22. listopadu 2019

Cena za vědu a výzkum Česká hlava pro profesora Miroslava Bártu

Hned dvojice hlavních prestižních ocenění Česká hlava putuje na Univerzitu Karlovu. Národní cena vlády náleží za rok 2019 profesoru Miroslavu Bártovi, řediteli Českého egyptologického ústavu FF UK, a Cenu Invence obdržel docent Jan Brábek z Přírodovědecké fakulty UK.

Vítěze ve všech kategoriích představili v pátek organizátoři již osmnáct let udělovaného ocenění špičkových vědcům a zástupcům inovativního průmyslu.

„Profesor Bárta působí na Filozofické fakultě UK, je vynikajícím egyptologem a znalcem starověkých civilizací, ale dívá se do minulosti i proto, aby ze zajímavé perspektivy nahlížel naši současnost – a snad i budoucnost,“ řekl Pavel Baran, jenž působí v Akademii věd ČR a je místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která se na udělení České hlavy podílí.

„Ocenění vnímám nejen jako ocenění mé vlastní práce, ale zejména jako vyjádření smyslu a důležitosti archeologického bádání o starověkém Egyptě a starověku obecně, ale i jako komparativního mezioborového studia komplexních civilizací v rámci dlouhých časových řad. Ceny Česká hlava si velice vážím, protože ukazuje na relevanci a důležitost historického bádání nejen na FF UK, ale v rámci celé Univerzity Karlovy. Cenu chápu jako uznání práce celé české egyptologie,“ řekl Bárta on-line magazínu Forum.

Miroslav Bárta (49 let) je za dobu konání ankety nejspíše nejmladším oceněným hlavním laureátem.

Vedle nynějšího prorektora UK pro vnější vztahy byl ovšem oceněn též buněčný biolog Jan Brábek, jenž přinesl do praktické léčby rakoviny nový pojem – takzvaná migrastatika čili látky, které brání invazivitě a metastázování nádorových buněk. „Naše práce může mít potenciálně velký význam pro onkologicky nemocné,“ uvedl Brábek na tiskové konferenci v pražském Škodově paláci. Brábek rovněž bádá v centru BIOCEV a v nově založeném Centru nádorové ekologie spolu s vědci z 1. LF UK.

Jan Brábek

Vedle dvou akademiků UK byli oceněni i výjimeční doktorandi. V technických vědách se Ceny Doctorandus dočkal Vojtěch Mrázek z Vysokého učení technického v Brně (obor informačních technologií) a v přírodních vědách Daniel Bím (chemie), který studoval v postgraduálním studiu na Přírodovědecké fakultě UK a nyní působí v Akademii věd ČR. Cenu Industrie obdržela firma Ciur z Brandýsa nad Labem za chytrou recyklaci polymerů.

„Za osmnáct let jsme laureátům udělili také již zhruba třicet milionů korun,“ uvedl Václav Marek za pořadatele. V minulosti byli Českou hlavou oceněni kupříkladu světový chemik Antonín Holý, dále nedávno zemřelý zakladatel dětské onkologie v Československu a profesor UK Josef Koutecký či přední rostlinný genetik Jaroslav Doležel z Olomouce.

Ceny budou předány v neděli, v pondělí 25. listopadu Česká televize odvysílá záznam ze slavnostního udílení cen i medailonky vědců.