• Aktuality

Aktuality

30. března 2020

Naardenští i vedení UK ocenili Komenského a Den učitelů

Sobota 28. března, tedy den, kdy se v roce 1572 narodil pedagog a filosof Jan Amos Komenský, je v Česku tradičně Dnem učitelů a připomínkou jejich práce a trvalého úsilí pedagogů o co nejlepší vzdělávání.


To platí i v letošním roce, který přinese různé akce k 350. výročí Comeniova úmrtí.

"Osobnost Jana Amose Komenského je jednou z těch, která výrazně ovlivnila české dějiny, světové vzdělávání a jednou z těch, jež měla a má mezinárodní přesah a rozměr. Proto jsme si ji chtěli osobně v (nizozemském) Naardenu připomenout. Bohužel vzhledem k událostem v Evropě to možné nebylo," řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima k víkendovému pietnímu aktu v místě Komenského posledního útočiště, kde má "učitel národů" i své muzeum.


Právě v Naardenu položili zástupci muzejní nadace v čele s jejím předsedou Janem Landsaatem květiny na Komenského hrob, protože se původně plánované pamětní mezinárodní setkání nemohlo kvůli koronavirové epidemii konat. "Věřím, že se podaří uskutečnit jiné plánované projekty spojené s osobou Jana Amose Komenského," dodal rektor UK Zima. "Každopádně je sobotní Den učitelů příležitostí všem pedagogům na všech stupních škol poděkovat - za jejich práci, nasazení a zápal. A to nejen v těchto těžkých dnech," doplnil rektor Karlova učení.

Text: redakce

Foto: Wikimedia, Comenius Museum Naarden


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám