15. listopadu 2019

Kniha 17 fakult 17. listopadu byla slavnostně představena

Kniha 17 fakult 17. listopadu je nejnovějším počinem Nakladatelství Karolinum. Přináší soubor unikátních rozhovorů věnovaný 30. výročí sametové revoluce. Uvedení knihy do veřejného prostoru, jak nazval slavnostní akt spojený s představením nové publikace Jan Royt, proběhl 14. listopadu v Karolinu.

„Věřím, že si tato kniha zaslouží, aby byla čtená a aby potěšila naše srdce. Podařilo se v ní zachytit živý dialog. Vzdávám díky všem, kteří se na ní podíleli. Fotografům i těm, co vedli rozhovory nebo své vzpomínky poskytli,“ vyjádřil výstižně přínos publikace s jedenadvaceti rozhovory s přímými účastníky převratných listopadových událostí roku 1989 Jan Royt, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost UK.

„Je pro nás vždy čest, když můžeme dělat knižní projekt, který zachycuje naše dějiny. Člověk je v každodenním vleku událostí a pracovních projektů. Proto je pro mě příjemné, když si mohu otevřít knihu a ponořit se do dějů, které jsem také prožíval, a uvědomit si jednotlivé kontexty. Věřím, že kniha přispěje k poznání,“ řekl během slavnostního aktu Petr Valo, ředitel Nakladatelství Karolinum.

Vznik publikace, která na více než 200 stranách přinášejících autentickou atmosféru sametové revoluce zachycenou v černobílých fotografiích, přesto díky úhlům pohledu barevnou, podpořila Komerční banka. Její zástupce Michal Teubner označil knihu za významnou stopu pro další generace: „Jako partner bylo pro nás potěšením podpořit její vznik, protože zachycuje zlomové období, které rozhodlo o tom, jak se bude naše země vyvíjet dál.“

Michalu Zimovi, který si díky příkladné spolupráci s nakladatelem vysloužil označení „muž, který dodržuje termíny“ a který knihu 17 fakult 17. listopadu editoval, patřilo na jejím křtu poslední slovo. V něm mimo jiné poděkoval všem mladým kolegům, redakčnímu týmu z Fakulty sociálních věd UK, kteří vedli jednotlivé rozhovory s pamětníky. „Jít do projektu nás téměř okamžitě přesvědčila symbolika 17. listopad v 17 fakultách. Považuji za zázrak, že se v krátkém termínu, měli jsme na to zhruba dva měsíce, podařilo všechny materiály získat a publikace tak přišla na svět.“

V knize 17 fakult 17. listopadu pochopitelně nechybějí fotografie Přemysla Hněvkovského; jeho snímky jsou k vidění do 13. prosince též na výstavě v Purkyňově ústavu.

Foto: René Volfík

Datum: 14. listopadu 2019