• Aktuality

Aktuality

7. března 2024

Poklepání základního kamene MEPHARED 2 v Hradci Králové úspěšně proběhlo

Zástupci Univerzity Karlovy, vlády, Královéhradeckého kraje, města Hradec Králové a další významní hosté dnes poklepali základní kámen druhé etapy stavby Kampusu Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy (projekt MEPHARED 2).


Studenty a vědecké pracovníky přivítá nový kampus od akademického roku 2026/2027.„Jsem velmi rád, že můžeme zahájit druhou etapu výstavby univerzitního kampusu pro Lékařskou fakultu a Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové Univerzity Karlovy. Je to stavba velmi rozsáhlá – 70 tisíc metrů čtverečních poskytne výukový prostor pro 3 600 studujících. A také je to stavba velice nákladná – 6 miliard korun není málo. Jsem ovšem přesvědčen, že jsou to dobře vynaložené peníze. Ukazuje se i užitečnost propojování prostředků, které získáváme z Evropské unie, s těmi národními, díky nimž lze stavět takto obří projekty,“ uvedl první z řečníků, premiér Petr Fiala s tím, že jakožto emeritní rektor Masarykovy univerzity si je dobře vědom jednak důležitosti takovéhoto propojování pracovišť, ale také náročnosti, kterou příprava a realizace kampusu představuje. „Rád bych poděkoval všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Je důležité mít takovou vizi, získat pro ni ostatní a také na ni sehnat finanční prostředky. Těší mě, že se na tom mohla naše vláda podílet tím, že dodala chybějící prostředky,“ shrnul předseda vlády ČR.Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková hned na začátku svého projevu poděkovala zaměstnancům obou fakult, kteří se zasloužili o realizaci kampusu, a také zástupcům Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a prostřednictvím něj také Evropské unii, díky nimž se podařilo MEPHARED 2 v rámci projektu Národní plán obnovy financovat. „Víme, že děláme důležitou a dobrou práci. Že všichni, kteří jste na ní nechali doslova kus života, jste ho věnovali něčemu, co má obrovský význam. Těší mě, kolik zde vidím mladých tváří studentek a studentů, protože pro ně kampus také stavíme, abychom díky druhé fázi MEPHAREDu 2 mohli vzdělávat více lékařů, nelekékařských specialistů a farmaceutů, abychom naší společnosti zajistili dostatek erudovaných odborníků, excelenci a špičkový výzkum v této oblasti,“ uvedla rektorka Milena Králíčková.


Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek ocenil, jak Univerzita Karlova dokázala využít a pracovat s poměrně složitým schématem Národního plánu obnovy, a především, jak rychle realizace druhé části kampusu MEPHARED 2 probíhá. První budova MEPHARED 1, před níž se dnes uskutečnil slavnostní ceremoniál poklepání základního kamene, byla otevřena v roce 2015.


Výstavba nového společného kampusu je dlouhodobým cílem nejen obou fakult, ale i vedení UK. Spojením s již realizovanou první částí kampusu MEPHARED 1 vznikne jedinečné centrum pro vzdělávání, výzkum a vývoj ve farmaceutických a medicínských vědách. Blízkost Fakultní nemocnice Hradec Králové usnadní propojení teoretické výuky s klinickou praxí. Zjednoduší se rovněž spolupráce s Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, jejíž studenti současně studují na Farmaceutické a/nebo Lékařské fakultě UK. Unikátní kampus, první tohoto typu v České republice, tak umožní organizačně i prostorově propojit výuku zdravotnických oborů.


Vizualizace Kampusu Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové UK
Vizualizace Kampusu Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové UK


„Ministerstvo školství společně s reprezentacemi vysokých škol a ministerstvem zdravotnictví pracuje na budoucím mechanismu, kterým by stát formuloval svou společenskou objednávku vůči některým studijním oborům, a je jasné, že medicína a nelékařské zdravotní obory budou v centru této pozornosti,“ upozornil ministr Bek.


Na jeho slova navázal děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové UK Jiří Manďák (na obrázku vlevo) s tím, že kompletní realizace kampusu umožní oběma fakultám v plné síle reagovat na požadavky české společnosti, potažmo vlády ČR. „Tímto okamžikem se splnily sny generací farmaceutů, zaměstnanců naší fakulty, a věřím, že kampus nám opravdu přinese odpovídající moderní prostory pro rozvoj výuky, vědy a dalších společensky prospěšných aktivit, a to všechno v úzké spolupráci s naší sesterskou Lékařskou fakultou v Hradci Králové,“ doplnil svého kolegu děkan Farmaceutické fakulty UK Jaroslav Roh.Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo také vedení Královehradeckého kraje a města Hradec Králové – hejtman Martin Červíček a primátorka Pavlína Springerová, kteří se jednomyslně shodli na významu kampusu Univerzity Karlovy pro celý zdejší region. „Budujeme zde opravdu moderní centrum a spolu s výstavbou kampusu UK, rozvojem Fakultní nemocnice Hradec Králové i sousedící Univerzity obrany a rozvojem kampusu Univerzity Hradec Králové se právě tady okolo nás nachází budoucí pulzující mozkové centrum našeho města. Těším se na to,“ přislíbila primátorka Hradce Králové.


Závěrečné proslovy patřily zástupcům stavebních společností, jež se na výstavbě kampusu podílí, a v neposlední řadě také autorovi architektonického návrhu, zakladateli a kreativnímu řediteli Bogle Architects, Ianovi Boglemu.


Po skončení projevů došlo na symbolické poklepání základního kamene. Stavbě také požehnal královéhradecký biskup Jan Vokál.Následovala tisková konference pro média a celé dopolední setkání zakončila debata rektorky Mileny Králíčkové, děkanů Jiřího Manďáka a Jaroslava Roha, premiéra Petra Fialy a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka se studenty a zaměstnanci obou fakult.TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: Jan Škop, Farmaceutická fakulta UK
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám