací Německá a rakouská studia, v níž detailně a v historickém kontextu charakterizuje vztah bavorské politiky vůči Rusku.


Mgr. Bianca Maria Laroëre, B. Sc. (Fakulta tělesné výchovy a sportu UK) za výzkum zaměřený na psychologii gymnastiky, konkrétně na trenérem vytvořené psychosociální prostředí v estetických sportech.


Mgr. Kateřina Gachonová, Ph.D. (Fakulta humanitních studií UK) za vynikající disertační práci v oblasti francouzské filozofie doby osvícenectví.



Text: Jitka Jiřičková

Foto: Michal Novotný



Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám