• Aktuality

Aktuality

23. dubna 2020

Nabídka a poptávka dobrovolnické pomoci

V současnosti vzniká mnoho iniciativ pro organizování dobrovolnické pomoci, jak v rámci pomoci sousedům, tak také pro podporu poskytovatelům zdravotnických, sociálních či pečovatelských služeb. Univerzita Karlova se také zapojila do této pomoci. Děkujeme vám za vaši ochotu, za vaše nasazení a za vaši solidaritu s ostatními.

Pomoc pro zdravotnická zařízení

Pomoc s hlídáním dětí pracovníků ve zdravotnictví

Webovou stránku https://chcipohlidat.cz/ vytvořila skupina členů Studentského spolku Agora. Agora působí na Pedagogické fakultě UK a sdružuje proaktivní studenty, budoucí i současné učitele. Původně stránky vznikly jako pomoc pro zdravotníky FN Motol na výzvu pana ředitele a pana děkana 2. LF UK, nyní nabízejí pomoc pracovníkům ve zdravotnictví po celé ČR.


Moc děkujeme za Vaši nabídku pomoci

Daruj roušku

Ve vrátnici Karolina na Ovocném trhu 560/5 vzniklo ve spolupráci s Divadlem Dvě na třetí odběrné místo pro darování roušek, více viz zde. Roušky lze poslat i poštou.Univerzita Karlova spolupracuje s platformou "SousedskáPomoc.cz"

V souvislosti s epidemií COVID-19 přichází platforma SousedskáPomoc.cz s programem nabídky a poptávky dobrovolnické pomoci v akutních situacích, které v této době nastávají, a se kterými si naše společnost nemusí umět poradit standardními cestami. Univerzita Karlova proto poskytla této aktivitě prostory v Karolinu a rektor Tomáš Zima převzal nad projektem záštitu. „SousedskáPomoc.cz“ je především občanská iniciativa, ale zapojují se do ní i studenti a zaměstnanci naší nejstarší univerzity. 


TISKOVÁ ZPRÁVAZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK


Sbírka věcí pro lidi bez domova

Studenti a studentky z hnutí Univerzity za klima se na Vás obrací s prosbou v současné koronavirové krizi. Tato krize představuje ohrožení pro celou společnost, na některé skupiny obyvatelstva však dopadá více než na jiné. Lidé bez domova se nemohou izolovat ve svých domovech a některá sociální centra či noclehárny, které obvykle využívají, byly nuceny omezit svou činnost.


Hnutí Univerzity za klima se spojilo s pražskými kolektivy Food not Bombs, které mají dlouhodobou zkušenost s prací s lidmi bez domova: pravidelně jim distribuují teplé jídlo, oblečení, či základní hygienu. Zároveň kontaktovali i další organizace, které vědí, jaká pomoc je pro tyto lidi nejdůležitější. Na základě jejich rad se rozhodli uspořádat dubnovou Sbírku pro lidi bez domova. V budově FAMU (Smetanovo nábřeží 1012/2) a Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4) jsou sběrná místa, která budou přístupná od středy 1. dubna každý den od 10:00 do 18:00. Pokud je v budově Vaší školy prostor, kde by mohla sbírka také probíhat, napište nám prosím a my ji do seznamu přidáme. Sbíráme hlavně ponožky, spodní prádlo, teplé oblečení, spacáky, stany, power banky, trvanlivé potraviny, roušky, jednorázové rukavice, dezinfekci, vložky či jinou hygienu. Nasbírané věci rozdají kolektivy Food not Bombs nebo je poskytneme organizaci Naděje.


Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně sbírky, můžete se na nás obrátit na 


Experti z FHS UK připravili „dvanáctero“ rad seniorům o COVID-19


Pomoc rodičům s výukou jejich dětí nabízí studenti Pedagogické fakulty UK

Studentský spolek Agora působící na Pedagogické fakultě UK spouští již druhý projekt na pomoc během koronavirové krize. Prostřednictvím svých členů a dobrovolníků z řad studentů pedagogických fakult nabízí pomoc rodičům žáků základních a středních škol, kteří si neví rady s látkou, kterou jejich děti probírají během domácího vyučování. Prostřednictvím formuláře na webové stránce http://spolekagora.cz/pomocrodicum/ tak rodiče mohou požádat budoucí učitele o pomoc.


