• Aktuality

Aktuality

22. listopadu 2019

Rok 1989 v malbách dnešních studentů i tehdejších umělců

Jak vidí dnešní děti, žáci a studenti rok 89? Přijďte se podívat do galerie Novoměstské radnice v Praze 2 a porovnejte jejich práce s výtvarnými díly umělců, kteří sametovou revoluci sami zažili. Záštitu nad výstavou Sametové vzpomínky převzala také Univerzita Karlova.
Přehlídka uměleckých prací je součástí festivalu Wine & Art, během něhož bylo možné v pátek a soboru navštívit vybrané výstavní prostory v Praze, například Karolinum.

„Oceňujeme že Wine & Art jde cestou podpory rozvoje nejenom talentu, ale také historického myšlení jednotlivců,“ řekla za UK na tiskové konferenci prorektorka pro koncepci a kvalitu vzdělávací činnosti Radka Wildová.Kromě otevření výstavy Sametové vzpomínky byla také zahájena umělecká soutěž pro příští rok Nezapomeneme – u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a připomínky holokaustu. Organizátoři projektu plánují prostřednictvím krajů, měst a nejrůznějších organizací vyzvat děti a studenty, aby podle svého rozhodnutí vytvořili dílo na téma holokaust nebo osvobození vlasti.

„Myslím, že jedním z nejlepších způsobů, jak nenuceně přiblížit tyto dramatické okamžiky československé historie dnešním dětem, je skrz umění. A úplně ideálně prostřednictvím jejich vlastní výtvarné tvorby,“ zhodnotila nové téma soutěže Radka Wildová.„Děti se nad tématem zamyslí a tím, jak své představy přenesou na papír, si je zažijí do hloubky své duše a třeba si uvědomí, že tak skvěle, jako se máme dnes, je výjimečné a křehké. Musíme si tento stav maximálně chránit, rozvíjet a společnost stavět na základních lidských hodnotách, mezi něž patří na prvním místě úcta člověka k člověku,“ doplnila další účastnice konference, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.


Výstava Sametové vzpomínky

Novoměstská radnice Praha

22. listopadu – 19. prosince 2019


Autor: Jitka Jiřičková

Foto: Jitka Jiřičková

Datum: 22. 11. 2019


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám