Univerzita Karlova získala od Grantové agentury ČR prostředky na podporu 94 projektů, jejichž řešení začne v roce 2025. Nejvíce z nich pochází z kategorie Standardní projekty. UK byla úspěšná i v kategoriích Expro, Junior Star a Postdoc individual fellowship.
Grantová agentura České republiky ukončila hodnocení návrhů projektů přijatých do veřejné soutěže ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích na podporu grantových projektů základního výzkumu Standardní projekty, Expro, Junior Star a Postdoc individual fellowship a rozhodla o poskytnutí podpory na níže uvedené grantové projekty.
Standardní projekty podporují projekty zaměřené na základní výzkum.
Univerzita Karlova získala finanční podporu GA ČR pro 81 standardních projektů z těchto fakult či pracovišť:
1. LF UK (3), 2. LF UK (2), Centrum pro ekonomický výzkum a doktorská studia UK (4), FHS UK (2), FSV UK (4), FaF HK UK (2), FF UK (8), MFF UK (29), PF UK (3), PřF UK (24) a Ústav dějin Univerzity Karlovy a Archiv Univerzity Karlovy (1)
Expro projekty mají za cíl vytvářet podmínky pro rozvoj excelentního výzkumu, nastavit standardy excelentní vědy a také napomoci překonat bariéry, které snižují úspěch projektových návrhů ERC a umožnit tak nabytí potřebných znalostí a zkušeností, které se zhodnotí při podávání vysoce prestižních evropských grantů.
Podporu GA ČR získala v kategorii EXPRO Přírodovědecká fakulta UK, jmenovitě prof. Ing. Jiří Čejka, DrSc. pro projekt Za hranicí klasické zeolitové katalýzy.
Podporu GA ČR získala v kategorii EXPRO Fakulta sociálních věd UK, jmenovitě prof. Petr Janský, Ph.D. pro projekt Globální minimální zdanění a investice nadnárodních firem (MINITAX).
Granty Junior Star mají podpořit excelentní základní výzkum a vědeckým osobnostem umožní realizovat vlastní vědecké cíle v poměrně raném stadiu vědecké kariéry.
Grantovou podporu Junior Star získaly tito vědci Univerzity Karlovy:
RNDr. Jiří Zahradník, Ph.D. (1. LF UK) – Odhalení divergenčních a konvergenčních změn ve vývoji koronavirových rozpoznávání hostitelských receptorů
Assoc. Prof. Dominik Šafránek, Ph.D. (MFF UK) – Adaptivní kvantová tomografie založená na kvantové Bayesově větě
RNDr. Jan Čapek, Ph.D. (MFF UK) – Řízení mikrostruktury pro optimalizaci vlastností 3D tištěných ocelí
JUDr. Jakub Drápal, M.Phil., Ph.D. (PF UK) – Spravedlivé tresty: Analýza přiměřenosti a konzistentnosti trestání skrze typizovaná jednání
Matouš Vobořil (PřF UK) – Zánětlivé tranzitní dendritické buňky jako klíčoví hráči v toleranci T buněk
Grantovou podporu Postdoc individual fellowship incoming získaly za UK tři osobnosti:
Dr Joanna Markiewicz (FF UK) – Mezi Kelty a seveřany: interakce mezi středolaténskými a pozdně laténskými společnostmi ve střední Evropě
Dr Gabriel Andres Piovano (MFF UK) – Měření spinových efektů u dvojhvězd s extrémním poměrem hmotností pro přesnostní gravitačně-vlnovou astronomii
Ján Pulmann, Ph.D. (MFF UK) – Lagrangeovské relace a kvantové teorie pole
Grantovou podporu Postdoc individual fellowship outgoing získaly za UK čtyři osobnosti:
RNDr. Dalibor Preisler, Ph.D. (MFF UK) – Vývoj nanodomén a dynamika fázových změn v metastabilních beta-Ti slitinách
Milan Pešta (MFF UK) – Zkoumání astronomických časových řad pomocí strojového učení
Mgr. Dominik Macháček, Ph.D.(MFF UK) – Živý překlad řeči s odhadem spolehlivosti
Mgr. Jakub Štenc, Ph.D. (PřF UK) – Dlouhodobá prostoro-časová dynamika opylovací sítě a důsledky pro přenos pylu
Seznam všech podpořených projektů Grantové agentury ČR najdete zde.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208