Další možnosti dobrovolnické pomoci mimo UK

Pomůžeme.si

Webová platforma Pomůžeme.si, vznikla za účelem propojování dobrovolníků s organizacemi, které momentálně potřebují posily, roste každým dnem o stovky zájemců. V současné době jejich počet přesáhl 800 a jejich řady se rozrůstají každou hodinou. Přihlásit se jako dobrovolník nebo organizace, která shání pomocné síly, je možné na webových stránkách www.pomuzeme.si.


K Pomůžeme.si se může přihlásit kdokoliv a odkudkoliv, ať už jako dobrovolník, nebo jako organizace, která shání pomoc veřejnosti. V registračním formuláři navolíte základní údaje, jako například, ve které oblasti se nacházíte a co můžete nabídnout. Pomůžeme.si už vás poté propojí s vhodnými organizacemi v okolí.Pomůžeme.si umí skrze zapojení organizací zprostředkovat pomoc také těm, kteří jsou kvůli karanténě izolovaní nebo je ovlivnilo uzavření škol. Jedná se tedy například o nemocné a starší lidi, pro které by nakažení mohlo mít fatální následky, nebo třeba o zdravotníky, kteří slouží dlouhé směny a kvůli zavření škol se jim nemá kdo postarat o děti."Zavoláme zpátky" - Aktivita Českého červeného kříže

Český červený kříž připravuje další aktivitu “Zavoláme zpátky”, která nabízí seniorům, kteří se ocitli izolováni, bez sociálního kontaktu na který jsou zvyklí, že si s nimi bude někdo povídat. 


Senioři, jejich blízcí nebo pečovatelé, mohou “objednat” neformální popovídání si. Toto může mít podobu jednorázového hovoru, ale naším cílem je, aby se z toho staly pravidelné telefonáty, kdy jeden dobrovolník bude mít na starosti 2-3 seniory, se kterými si bude párkrát v týdnu volat.


Pro ochranu seniorů i dobrovolníků, projde každý, kdo se přihlásí jako dobrovolník jednak pohovorem a jednak tréninkem, jak se seniory vhodně mluvit. Vyškolený dobrovolník bude umět zejména aktivně naslouchat, poznat problém a případně ho předat odborníkovi. 


Proč tohle všechno děláme? Senioři jsou ohroženou skupinou a to nejen fyzicky, ale také psychicky. Ocitli se v situaci, kterou neznají, která v nich budí strach a paniku. Mnohdy nemají možnost si na internetu ověřit informace, neví, čemu mohou věřit a čemu ne. Tato zmatenost vede následně k ještě většímu strachu. To je přirozené, ale aby tuto situaci zvládli, je třeba dbát nejen o jejich fyzické zdraví, ale právě i o to duševní. A v tom může pomoci i tak malá věc, jako zvednutí telefonu a krátkého rozhovoru.


A co chceme po vás? Abyste se nám přihlásili jako dobrovolníci a pomohli nám uklidnit seniory a dopřát jim alespoň trochu toho, na co byli zvyklí a co jim teď chybí. Pomoci udržet je v kontaktu s realitou a snažit se zmírnit jejich propadnutí panice a strachu. Ptáte se: “A týká se to vůbec mě? Vždyť o tom nic nevím a třeba se na to nehodím"?  Jak je psáno výše, každý projde pohovorem a tréninkem. Pro to, abyste se zapojili, stačí být komunikativní, asertivní, empatický, umět naslouchat a klidně reagovat, zbytek vás naučíme.


Pokud se chcete zapojit a pomoci, stačí pouze vyplnit tento formulář - do pole “Poznámka” prosíme uveďte zkratku Vaší fakulty a my Vás budeme kontaktovat zpátky.


Děkujeme, že nám pomáháte tuhle situaci zvládnout, je to opravdu třeba. #zvladnemeto


Budeme rádi když se podíváte na projekt, ze kterého “Zavoláme zpátky” vychází a budete ho sdílet dále:

zvladnemeto.cervenykriz.eu

www.facebook.com/zvladnemetocck

www.instagram.com/zvladnemetocck


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám