Tuto středu proběhl na Právnické fakultě UK již tradiční multižánrový festival Noc fakulty o právu a jeho roli ve společnosti. Letošní ročník je součástí celouniverzitního projektu Svobodný listopad 39/89. Řada přednášek se tak týkala vzniku právního státu, principů liberální demokracie a svobody. Vedle toho mohli návštěvníci nahlédnout do současné právní praxe a dozvědět se, jak konkrétně ovlivňují paragrafy zdraví, soukromí, vědu či média, o čem mohou a musí informovat státní zástupci a na jakých principech funguje česká justice.
Hlavní organizátor Michal Říha a za ním zleva Petr Pánek z advokátní kanceláře White & Case, děkan PF UK Jan Kuklík a rektor Tomáš Zima
Večerní blok téměř čtyřiceti přednášek, jež probíhaly od 17. hodiny a končily po půlnoci, nevedli pouze právníci – zhruba polovinu hostů tvořili lidé z jiných vědních oblastí, jež ovšem s právem úzce souvisí. Psychiatr Radkin Honzák například popsal psychologický profil lidí ve vrcholných pozicích, rektor a lékař Tomáš Zima představil Neprávní aspekty kocoviny, psycholog Jiří Šípek promluvil o Strachu ze svobody a úzkostných poruchách studentů. Dále vystoupili odborníci na ekologii, GDPR, daně, insolvenční právo, sociální sítě a několik desítek dalších společensko-vědních oblastí.
Jana Hybášková přednáší na téma Diplomatem přes Bagdád do Windhoeku a zpět do Prahy
Přednáška Tomáše Zimy o Neprávních aspektech kocoviny
„Všechny přednášky byly plné a řadu z nich jsme museli na poslední chvíli přesunout do největších poslucháren s kapacitou tři sta až pět set lidí,“ říká jeden z hlavních organizátorů Noci fakulty Michal Říha. Fronty se tak stály hned zkraje večera do sálu, kde hovořila vrchní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová na téma Důvěryhodnost a mediální obraz justice, jež podle ní zcela zásadně souvisí s kvalitou komunikace. „Soudci a státní zástupci musí veřejnosti ukázat svou tvář, prostřednictvím médií s ní pravidelně komunikovat a sdělovat svá rozhodnutí jasně, přesvědčivě a srozumitelně. Člověk, který toto nedokáže, nemá na pozici soudce či státního zástupce co dělat,“ uvedla Bradáčová.
Lenka Bradáčová a její téma Důvěryhodnost a mediální obraz justice
Kromě celovečerního bloku přednášek, diskuzí a workshopů, na nichž se vystřídalo přes čtyřicet mluvčích, byl pro návštěvníky připraven také doprovodný program typu laser game či silent disco a prohlídky jindy nepřístupných prostor novoklasicistní budovy právnické fakulty. „Letošní návštěvnost předčila naše očekávání. Měli jsme připraveno 2 800 verifikačních pásek na ruku a všechny jsme je rozdali do 22 hodin. Odhadem navštívilo Noc fakulty celkem 3 500 lidí,“ shrnuje Michal Říha a oceňuje, že se podařilo na festival přilákat i lidi „zvenku“, kteří na právnické fakultě nestudují a ani jinak na ní nepůsobí. Podle něj jich bylo až čtyřicet procent z celkového počtu.
Koncert kapely The Moudrák
Silent Disco
Autor: Jitka Jiřičková
Foto: Vladimír Šigut
Datum: 14. 11. 2019
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208