28. října 2019

Představitelé UK připomněli vznik republiky a uctili památku nacistických obětí

Zástupci Univerzity Karlovy – rektor Tomáš Zima, prorektorka Radka Wildová a prorektoři Aleš Gerloch a Jan Konvalinka – položili v pondělí krátce po poledni věnec k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí v Praze a připomněli tak výročí vzniku Československa.

V podvečer se sešli Zima, Konvalinka, prorektor Jan Škrha a člen kolegia rektora Josef Fontana k tichému pietnímu aktu v Žitné ulici u pamětní desky nacistických obětí Jana Opletala a Václava Sedláčka.

„Dnes slavíme 101 let od vzniku založení Československa. Nesmíme ale také zapomínat, že právě před osmdesáti lety byl v tuto hodinu a na tomto místě nacisty zastřelen pekařský dělník Václav Smetáček a smrtelně zraněn student medicíny UK Jan Opletal, který zraněním 11. listopadu 1939 podlehl,“ řekl Zima.

Autor: Jitka Jiřičková

Foto: René Volfík