23. září 2020

V Karolinu byly oceněny nejlepší iberoamerické práce

Historické prostory Univerzity Karlovy hostily ve středu 23. září vyhlašování jubilejního 25. ročníku soutěže Iberoamerická cena (Premio Iberoamericano, https://premioiberoamericano.cz/o-cene/), kterou tradičně vyhlašují velvyslanectví zainteresované dvacítky zemí v ČR (Argentina, Brazílie, Mexiko a další). Letošním tajemníkem bylo Portugalsko.

Soutěže se mohli zúčastnit studenti českých vysokých škol, kteří vypracovali eseje na jakékoliv téma z oblasti umění, vědy, kultury, ekonomiky. historie, literatury či politiky některé z iberoamerických zemí. Celkem se letošního klání zúčastnilo 18 prací studentů z Karlovy, Masarykovy či Palackého univerzity, VŠE nebo Univerzity Hradec Králové.

Vítězkou první ceny se stala Viktória Polyáková z UP v Olomouci, která se věnovala reprezentaci sociálně politického kontextu v románech brazilského spisovatele Joaquima Marii Machado de Assis. Druhé místo obsadila Karolína Strnadová z Univerzity Karlovy a MU v Brně zásluhou své práce o chronotopu v dalším literárním díle. Pomyslný "bronz" získala Tereza Marková (UP), jež zpracovala téma literární cenzury v portugalských dopisech. Ceny předal rektor UK Tomáš Zima spolu s portugalskými kolegy (rektorka Isabela Capeloa Gil z Katolické univerzity Portugalska a také velvyslanec Luís de Almeida Sampaio). Součástí slavnostního setkání byl rovněž hudební doprovod - v iberoamerickém rytmu.

Výsledky 25. ročníku Iberoamerické ceny:

VIKTÓRIA POLYÁKOVÁ / Univerzita Palackého

“A representação do contexto sócio-político nos romances Esaú e Jacó e Memorial de Aires de Machado de Assis”

„Reprezentace sociálně-politického kontextu v románech Esaú a Jacó a Memorial de Aires brazilského spisovatele Joaquima Marii Machado de Assis“

KAROLÍNA STRNADOVÁ/ Univerzita Karlova + Masarykova univerzita

“Cronotopo en la naracción de la novela : la concepción del espacio y tiempo en El beso de la mujer araña“

“Chronotop ve vyprávění románu: pojetí prostoru a času v Polibku pavoučí ženy“

TEREZA MARKOVÁ / Univerzita Palackého v Olomouci

“Censura literária: novas cartas portuguesas de Maria Isabel Barreno, Maria Teresa Horta e Maria Velho da Costa”

„Literární cenzura: nové portugalské dopisy Marii Isabel Barreno, Marii Teresy Horta a Marii Velho da Costa“

Čestné uznání:

TEREZA SZTURCOVÁ / Masarykova univerzita