Aktuality

Stop-time: Rektorka přibližuje pestré možnosti studia

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. Tentokrát se rektorka Milena Králíčková věnuje možnostem studia na UK včetně zahraničních pobytů, připomíná i činnost spolků a zmíní elitní granty ERC.

1. prosince 2022

Matematika je přesná. Co jednou dokážete, platí už navždy

„Mojí motivací není praktické využití, ale spíš zajímavé a ´pěkné´ problémy. Lidem se víc líbí aplikace, ale aby bylo možné teoretické výsledky aplikovat, musí na ně někdo nejdřív přijít,“ říká Jan Kynčl z Matfyzu, který obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie.

30. listopadu 2022

Štucbartová: Je potřeba se umět bránit, a to i verbálně

Linda Štucbartová, členka Rady pro komercializaci na UK, studovala i v Oxfordu nebo Ženevě. Má zkušenosti ze státní i soukromé sféry, technologických startupů, mentoringových programů pro ženy i přenosu vědeckých poznatků do praxe. Jak to jde vše dohromady?

29. listopadu 2022

Na Karlovku? Stovky zájemců zajímalo, co k nám jít studovat

Co si vybrat? Právo, mediální studia nebo geologii? Anebo snad medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké obory by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK.

28. listopadu 2022

Děti omezují pohyb. Roste generace obézních asociálů?

Sdružení sportovních svazů ČR si před pár měsíci nechalo vypracovat průzkum mezi rodiči o tom, kolik času věnují jejich děti pohybovým aktivitám. Výsledek byl alarmující. Pohyb bude i ústředním tématem konference Pohyb a zdraví, která se koná 30. listopadu v Karolinu.

28. listopadu 2022

Eliška Jandová o vědě ráda mluví, ale s pipetou se cítí líp

Koncem září vyhrála národní finále soutěže FameLab.V mezinárodním on-line finále v Cheltenhamu nyní získala stříbro! Budoucí molekulární bioložka Eliška Jandová, studentka Přírodovědecké fakulty UK, ve svém vystoupení nastínila naději pro pacienty s rakovinou.

25. listopadu 2022

Profesorka Dušková z 1. LF UK obdržela pamětní medaili UK

Na tradičním zasedání Vědecké rady UK, které proběhlo ve čtvrtek 24. listopadu, byla pamětní historickou medailí oceněna profesorka Jana Dušková z 1. LF UK. Ocenění získala za významné celoživotní dílo v oboru stomatologie a dluholetou vědeckou a pedagogickou práci na Univerzitě Karlově.

24. listopadu 2022

Student to ví. Wikipedia hledala v Didaktikonu nové editory

„Univerzitní student je ideální editor Wikipedie, protože je nejblíž aktuálním poznatkům a ví, co je v jeho oboru v ‚kurzu',“ říkala Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR před zahájením akce editaton, jež se konala 23. listopadu též v Didaktikonu.

24. listopadu 2022

Češtinářům pomůže s akutními výzvami nový studijní program

Pedagogická fakulta UK otevírá od příštího akademického roku jednooborový navazující magisterský studijní program Učitelství českého jazyka pro 2. stupeň ZŠ a SŠ, se zaměřením na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky nadané.

23. listopadu 2022

Erin Carson má ERC, chce lepší algoritmy pro superpočítače

Jeden na Univerzitě Karlově, tři v Česku a celkem 408 – tak zní statistika letošních startovních grantů Evropské výzkumné rady (ERC). Erin Carson z Matematicko-fyzikální fakulty UK bude díky pětiletému grantu analyzovat numerické výpočty a hledat algoritmy pro výpočetní systémy.

22. listopadu 2022

Studentští delegáti z pětatřiceti zemí jednali v Praze

O udržitelné, dostupné a vysoce kvalitní vysokoškolské vzdělávání usiluje Evropská studentská unie (ESU), která minulý týden jednala v Praze. Výsledky jednání reprezentují názory studentů na jednáních Evropské komise a Evropského parlamentu a ovlivňují politiku Evropské unie.

21. listopadu 2022

Zástupci Univerzity Karlovy uctili památku 17. listopadu

Odkaz dvou slavných dnů československých dějin, 17. listopadu 1939 a 1989, připomínali studenti, akademici a představitelé Univerzity Karlovy. „Scházíme se, abychom společně oslavili památku studentů a jejich statečný boj za svobodu,“ uvedla rektorka Milena Králíčková.

17. listopadu 2022
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.Covid-19
Průběžně aktualizované informace o nejdůležitějších opatřeních a změnách a sdělení UK pro studenty, uchazeče a zaměstnance v souvislosti s onemocněním Covid-19 najdete zde.VideoKalendář
Prosinec 2022
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Školení k repozitáři publikační činnosti-2.termín

5. prosince 2022

Rádi byste otevřeli svůj článek čtenářům po celém světě? Nebo musíte splnit podmínku open access ve výzkumném projektu?

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám