• Aktuality

Aktuality


4. března 2020

Zdravá výživa a pohyb. Nebuďme lhostejní k obezitě

Včera proběhla v pražském Obchodním centru Quadrio ojedinělá akce pro veřejnost Pohybem proti obezitě, kterou organizovala Univerzita Karlova ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, společností STOB, Multisportem a Deníkem.Návštěvníci si zde mohli nechat zdarma změřit tlak nebo hladinu cukru a poradit se s odborníky na výživu i sport, jak nejlépe zařadit pohybovou aktivitu do každodenního života.


„Obezita se týká celé řady našich spoluobčanů, vede mimo jiné k nádorovému bujení, poškození cévního systému či cukrovce. Jedním z vhodných nástrojů, jak jí předcházet, je zdravá výživa a pohyb. Pět našich lékařských fakult, včetně farmaceutické či FTVS se intenzivně věnují této problematice z různých aspektů. Chceme, aby lidé nebyli k obezitě lhostejní, vyhledali odbornou pomoc a naše společnost byla díky tomu štíhlejší a prodlužovala si život,“ řekl na tiskové konferenci rektor UK MUDr. Tomáš Zima.„Obezita je závažné onemocnění a je škoda, že ji velká část populace považuje pouze za kosmetický problém,“ dodal k tomu předseda České lékařské společnosti J.E. Purkyně Štěpán Svačina. Podle něj je sice pravda, že mladí obézní lidé jsou většinou zdraví, nicméně nemoci přibývají v průběhu jejich života. „Obézní jinak zcela zdravý senior je velká vzácnost,“ upozornil Svačina.Právě proto se chce ministerstvo zdravotnictví podle slov jeho šéfa Adama Vojtěcha zaměřit na obezitu u dětí. „Z poslední studie z roku 2018, do níž se zapojilo 230 škol České republiky a v rámci níž bylo testováno 13 000 dětí ze čtrnácti krajů, vyplývá, že počet dětí s nadměrnou hmotností neustále roste. Více než pětina dětí mezi jedenácti až patnácti lety má nadváhu nebo je přímo obézních. Jedí sice více ovoce a zeleniny a méně sladkostí, ovšem málo se hýbou,“ vysvětlil ministr.Zakladatelka společnosti STOB, Iva Málková, poté vyzvala návštěvníky a posluchače k debatám s odborníky, kteří jim mohou pomoci najít individuální řešení, jak dostat zdravou stravu a pohyb do každodenního života.


„Odborníci vám například změří složení těla, ale cílem není odejít s nějakým číslem. Využíváme psychologický přístup, protože víme, že obezita a s ním související nezdravý životní styl začíná právě v hlavě. Většina lidí ví, co mají dělat, ale neumí teorii převést do praxe. Pracujeme proto například s takzvanými myšlenkovými mapami, kde si sami mohou najít, v čem dělají chyby. Psychika, výživa a pohyb jsou základní veličiny, s nimiž je třeba komplexně pracovat,“ uzavřela Málková.TEXT: Jitka Jiřičková

FOTO: Vladimír Šigut

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám