21. října 2021

Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, World&Art a Česká centra v partnerství se Svazem měst a obcí ČR vyhlašují mezinárodní projekt: „Evropa, ve které chci žít. Evropa 2050“, určený pro žáky ZŠ a dále studenty středních a vysokých škol z ČR i ze zahraničí.

Hlavním cílem projektu je vytvořit prostor pro otevřený dialog s mladou generací a umožnit  společné zamyšlení nad tématy, která jsou klíčová pro  udržitelný rozvoj v Evropské unii. Mladí „umělci“ a zejména tvůrčí týmy ve školách, či v rámci mezinárodních propojení škol, budou mít touto cestou možnost společně ztvárnit představy o Evropě v roce 2050. Mladá generace tak bude moci s předstihem artikulovat své priority a směr, kterým se má Evropská unie ubírat. Klíčovými faktory, které ovlivní hodnotovou orientaci a dá se předpokládat, že i životní úroveň této generace, jsou vědecký a technologický pokrok s procesem inovací a řada dalších významných témat, např. problematika lidských práv, udržitelného rozvoje, rozkvět kultury, péče o kulturní dědictví atd. Největším přínosem projektu je mezinárodní a mezigenerační  komunikace. Vybraná díla budou vystavena na výtvarné přehlídce v Karolinu a oceněna. Bude také spuštěna virtuální výtvarná přehlídka

Součástí projektu je edukativní program, který garantuje UK a PedF UK.  Tento program bude nabídnut zapojeným školám a přinese témata zaměřená na problematiku Evropy a její budoucnosti. Celostátní aktivity (online přednášky, workshopy apod.) budou probíhat od ledna do listopadu 2022. Vybrané části edukativního programu budou připraveny online v cizích jazycích (AJ, NJ, FJ) a nabídnuty zapojeným zahraničním školám.​

Jak se do projektu přihlásit

• Školy se do projektu zaregistrují přes webové stránky www.e2050.eu do 31. 12. 2021. Zapojení může být i společné s partnerskou zahraniční školou.

• Každá škola uspořádá interní školní kolo a vybere 1 výtvarnou práci (individuální nebo společnou- se zahraniční školou), kterou registruje do on-line úložiště na webových stránkách www.e2050.eu a to do 30. 4. 2022.

Jaké formy prací je možné přihlásit

1. VÝTVARNÉ

• kresba

• malba

• grafika

• kombinovaná technika

• fotografie

• koláž (fotografická)

• komiks (bez textu)

Rozsah: jedno dílo / list

Způsob zpracování: ručně, ale i v digitálním prostředí

2. FILMOVÉ

• Film

• Dokument

Stopáž: v rozmezí 1–3 minuty

3. AUDIOVIZUÁLNÍ/MULTIMEDIÁLNÍ

• Animace

• Videoklip

Stopáž: v rozmezí 1–3 minuty

• Individuální i skupinové práce žáků a studentů či propojených školních tvůrčích týmů domácích i mezinárodních.

Jaké jsou věkové kategorie pro přihlašování výtvarných prací

• Do 10 let

• 10 -15 let

• 15-19 let

• Nad 19 let

Možnosti, jak žákům tematizovat zadání, např.:

• Evropa v tvých rukách

• Žít ještě víc společně?

• Evropa bez hranic

• Život v bezpečné společnosti

• Pohybem pro spokojenější Evropu

• Evropa nakloněná všem bez rozdílu

• Studium v zahraničí? Žádný problém!

• Místo, které miluji

• Kdo jsme?

Harmonogram projektu

• Do 31. 12. 2021 – registrace škol do projektu

• Do 30. 4. 2022 – registrace prací na webových stránkách projektu

• Do 15. 6. 2022 – vyhodnocení prací odbornou komisí

• Od 2. 1. do 30. 11. 2021 – doprovodný edukativní program

• 22. listopad 2022 – závěrečná konference a vernisáž evropské výstavy v Karolinu, předání ocenění

PRIORITY MLADÉ GENERACE

Díky projektu umožňujícímu nový dialog bude mít možnost mladá generace s předstihem artikulovat své priority a směr, kterým se má Evropská unie ubírat. Klíčovými faktory, které ovlivní hodnotovou orientaci (a lze tak tak předpokládat, že i životní úroveň této generace), jsou vědecký a technologický pokrok s procesem inovací a řada dalších významných témat, např. problematika lidských práv, udržitelného rozvoje, rozkvět kultury, péče o kulturní dědictví atd. Největším přínosem projektu je mezinárodní a mezigenerační komunikace. Vybraná díla budou vystavena na výtvarné přehlídce v Karolinu a oceněna. Bude také spuštěna virtuální výtvarná přehlídka. Vybraná díla se následně představí v zahraničí prostřednictvím Českých center.

EDUDAKTIVNÍ PROGRAM

Součástí projektu je edukativní program, který garantuje UK a PedF UK.

Tento program bude nabídnut zapojeným školám a přinese témata zaměřená na problematiku Evropy a její budoucnosti. Celostátní aktivity (online přednášky, workshopy apod.) proběhnou od ledna do listopadu 2022. Vybrané části edukativního programu budou připraveny online v cizích jazycích (AJ, NJ, FJ) a nabídnuty zapojeným zahraničním školám.

Výtvarná přehlídka již má tradici, přičemž předchozí ročníky výstav: SAMETOVÉ VZPOMÍNKY, NEZAPOMENEME a BOJ S PANDEMIÍ byly velmi úspěšné. Zejména projekt NEZAPOMENEME, zaměřený na období holokaustu získal velkou pozornost jak v tuzemsku, tak i v zahraničí a byl též oceněn na půdě Univerzity Karlovy prestižní Cenou Miloslava Petruska.