• Aktuality

Aktuality

12. března 2020

První licence k ochranné známce Prověřeno v poušti

Právo používat označení, které dokládá, že výrobek obstál v náročných podmínkách českého archeologického výzkumu v Abúsíru a expedic v Núbii, získává obuv české společnosti Prabos plus a.s. Její kvality prověřovali v prostředí egyptské pouště výzkumníci z Českého egyptologického ústavu FF UK.


Profesor Miroslav Bárta s jednatelem firmy Prabos Jaroslavem Palátem.
Profesor Miroslav Bárta s jednatelem firmy Prabos Jaroslavem Palátem.


Společnost Prabos plus a.s. se stává historicky první firmou, která získá právo ochrannou známku Prověřeno v poušti používat. Známka se váže ke konkrétnímu typu výrobku, v tomto případě obuvi. O splnění podmínek k udělení ochranné známky rozhodl vedoucí české archeologické koncese v Abúsíru prof. Miroslav Bárta a potvrdilo ji vedení Filozofické fakulty UK. Subjektem, který licenci finálně uděluje, je Univerzita Karlova.


„Udělování ochranné známky Prověřeno v poušti je dalším příkladem toho, jak lze špičkovou vědu propojovat s praxí a průmyslem. V Egyptě, kde jsem se měl možnost několika archeologických expedic osobně účastnit, panují mimořádně náročné podmínky a kvalitní vybavení je zde pro udržení dobrého zdraví nezbytné. Jsem si proto jistý, že výrobky, které ochrannou známku od univerzity získají, budou opravdu ty nejlepší z nejlepších,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.„Spolupráci s Univerzitou Karlovou chápeme jako podporu české vědy, kterou považujeme za součást naší firemní filozofie. Kvalitní a komfortní obuv, která člověku dobře padne a vydrží, je naší hlavní prioritou,“ doplňuje Jaroslav Palát, jednatel firmy Prabos plus a.s.Původní myšlenka prověřování výrobků vzešla od českých firem, které už od 60. let 20. století zkoušely v Egyptě odolnost svých výrobků. Smyslem projektu je podat věrohodnou referenci na produkty, které vědcům z Českého egyptologického ústavu FF UK zajišťují nejen nezbytný komfort v náročných podmínkách vykopávek, ale mnohdy na nich závisí i jejich zdraví a životy. Nejde tedy jen o oděvy a obuv, ale také generátory, klimatizační zařízení nebo automobily.


Pro komunikaci se zájemci o udělení ochranné známky i s veřejností slouží web proverenovpousti.cz. Zde je také k dispozici kompletní seznam výrobků, které mohou být prověřovány.TEXT: redakce

FOTO: René Volfík

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám