2. června 2021

Hlavní Iberoamerickou cenu za rok 2020 vyhrála studentka z UK

Již tradiční Iberoamerickou cenu, tentokrát za rok 2020, převzaly ve středu 2. června tři studentky vysokých škol. Hlavní cenu obdržela Jana Kepková z Univerzity Karlovy. Ceny za první tři místa, jež udělují velvyslanectví španělsky a portugalsky hovořících zemí v České republice, byly předány přítomnými velvyslanci, rektorem UK Tomášem Zimou a také náměstkem ministra školství Václavem Velčovským v pražském Karolinu.

Kepková získala cenu za španělsky psanou práci s názvem Gotán Juana Gelmana a poezie Jiřího Wolkera. Druhé místo připadlo Ludmile Vyčítalové z Masarykovy univerzity, jež napsala ve španělštině práci Vzdělávání v Martínu Fierrovi. Pomyslný bronz si z Karolina odnesla Tereza Mori též z Brna za portugalsky napsané pojednání s názvem Intertextualita ve fantastických povídkách Mária de Carvalha. Čestné uznání obdržela ještě Lucia Uhrová do třetice z MU, jež ve španělštině psala o významu a symbolice avokáda jako kulturní plodiny.

Pro větší zájem o regiony i jazyky

Cílem zavedené soutěže je motivovat české studenty k většímu zájmu o Latinskou Ameriku, Španělsko a Portugalsko. O ceny letos usilovalo šestnáct studentů – mimo jiné ještě z Univerzita Palackého, Univerzity Hradec Králové nebo Vysoké školy ekonomické. Jejich práce hodnotila porota odborníků složená z vedoucích zahraničních misí iberoamerických zemí. K prvnímu místu udělila odměnu tisíc amerických dolarů, 700 a 500 pro další posty.

Iberoamerickou cenu (Premio Iberoamericano) založili v roce 1994 vedoucí diplomatických misí španělsky a portugalsky mluvících zemí akreditovaných v ČR. Ucházet se o ni mohou všichni vysokoškolští studenti bakalářských či magisterských programů s trvalým bydlištěm v ČR, jejichž mateřským jazykem není španělština ani portugalština. Musí předložit odbornou práci, jež souvisí s Latinskou Amerikou, Karibskou oblastí či Pyrenejským poloostrovem.

Název práce

Název práce (neoficální překlad)

Univerzita

Jazyk