• Aktuality

Aktuality

18. srpna 2020

Univerzita Karlova založila GeneSpector s.r.o. na vývoj a výrobu kitů pro diagnostiku COVID-19 a dalších virových onemocnění

Hlavním zaměřením GeneSpector s.r.o., nové univerzitní dceřiné společnosti čerpající z technologií pocházejících z Univerzity Karlovy, bude poskytnutí kompletního řešení laboratorní diagnostiky onemocnění COVID-19. V první řadě se jedná o unikátní odběrové soupravy, které viry okamžitě sterilizují a zároveň uchovávají vzorky stabilní pro samotnou diagnostiku. Tím poskytuje větší bezpečnost pro zdravotnický a laboratorní personál. Velkou ambicí je uvést na trh kit pro současnou detekci SARS-CoV-2 a chřipky typu A i B. To společnost plánuje v průběhu září 2020, čímž pomůže převážně symptomatickým pacientům včasnou diagnostikou.


Charles University Innovations Prague s.r.o. (CUIP), dceřiná společnost UK, spojila síly s dalšími třemi komerčními subjekty: GENERI BIOTECH s.r.o., SPADIA LAB, a.s. a ZKV Career, s.r.o. k založení nové spin-off společnosti GeneSpector s.r.o., která vznikla 11. srpna 2020. Cíle nové společnosti shrnuje jednatel dr. Michal Pohludka: „Naším cílem je laboratořím poskytnout jednoduchou a rychlou diagnostiku COVID-19 a jiných virových onemocnění, která lékařům poskytne čas pro včasnou léčbu nebo preventivní opatření. Naše produkty tvoříme s vědomím různorodosti našich laboratoří. Proto budou aplikovatelné na všechny současné otevřené přístrojové platformy a jednoduché natolik, aby je laboratoře mohly okamžitě využívat.“


V rámci odběrových souprav hraje klíčovou roli roztok pocházející z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK). Roztok byl již otestován v praxi na více než 15.000 vzorcích ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v laboratoři SPADIA LAB, a.s. a byly již realizovány dvě komerční dodávky skrze CUIP. „Do GeneSpectoru vkládáme oprávněně velké naděje. Univerzita předává své znalosti společnosti, ty nacházejí své neoddiskutovatelné uplatnění a co je nejdůležitější, pomáhají lidem. Plně tak dostáváme svého poslání, což mě osobně ohromně těší,“ říká Mgr. Otomar Sláma, ředitel CUIP.


Na unikátní odběrové soupravy navazuje izolace nukleových kyselin, která svým jednoduchým a elegantním přístupem společnosti GeneSpector trvá méně než 15 minut a je kompatibilní se všemi otevřenými přístroji na trhu. Tím je zajištěna okamžitá aplikovatelnost ve všech laboratořích v ČR i mimo ní.


Technologie pocházející z výzkumného týmu prof. Kmocha se tak stala prvním výzkumným úspěchem mimořádného interního kola grantového programu GAMA Technologické agentury ČR (TAČR), kterou vyhlásila UK v druhé polovině března. Program se specificky zaměřoval na výzkumné projekty související s onemocněním COVID-19.


TISKOVÁ ZPRÁVA

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám