Na Univerzitě Karlově proběhl první kulatý stůl k otázce studijní (ne)úspěšnosti pořádaný v rámci projektu ESF+, na němž vedoucí několika odborů rektorátu představili cíle a záměry, kudy se bude řešení této problematiky v následujících letech napříč univerzitou a jejími fakultami ubírat.
„Studijní neúspěšnost se v posledních době hodně skloňuje a my bychom vás dnes rádi seznámili, jak s tímto problémem pracuje Univerzita Karlova. Právě projekt ESF+ si klade za cíl zkvalitnit vysokoškolské studium a jeho součástí jsou opatření jak na úrovni rektorátu, tak fakult Univerzity Karlovy. Jedním z těchto opatření je i sdílení příkladů dobré praxe, takže tímto setkáním nyní zahajujeme tuto tradici,“ přivítal návštěvníky a návštěvnice v sále i čtyřicet lidí připojených online prorektor pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti Jan Polák.
Vedoucí Odboru kvality vzdělávací činnosti a akreditací UK Jakub Homolka představil základní rámec projektu. „Naším hlavním cílem na rektorátní úrovni je vytvoření univerzitní koncepce k otázkám průchodu studiem a studijní neúspěšnosti a dále také návrh potažmo realizaci analytického a podpůrného servisu pro snížení studijní neúspěšnosti mezi rektorátem a fakultami,“ uvedl Jakub Homolka s tím, že k této analýze budou primárně využívány datové zdroje Studijního informačního systému (SIS). „V plánu je vytvoření typologie odchodů ze studia s důrazem na jejich příčiny napříč celou univerzitou,“ dodal vedoucí odboru.
Zmínil také důležitost propojení a spolupráce se zástupci fakult. „Budeme se pravidelně setkávat s fakultními koordinátory pro zajišťování kvality vzdělávací činnosti a v návaznosti na zjištění jejich potřeb, požadavků a zkušeností vytvoříme metodiku dalšího postupu,“ upozornil Jakub Homolka.
V rámci kulatého stolu v Modré posluchárně UK vystoupila také vedoucí Odboru analýz a strategií UK, Věra Šťastná, která seznámila posluchače a posluchačky s nástroji, jimiž lze studijní (ne)úspěšnost zjišťovat, evidovat a dále analyzovat.
Zásadním předpokladem úspěchu projektu je podle organizátorů zapojení odborníků, kteří se této problematice věnují na fakultní úrovni. Proto byly v závěru kulatého stolu představeny a dále diskutovány způsoby, jakým budou fakulty do řešení projektu zapojeny, jakou podporu jim v rámci projektu plánuje rektorát poskytnout a jaké další požadavky by fakulty ze strany rektorátu UK potřebovaly.
Text: Jitka Jiřičková
Foto: Michal Novotný
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208